Kapalı

İyi Parti 500 günü değerlendirdi

Düzce Yerel - 25 Eylül 2020 17:21 A A

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Belediye meclis üyeleri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çıkardığı ‘Uzun bir yolun 500 günü” adlı faaliyet kitapçığı üzerinden Düzce’de yapılan hizmetleri değerlendirdi.

ENDER ÇAKAR

İyi Parti Belediye Meclis Grubu başkan vekili Ender Çakar, Belediyenin Borcunun azaltılması konusuyla ilgili, “ Bütçe rakamları gerçekçi değil. Detaylı bilanço ve mali açıklama ile ancak ikna edici olur. 85 milyon kaynak bulunmuş görünüyor, bunun sadece tasarruflar sağlanması mümkün değil. Bilançonun inandırıcı olması için Belediyeye bağlı şirketlerin de mali pozisyonlarının, Belediye ile olan finansal transferlerinin ortaya konmasını bekliyoruz” dedi.

Çakar, Konuralp Antik tiyatroda yapılan kazı çalışmaları ile ilgili, “Çalışma ile alakalı kanaatimiz olumlu, ama konunun idraki acısından Kültür Bakanlığının rolü ve projenin de esasen Mehmet Keleş zamanında başladığının vurgulanmasında yarar var. Belediye günlük 50 personel görevlendirip kazı çalışmalarına destek veriyor.

Düzce Belediyesi Kurumsal Kapasite konusuna da değinen Çakar, “ Liyakati sürekli ifade ettik dikkate alınmadı ve çıkan sonuçlar ortada. Başkan Kendisi kendi personelinden memnun olmadığını ifade etti ancak kitapçıkta aynı personelden övgü ile bahsediyor” dedi.

Sokak Hayvaları rehabilitasyon merkeziyle ilgili, Faruk Özlü’nün Bakanlığı döneminde yapılmış bir proje olduğunu belirten Çakar, “Tüm görsellere ve söylemlere rağmen ortalama 44 kişinin saldırıya maruz kalmasını nasıl açıklayacaksınız?” diye sorarken, sokakların hayvanlar kadar insanların da yaşam alanı olduğunu belirtti.

Kitapçıkta yer alan Hizmet Araçları Havuz Sistemini değerlendiren Çakar, “ Araç sayısı düşmeden havuz sistemine nasıl geçildi ve yine araç sayısında belirgin düşüş olmamasına rağmen bu tasarruf nasıl sağlandı anlayamadık” dedi.

Çakar, “Bahçeşehir ile ilgili bölümde şunları söyleyebiliriz,  İsim değiştirmek ile  yaşam kalitesi ne yazık ki değişmiyor. Bahçeşehir de ve kurulan yönetim şirketi bünyesinde somut olarak ne yapıldı, rakamlarla açıklama bekliyoruz. Kitapçıkta halkla biraraya gelme ile ilgili bir bölüm yer almış. Başkanımızın önce milletin seçtiği ve kendisini temsil etme yetkisi verdiği meclise, resmi bayramlardaki protokollere gelmesini bekliyoruz ki oradaki halkla da bütünleşsin.

Covid 19 ile mücadele bölümüyle ilgili söylenecek çok şeyimiz var. Pandeminin başlamasından yaklaşık olarak 45 gün sonra maskeler halka ulaştırılmaya başlandı. Aradan geçen zamanda merkezi yönetim gibi Düzce’de de ilk etapta ciddi yetersizlikler görüldü, belediyemiz geç inisiyatif aldı.  Akabinde hızlı bir üretim sureci başladığı aşikâr ama şu anda maske üretimi mantıklı değil, özel teşebbüs çok çok uygun fiyata maske üretip satmaya devam ediyor. Maske üretimindeki ara dönem performansını tebrik ediyoruz ama keşke Bolu Belediyesi gibi erken inisiyatif alınsa idi. Pandemi de ayrıca sadece maskeden ibaret değil. Suların o dönemde akmaması ve yakın zamanda da hala akmamaya devam etmesi ciddi bir eleştiri konumuz. Hijyen covid 19’a karsı en önemli unsur iken ana temizlik unsuru suların akmamasını vatandaşa nasıl izah edeceksiniz?” diye sordu.

