26° Parçalı az bulutlu

İyi Parti 500 günü değerlendirdi

Düzce Yerel - 25 Eylül 2020 17:21 A A

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Belediye meclis üyeleri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çıkardığı ‘Uzun bir yolun 500 günü” adlı faaliyet kitapçığı üzerinden Düzce’de yapılan hizmetleri değerlendirdi.

ENDER ÇAKAR

İyi Parti Belediye Meclis Grubu başkan vekili Ender Çakar, Belediyenin Borcunun azaltılması konusuyla ilgili, “ Bütçe rakamları gerçekçi değil. Detaylı bilanço ve mali açıklama ile ancak ikna edici olur. 85 milyon kaynak bulunmuş görünüyor, bunun sadece tasarruflar sağlanması mümkün değil. Bilançonun inandırıcı olması için Belediyeye bağlı şirketlerin de mali pozisyonlarının, Belediye ile olan finansal transferlerinin ortaya konmasını bekliyoruz” dedi.

Çakar, Konuralp Antik tiyatroda yapılan kazı çalışmaları ile ilgili, “Çalışma ile alakalı kanaatimiz olumlu, ama konunun idraki acısından Kültür Bakanlığının rolü ve projenin de esasen Mehmet Keleş zamanında başladığının vurgulanmasında yarar var. Belediye günlük 50 personel görevlendirip kazı çalışmalarına destek veriyor.

Düzce Belediyesi Kurumsal Kapasite konusuna da değinen Çakar, “ Liyakati sürekli ifade ettik dikkate alınmadı ve çıkan sonuçlar ortada. Başkan Kendisi kendi personelinden memnun olmadığını ifade etti ancak kitapçıkta aynı personelden övgü ile bahsediyor” dedi.

Sokak Hayvaları rehabilitasyon merkeziyle ilgili, Faruk Özlü’nün Bakanlığı döneminde yapılmış bir proje olduğunu belirten Çakar, “Tüm görsellere ve söylemlere rağmen ortalama 44 kişinin saldırıya maruz kalmasını nasıl açıklayacaksınız?” diye sorarken, sokakların hayvanlar kadar insanların da yaşam alanı olduğunu belirtti.

Kitapçıkta yer alan Hizmet Araçları Havuz Sistemini değerlendiren Çakar, “ Araç sayısı düşmeden havuz sistemine nasıl geçildi ve yine araç sayısında belirgin düşüş olmamasına rağmen bu tasarruf nasıl sağlandı anlayamadık” dedi.

Çakar, “Bahçeşehir ile ilgili bölümde şunları söyleyebiliriz,  İsim değiştirmek ile  yaşam kalitesi ne yazık ki değişmiyor. Bahçeşehir de ve kurulan yönetim şirketi bünyesinde somut olarak ne yapıldı, rakamlarla açıklama bekliyoruz. Kitapçıkta halkla biraraya gelme ile ilgili bir bölüm yer almış. Başkanımızın önce milletin seçtiği ve kendisini temsil etme yetkisi verdiği meclise, resmi bayramlardaki protokollere gelmesini bekliyoruz ki oradaki halkla da bütünleşsin.

Covid 19 ile mücadele bölümüyle ilgili söylenecek çok şeyimiz var. Pandeminin başlamasından yaklaşık olarak 45 gün sonra maskeler halka ulaştırılmaya başlandı. Aradan geçen zamanda merkezi yönetim gibi Düzce’de de ilk etapta ciddi yetersizlikler görüldü, belediyemiz geç inisiyatif aldı.  Akabinde hızlı bir üretim sureci başladığı aşikâr ama şu anda maske üretimi mantıklı değil, özel teşebbüs çok çok uygun fiyata maske üretip satmaya devam ediyor. Maske üretimindeki ara dönem performansını tebrik ediyoruz ama keşke Bolu Belediyesi gibi erken inisiyatif alınsa idi. Pandemi de ayrıca sadece maskeden ibaret değil. Suların o dönemde akmaması ve yakın zamanda da hala akmamaya devam etmesi ciddi bir eleştiri konumuz. Hijyen covid 19’a karsı en önemli unsur iken ana temizlik unsuru suların akmamasını vatandaşa nasıl izah edeceksiniz?” diye sordu.

ERKAN DİNÇER

Düzce Belediye meclisi İmar Komisyonu üyesi  Erkan Dinçer, kendi uzmanlık konularında yapıldığı söylenen çalışmaları değerlendirdi. Dinçer, “TOKI tarafından üstlenilen millet bahçesi projesini şehrimiz için olumlu buluyoruz, kent için önemli avantajlar içeren bir proje. Ama özellikle anıt parkın altını otopark olarak projeye, bizim de seçimlerde dile getirdiğimiz üzere,  dahil edilebilirdi Projenin üstünü TOKİ, Anıtpark altına yapılacak olan otoparkı da belediye yapabilirdi. Böylece belediyeye hem gelir sağlanabilir hem de önemli bir soruna çözüm bulunabilirdi.   Yine son dönemlerin önemli konularından birisi Düzce Kasrının yıkımı idi. Gerek tadilatı, gerek yapımı gerekse de sonradan ve aniden yıkımı tamamen plansız ve öngörüsüz gerçekleştirilmiştir. Yıkım sonrası tüm taleplerimize rağmen performans raporu bize verilmedi.  Yani bizler bina neden ve hangi gerekçe ile yıkıldı bilmiyoruz. Kolonlarda paslanma var dediler. Binada kaç kolon vardı, kaçında paslanma oldu, bu paslanmanın derecesi nedir. Bu pastanla tadilatla giderilemez miydi gibi bir çok sorunun cevabı olarak olan performans raporu elimizde yok. Bize sadece gözlem raporunu verdiler. Hiçbir binayı gözlem raporuna dayanarak yıkamazsınız.

Bisiklet Yolu yaptık denilmiş. Proje güzel ve bizlerde Düzce’nin bisiklet şehri olmasını destekliyoruz. Lakin gerek hattın şekli gerekse de hayata geçiş tarzı ile alakalı somut bir veri elimizde bulunmamaktadır. Kitapçıktaki görseller ise eski döneme aittir.

Hepimizin uzun süre sorun yaşadığı fisko birlik kavşağı için kitapçıkta, 2020’de başlanacağı yazılmış. 2020’nin bitmesine 3 ay kaldı henüz bir çalışma bile başlamış değil. Bu proje ile alakalı kitapçıkta ne proje detayı ne de iş planının mevcut olmaması konuyu gerçeklikten uzak kılıyor.  Yılın bitimine 3 ay kaldı ama ne yazık ki biz hala taslak projeyi dahi göremedik.

Yine çok önemli bir konu kentsel dönüşüm.  Projenin görselleri paylaşılmış ama makro planlamalar ile alakalı elimizde hiç bir veri yok. Konu sadece bir temenni gibi duruyor.

Yine bu yaz döneminde yaşadığımız büyük bir sorun olan içme suyu sorunu kitapçıkta yer almış.   DSİ’den, alınan kredi ile yapılmış dolayısı ile hibe değil. 20 yıla yakın ayni iktidar tarafından yönetilen ilimizde kısır çekişmeler sebebi ile hala sorun olarak durmaktadır. Ana projenin yapımının en az 3–4 sene süreceği ve kentin uzun süre özellikle yaz aylarında susuzluk çekeceği aşikâr iken, kısa vadede bir an önce Bölgesel sondajlar yapılmalı, kentin susuzluk sorunu kısa vadede çözülmelidir. Ama sondajlarla alakalı da bir çalışma ya da bilgilendirme göremedik” dedi.

OĞUZ ÖZYİĞİT

Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, çöp konusuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çok daha erken çözülebilecek bir konu idi. Kısır çekişmeler ve özellikle sayın Özlü’nün bakanlık dönemindeki açıklamaları sebebi ile konunun çözümü gecikmiştir. Yoksa daha önceki belediye başkanları döneminde de konunun çözümü mümkün idi. Ama yine de gelinen noktada kent için bir kazanım mevcut tebrik ediyoruz. OSB’nin genişletildiği açıklanmış. Önceki Valimiz Zülkif Dağlı, gitmeden önce bir güzellik yaparak imzaları attı. Otoban bağlantı yoluna kadar genişledi. Ancak yatırımcılar buraya geleceği zaman, OSB’nin alt yapısına bakıyor, elektriğine bakıyor, itfaiyesine bakıyor. Siz alanı istediğiniz kadar genişletin, yatırımcıya gerekli duyduğu imkanları sağlamazsanız yatırımcı gelmiyor.