ERKAN DİNÇER

Düzce Belediye meclisi İmar Komisyonu üyesi  Erkan Dinçer, kendi uzmanlık konularında yapıldığı söylenen çalışmaları değerlendirdi. Dinçer, “TOKI tarafından üstlenilen millet bahçesi projesini şehrimiz için olumlu buluyoruz, kent için önemli avantajlar içeren bir proje. Ama özellikle anıt parkın altını otopark olarak projeye, bizim de seçimlerde dile getirdiğimiz üzere,  dahil edilebilirdi Projenin üstünü TOKİ, Anıtpark altına yapılacak olan otoparkı da belediye yapabilirdi. Böylece belediyeye hem gelir sağlanabilir hem de önemli bir soruna çözüm bulunabilirdi.   Yine son dönemlerin önemli konularından birisi Düzce Kasrının yıkımı idi. Gerek tadilatı, gerek yapımı gerekse de sonradan ve aniden yıkımı tamamen plansız ve öngörüsüz gerçekleştirilmiştir. Yıkım sonrası tüm taleplerimize rağmen performans raporu bize verilmedi.  Yani bizler bina neden ve hangi gerekçe ile yıkıldı bilmiyoruz. Kolonlarda paslanma var dediler. Binada kaç kolon vardı, kaçında paslanma oldu, bu paslanmanın derecesi nedir. Bu pastanla tadilatla giderilemez miydi gibi bir çok sorunun cevabı olarak olan performans raporu elimizde yok. Bize sadece gözlem raporunu verdiler. Hiçbir binayı gözlem raporuna dayanarak yıkamazsınız.

Bisiklet Yolu yaptık denilmiş. Proje güzel ve bizlerde Düzce’nin bisiklet şehri olmasını destekliyoruz. Lakin gerek hattın şekli gerekse de hayata geçiş tarzı ile alakalı somut bir veri elimizde bulunmamaktadır. Kitapçıktaki görseller ise eski döneme aittir.

Hepimizin uzun süre sorun yaşadığı fisko birlik kavşağı için kitapçıkta, 2020’de başlanacağı yazılmış. 2020’nin bitmesine 3 ay kaldı henüz bir çalışma bile başlamış değil. Bu proje ile alakalı kitapçıkta ne proje detayı ne de iş planının mevcut olmaması konuyu gerçeklikten uzak kılıyor.  Yılın bitimine 3 ay kaldı ama ne yazık ki biz hala taslak projeyi dahi göremedik.

Yine çok önemli bir konu kentsel dönüşüm.  Projenin görselleri paylaşılmış ama makro planlamalar ile alakalı elimizde hiç bir veri yok. Konu sadece bir temenni gibi duruyor.

Yine bu yaz döneminde yaşadığımız büyük bir sorun olan içme suyu sorunu kitapçıkta yer almış.   DSİ’den, alınan kredi ile yapılmış dolayısı ile hibe değil. 20 yıla yakın ayni iktidar tarafından yönetilen ilimizde kısır çekişmeler sebebi ile hala sorun olarak durmaktadır. Ana projenin yapımının en az 3–4 sene süreceği ve kentin uzun süre özellikle yaz aylarında susuzluk çekeceği aşikâr iken, kısa vadede bir an önce Bölgesel sondajlar yapılmalı, kentin susuzluk sorunu kısa vadede çözülmelidir. Ama sondajlarla alakalı da bir çalışma ya da bilgilendirme göremedik” dedi.

OĞUZ ÖZYİĞİT

Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, çöp konusuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çok daha erken çözülebilecek bir konu idi. Kısır çekişmeler ve özellikle sayın Özlü’nün bakanlık dönemindeki açıklamaları sebebi ile konunun çözümü gecikmiştir. Yoksa daha önceki belediye başkanları döneminde de konunun çözümü mümkün idi. Ama yine de gelinen noktada kent için bir kazanım mevcut tebrik ediyoruz. OSB’nin genişletildiği açıklanmış. Önceki Valimiz Zülkif Dağlı, gitmeden önce bir güzellik yaparak imzaları attı. Otoban bağlantı yoluna kadar genişledi. Ancak yatırımcılar buraya geleceği zaman, OSB’nin alt yapısına bakıyor, elektriğine bakıyor, itfaiyesine bakıyor. Siz alanı istediğiniz kadar genişletin, yatırımcıya gerekli duyduğu imkanları sağlamazsanız yatırımcı gelmiyor.