Belediyenin işlettiği Sosyal Tesislerde Hizmet problemleri mevcut. Belediyenin vazifesi sadece çay satmak değil, mevcut mekanlarda halka ucuz ve kaliteli hizmet sunmaktır. Bu paralelde bir çok problem gördük ve meclis gündemine de taşıdık.

Düzce’nin en büyük sıkıntılarından biri olan ulaşımla ilgili, 2020  Haziranda çıkacağı  söylenen ulaşım master planı hala yok. Ulaşım ana sistemi üzerinde tam 7 ay çalışıldı bu sebeple de sistemin devreye girdiği ilk anda sorunların çıkmaması gerekirdi. Daha dikkatli olunmasını beklerdik. Proje Bekir Ilıcalı’ya ait ama ana projeden çok uzaklaşıldı araç adetleri azaltıldı. Ana projeden uzaklaşıldığı için umarız sistem sıkıntı üretmez. Ulaşımın bu şekli ile özelleştirilmesinin sebebinin ekonomik zarar olduğu ifade edildi ama bu sistemin de mali fizibilitesi paylaşılmadığı için kamu zararı oluşmasından endişe ediyoruz. Hizmet açısından büyük otobüslerinde devreye girmesini doğru buluyor, projenin kente hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN KEFELİ

İyi Parti Başkan Yardımcısı Erdoğan Kefeli de kitapçıkta yer alan asfalt konusunu değerlendirerek, “Asfalt Makine kapasitesi ile dökülen asfalt miktarı kıyaslandığında son derece büyük bir verimsiz çalışma yapılmış görülüyor. Kentte ciddi manada asfalt sorunu var iken böylesi bir düşük performansı başarı gibi aksettirmek çok gerçekçi değil. Bunların 500 günde yaptık diye övündüğü asfaltı bizim dönemimizde 2 günde döküyorduk” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber 474 kez okundu.
Düzce Yerel - 17:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

15 Mayıs 2021 CUMARTESİ
25°
 • PAZ 21.3°
 • PTS 23.5°
 • SAL 27.6°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • HER GECE RÜYALARIMIZA GİRER MİSİNİZ

  Yine günlerden siz her gün olduğu gibi annem babam.. Sizden çok şey öğrendim anne olmanın herkesin harcı olmadığını.. Engelli çocuğununa gözü gibi bakabileceğimi.. boşanmış bir evladınıza nasıl sahip çıkılacağını torununuzu kendi evladı gibi bakmanın gururunu yaşattırdınız bana. Ne aileler var boşanmış evlatlarına sahip çıkmayan veya kızına sahip çıkıp torunlarına sahip çıkmayan.. ama sizlerin bir kızı […]
 • AYDINLARIN SORUMLULUĞU NEDİR?

  Fakülte’den öğrencim Muş Üniversitesi İ.İ.B.F.’de Öğreti m Üyesi Doç.Dr.Zeliha Tekin, Muş Üniversite Senatosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili almış olduğu kararla Ünivesite’de çalışan kadın personele bu anlamlı günde idari izin verildiğini sosyal medyada paylaştı. Muş Üniversitesi Senatosu’na teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bu paylaşımda Üniversite Senato’larında verilen kararların kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili duyurular aklıma geldi. […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • KOOOOSSSSKOOOOCAAAAMAAANNN !!!…

  Masallar diye yazdım.. Baktım …Masalları okuyan yetkililer daha derin uykuya daldılar, kulaklarını tıkadılar.. Bende başlığı belediye başkanının söylediğini bana aktarınlardan esinlenerek KOOSSKOOCAAAN koydum.. Hani Düzce belediyesi elinde ağaç kesme makinası verdiklerini bir şeylerin üzerine çıkarıp o ağaç kaka, bu ağaç kötü, bu ağaç çürümüş gibi bilip bilmeden ağaçları her yerde katledip sonrada kestiklerine yaprak gibi, […]
 • KARARNAMELER…

  Geçtiğimiz gece alınan ani bir hatta iki karar ile, gündem tersine döndü. 1. Si Cumhurbaşkanı kararnamesi ile  2011 yılında Türkiye öncülüğünde imzalanan ve dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü şiddet olayına karşı koruma ve mağdur olanları kollama sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesinden çıkıldı. Cinsiyet eşitliğine vurgu yapan, aile içi yada dışında başta kadına yapılan […]
 • BİZİ Tİ’YE ALMAYIN!..