Belediyenin işlettiği Sosyal Tesislerde Hizmet problemleri mevcut. Belediyenin vazifesi sadece çay satmak değil, mevcut mekanlarda halka ucuz ve kaliteli hizmet sunmaktır. Bu paralelde bir çok problem gördük ve meclis gündemine de taşıdık.

Düzce’nin en büyük sıkıntılarından biri olan ulaşımla ilgili, 2020  Haziranda çıkacağı  söylenen ulaşım master planı hala yok. Ulaşım ana sistemi üzerinde tam 7 ay çalışıldı bu sebeple de sistemin devreye girdiği ilk anda sorunların çıkmaması gerekirdi. Daha dikkatli olunmasını beklerdik. Proje Bekir Ilıcalı’ya ait ama ana projeden çok uzaklaşıldı araç adetleri azaltıldı. Ana projeden uzaklaşıldığı için umarız sistem sıkıntı üretmez. Ulaşımın bu şekli ile özelleştirilmesinin sebebinin ekonomik zarar olduğu ifade edildi ama bu sistemin de mali fizibilitesi paylaşılmadığı için kamu zararı oluşmasından endişe ediyoruz. Hizmet açısından büyük otobüslerinde devreye girmesini doğru buluyor, projenin kente hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN KEFELİ

İyi Parti Başkan Yardımcısı Erdoğan Kefeli de kitapçıkta yer alan asfalt konusunu değerlendirerek, “Asfalt Makine kapasitesi ile dökülen asfalt miktarı kıyaslandığında son derece büyük bir verimsiz çalışma yapılmış görülüyor. Kentte ciddi manada asfalt sorunu var iken böylesi bir düşük performansı başarı gibi aksettirmek çok gerçekçi değil. Bunların 500 günde yaptık diye övündüğü asfaltı bizim dönemimizde 2 günde döküyorduk” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber 843 kez okundu.
Düzce Yerel - 17:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

26 Kasım 2022 CUMARTESİ
 • PAZ 10.4°
 • PTS 12.9°
 • SAL 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • İSRAF EKONOMİSİNİN SONUÇLARI!

  Görevim nedeniyle bulunduğum bir kentte, eşyalarımı taşıyıncaya kadar kuruma ait misafirhanede kalıyordum. Ayrılırken indirimli tarifeye göre ücreti ödedim.  Misafirhanede devlet yöneticileri diye tanıttıkları insanlar geliyordu. Misafirhanenin 60 kişilik kapasitesi vardı. Akşamları 20 civarında insan yemek yiyordu.  Her gece ortalama 10 kişi konaklıyordu. Yetkililerle sohbet ederken burası kışın böyle, yazın ise tam doluyor dediler.  Ben muhasebeci […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • DÜZCE’DE KURUTULDU!

  Düzce’nin arboretum’u olarak kabul ediliyordu Arboretum ise “çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesi.” anlamını taşıyor. Düzce merkezde Milli Eğitime bağışlanan İnönü parkı olarak yıllardır hizmet veren park son dönemde Düzce’de başka yer yokmuş gibi millet parkı aşkı ile adete katledildi.İ nönü partı olarak hizmet verirken Düzce’de ilk kurulan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • İZLER KARIŞTI…

  Bugün size yine ekonomi üzerine bir şeyler yazmak isterdim.   Unutkan bir Millet olduğumuzdan, 20 yıldır bizi yönetenlerin nasıl “U” dönüşü yaptığını hatırlatmak için bu makalemi yazdım. Biliyorum ki “Unutursak ve uyursak Millet olarak Ölürüz…”   Bir atasözü vardır herkes bilir.. “AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI..”   Son günlerde ülke gündeminde izler öyle karıştı ki, […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  4 MAKALE YAZDI

  ALMANYA VE HİPERENFLASYON

  Hiperenflasyon, paranın değerinin yitirildiği en şiddetli enflasyon biçimidir. Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala Enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.Devletlerin bütçe açığını kapatmak amacı ile gereğinden fazla , kontrolsüzce para arzında bulunmaları ana nedendir. Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. […]
 • AKÇAKOCA’DA LENİN: ‘BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ’!