  Bu gün size Kanal İstanbul’dan bahsetmeyeceğim..  Bu gün size 128 Milyar Doların nereye gittiğini de sormayacağım. Hatta bu gün size Pandemi ile ilgili gelişmelerden de bahsetmeyeceğim.   Bizler, Vatanına, Dinine ve Milli değerlerine ölümüne bağlı bireyleriz çok şükür. Bundan dolayı da iftihar ederim kendimle..   Yıllardır kafama takılmış ama bir türlü fırsat bulup yazamadığım bir […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • BU UZAY ARACINA PATATES SOĞANI KİM KOYDU?

  Çok değil, iki ay önce gündemimiz; ‘Milli Uzay Programı’ ile uzaya çıkma planlarıydı. Televizyonlarımız günlerce, uzaya çıkışın senaryolarını, ay’da hangi madenlerin çıkarılacağını tartışıyordu. Bugün, bu uzay aracının içine, patatesi/soğanı kim sokuşturdu anlayamadım. Uzaya gidişle ilgili yapılan ‘şov’ları anlarım da; valilerin, kaymakamların patates ve soğanı törenlerle karşılayıp, patates çuvalı ile fotoğraf çektirmelerini anlayamıyorum. Hz. Muhammed, “Sağ […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • PROTOKOL

  Valinin katıldığı hiçbir toplantıya katılmıyor. Çünkü; Vali il protokolünde birinci sıra, kendisi  ikinci sırada, bu durumu kendine yediremiyor.   Meclis toplantılarına katılmıyor. Çünkü; Büyük Millet Meclisinden sonra belediye meclisi ve meclis üyeleri  çok küçük görünüyor gözüne,   Başkan ünvanını kullanmak istemiyor. Çünkü; bir kere sayın bakanım  dendikten  sonra bu ünvanla anılmayı  kendisine hakaret kabul ediyor. […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖZLÜ’DEN GALİBİYET VE ŞAMPİYONLUK PİRİM SÖZÜ
  Play off 1. tur karşılaşmaları öncesinde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ den Düzcespor’ a moral ziyareti. Şıralık da bulunan Düzcespor tesislerinde Düzcespor’un deplasmanda Perşembe günü 68 Aksarayspor ile oynayacağı play off 1.turu karşılaşma öncesinde futbolcu, teknik kadro ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda şampiyonluk durumunda pirim sözü verdi. Özlü “ Perşembe günü […]
 • 02
  İÇİMDEN GELDİ
  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • 03
  TOZAN VE MAKAM ARACI ULUSALDA
  Sık sık ulusal basının gündeminde yer alan ancak büyük çoğunluğu  gurur duymayacağımız haberler olan Düzce, yine ulusal basının gündeminde yerini aldı. Yıllar önce Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in aldığı makam aracıyla gündeme gelen Düzce, bu hafta bir İlçe Belediye Başkanının aldığı makam aracıyla gündeme geldi.  Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan ve İtfaiye öncü aracı […]
 • 04
  MEDYA GÜCÜNÜ SİLAH OLARAK KULLANMAYIN!!
  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Öncü Medya Grubunun yaptığı haberlerle kamuoyunda rahatsızlığa sebep olduğunu, meslek ilke ve ahlakına aykırı hareket ettiğini belirterek, “Öncü Medya Grubu’nda yayınlanan asparagas haberlerin, şantaj, iftira, tehdit ve hakaret içerikli yayınların hem basın camiasında, hem kamuoyunda tasvip edilmediğini ve tepkilere neden olduğunu gözlemliyoruz” dedi.   Düzce Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 20 yıldır […]
 • 05
  AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR
  İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’ projesi kapsamında, proje açıklandıktan iki gün sonra sokak kısıtlamasının olduğu bir gecede yok olan cadde üzerindeki ağaçlar hepimizi şok etmişti.  Sokaktan yükselen seslerin ardından Belediye […]