  17 Temmuz 1993 tarihinde Lenin’in ağaç büstünün Akçakoca sahillerine vurmasının üzerinden geçen 29 yılın sonunda belediyenin bodrumunda muhafaza altına alındığı ileri sürülen büstün aslında kaybolduğu ortaya çıktı. Böylelikle, büstün sahile vurduğu dönemde belediye başkanı olan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP)’li baba Hüseyin Yanmaz’la başlayan ‘büst hikâyesi’, şimdiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’li belediye başkanı oğlu Okan Yanmaz’la […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • FARUK & MEHMET

  Buluşmuşlar, Beraber yemek yemişler, Yedi buçukta başlayan görüşme onbir buçukta bitmiş. İnsan sormadan edemiyor, Ne konuştunuz dört saat boyunca acaba? Bunca olaylar yaşandı. Siyasi kavgalar oldu. Taraf tarafa maçlar, ankaraya şikayetler, adam indirmeler, adam bindirmeler, neler, neler. Demek ki, bütün olanlar yalandı, manasızdı. Öyle ya oturup hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniliyorsa, yaşananların tümü yalan […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÇADIR KENTTE YANGIN ÇIKTI; İKİ KİŞİ YARALANDI!
  Düzce’de depremzedeler için kurulan çadır kentte yangın çıktı. Olay, Millet Bahçesi içerisinde bulunan çadır kentte meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, depremzedeler için kurulan çadırların birinde tüpten yangın çıktı. Durumu fark eden sağlık ve polis ekipleri hemen alevlere battaniye ve yangın tüpleri ile müdahalede bulundu. Alevler yükselmeye devam edip çadıra sıçradı. Ekipler, diğer çadırlara alevlerin ulaşmaması için, […]
 • 02
  ESKİ BİNALAR ÖMRÜNÜ DOLDURDU!
  3. kez deprem yaşayan Düzce’de, 3 depremi de yaşamış ve ayakta kalmış binalar artık zamanını doldurdu, görevini tamamladı. 17 Ağustos depreminde 7.6, 12 Kasım depreminde 7.2 şiddetindeki sarsıntıları yaşayıp hasar alan eski binalar, o dönemin şartlarında güçlendirildikten sonra 23 yıldır hala ayakta kalmayı başarmıştı. 22 Kasım akşamı 5.9 şiddetindeki depremi de yaşayarak ayakta kalan bu […]
 • 03
  DÜZCE GÜNDEMİ DEPREMDE AĞIR HASAR GÖREN SARIDERE CAMİİ YAKILIYOR!
  Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde hasar gören Sarıdere Köyü Camisi yıkılıyor. 1987 yılında inşa edilen cami 2 deprem görürken, son depremde ağır hasar almıştı.   Düzce’nin Gölyaka ilçesinde depremde hasar gördüğü için ibadete kapatılan Sarıdere Köyü Camisi’nin yıkılmasına başlandı. İl Özel İdaresi ekipleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin 24 Kasım’da yıkım […]
 • 04
  HASAR VE ZARAR TESPİT BAŞVURULARI ALINMAYA BAŞLANDI!
  Düzce’de depremin ardından mağduriyet yaşayan vatandaşların hasar ve zarar tespit başvuruları görevlilerce alınıyor. Ev, iş yeri ve eşyalarında hasar oluşan vatandaşlar, Düzce Valiliği önünde AFAD koordinesinde kurulan hasar ve zarar tespit çadırına gelerek form dolduruyor.Görevlilerce alınan başvuruların sonucu, incelemelerin ardından vatandaşlara bildirilecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çadırı ziyaret ederek vatandaşlara “Geçmiş olsun” dileğinde bulundu. […]
 • 05
  ADALET BAKANI BOZDAĞ HASAR GÖREN DÜZCE ADLİYESİNİ İNCELEDİ!
  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Düzce’deki depremde dış cephesinde hafif hasar alan adliye binası hakkında, “Adliyemizin dış cephesinde olan dışında içeride herhangi bir şey yok. Binanın ana yapısında herhangi bir sorun olmadığını gördük. Düzce Adliyesi pazartesi sabah itibarıyla normal faaliyetlerini sürdürecek” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremde dış cephesi hasar gören Düzce Adliyesinin ana yapısında herhangi […]