23° Açık

İyi Parti 500 günü değerlendirdi

Düzce Yerel - 25 Eylül 2020 17:21 A A

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Belediye meclis üyeleri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çıkardığı ‘Uzun bir yolun 500 günü” adlı faaliyet kitapçığı üzerinden Düzce’de yapılan hizmetleri değerlendirdi.

ENDER ÇAKAR

İyi Parti Belediye Meclis Grubu başkan vekili Ender Çakar, Belediyenin Borcunun azaltılması konusuyla ilgili, “ Bütçe rakamları gerçekçi değil. Detaylı bilanço ve mali açıklama ile ancak ikna edici olur. 85 milyon kaynak bulunmuş görünüyor, bunun sadece tasarruflar sağlanması mümkün değil. Bilançonun inandırıcı olması için Belediyeye bağlı şirketlerin de mali pozisyonlarının, Belediye ile olan finansal transferlerinin ortaya konmasını bekliyoruz” dedi.

Çakar, Konuralp Antik tiyatroda yapılan kazı çalışmaları ile ilgili, “Çalışma ile alakalı kanaatimiz olumlu, ama konunun idraki acısından Kültür Bakanlığının rolü ve projenin de esasen Mehmet Keleş zamanında başladığının vurgulanmasında yarar var. Belediye günlük 50 personel görevlendirip kazı çalışmalarına destek veriyor.

Düzce Belediyesi Kurumsal Kapasite konusuna da değinen Çakar, “ Liyakati sürekli ifade ettik dikkate alınmadı ve çıkan sonuçlar ortada. Başkan Kendisi kendi personelinden memnun olmadığını ifade etti ancak kitapçıkta aynı personelden övgü ile bahsediyor” dedi.

Sokak Hayvaları rehabilitasyon merkeziyle ilgili, Faruk Özlü’nün Bakanlığı döneminde yapılmış bir proje olduğunu belirten Çakar, “Tüm görsellere ve söylemlere rağmen ortalama 44 kişinin saldırıya maruz kalmasını nasıl açıklayacaksınız?” diye sorarken, sokakların hayvanlar kadar insanların da yaşam alanı olduğunu belirtti.

Kitapçıkta yer alan Hizmet Araçları Havuz Sistemini değerlendiren Çakar, “ Araç sayısı düşmeden havuz sistemine nasıl geçildi ve yine araç sayısında belirgin düşüş olmamasına rağmen bu tasarruf nasıl sağlandı anlayamadık” dedi.

Çakar, “Bahçeşehir ile ilgili bölümde şunları söyleyebiliriz,  İsim değiştirmek ile  yaşam kalitesi ne yazık ki değişmiyor. Bahçeşehir de ve kurulan yönetim şirketi bünyesinde somut olarak ne yapıldı, rakamlarla açıklama bekliyoruz. Kitapçıkta halkla biraraya gelme ile ilgili bir bölüm yer almış. Başkanımızın önce milletin seçtiği ve kendisini temsil etme yetkisi verdiği meclise, resmi bayramlardaki protokollere gelmesini bekliyoruz ki oradaki halkla da bütünleşsin.

Covid 19 ile mücadele bölümüyle ilgili söylenecek çok şeyimiz var. Pandeminin başlamasından yaklaşık olarak 45 gün sonra maskeler halka ulaştırılmaya başlandı. Aradan geçen zamanda merkezi yönetim gibi Düzce’de de ilk etapta ciddi yetersizlikler görüldü, belediyemiz geç inisiyatif aldı.  Akabinde hızlı bir üretim sureci başladığı aşikâr ama şu anda maske üretimi mantıklı değil, özel teşebbüs çok çok uygun fiyata maske üretip satmaya devam ediyor. Maske üretimindeki ara dönem performansını tebrik ediyoruz ama keşke Bolu Belediyesi gibi erken inisiyatif alınsa idi. Pandemi de ayrıca sadece maskeden ibaret değil. Suların o dönemde akmaması ve yakın zamanda da hala akmamaya devam etmesi ciddi bir eleştiri konumuz. Hijyen covid 19’a karsı en önemli unsur iken ana temizlik unsuru suların akmamasını vatandaşa nasıl izah edeceksiniz?” diye sordu.

ERKAN DİNÇER

Düzce Belediye meclisi İmar Komisyonu üyesi  Erkan Dinçer, kendi uzmanlık konularında yapıldığı söylenen çalışmaları değerlendirdi. Dinçer, “TOKI tarafından üstlenilen millet bahçesi projesini şehrimiz için olumlu buluyoruz, kent için önemli avantajlar içeren bir proje. Ama özellikle anıt parkın altını otopark olarak projeye, bizim de seçimlerde dile getirdiğimiz üzere,  dahil edilebilirdi Projenin üstünü TOKİ, Anıtpark altına yapılacak olan otoparkı da belediye yapabilirdi. Böylece belediyeye hem gelir sağlanabilir hem de önemli bir soruna çözüm bulunabilirdi.   Yine son dönemlerin önemli konularından birisi Düzce Kasrının yıkımı idi. Gerek tadilatı, gerek yapımı gerekse de sonradan ve aniden yıkımı tamamen plansız ve öngörüsüz gerçekleştirilmiştir. Yıkım sonrası tüm taleplerimize rağmen performans raporu bize verilmedi.  Yani bizler bina neden ve hangi gerekçe ile yıkıldı bilmiyoruz. Kolonlarda paslanma var dediler. Binada kaç kolon vardı, kaçında paslanma oldu, bu paslanmanın derecesi nedir. Bu pastanla tadilatla giderilemez miydi gibi bir çok sorunun cevabı olarak olan performans raporu elimizde yok. Bize sadece gözlem raporunu verdiler. Hiçbir binayı gözlem raporuna dayanarak yıkamazsınız.

Bisiklet Yolu yaptık denilmiş. Proje güzel ve bizlerde Düzce’nin bisiklet şehri olmasını destekliyoruz. Lakin gerek hattın şekli gerekse de hayata geçiş tarzı ile alakalı somut bir veri elimizde bulunmamaktadır. Kitapçıktaki görseller ise eski döneme aittir.

Hepimizin uzun süre sorun yaşadığı fisko birlik kavşağı için kitapçıkta, 2020’de başlanacağı yazılmış. 2020’nin bitmesine 3 ay kaldı henüz bir çalışma bile başlamış değil. Bu proje ile alakalı kitapçıkta ne proje detayı ne de iş planının mevcut olmaması konuyu gerçeklikten uzak kılıyor.  Yılın bitimine 3 ay kaldı ama ne yazık ki biz hala taslak projeyi dahi göremedik.

Yine çok önemli bir konu kentsel dönüşüm.  Projenin görselleri paylaşılmış ama makro planlamalar ile alakalı elimizde hiç bir veri yok. Konu sadece bir temenni gibi duruyor.

Yine bu yaz döneminde yaşadığımız büyük bir sorun olan içme suyu sorunu kitapçıkta yer almış.   DSİ’den, alınan kredi ile yapılmış dolayısı ile hibe değil. 20 yıla yakın ayni iktidar tarafından yönetilen ilimizde kısır çekişmeler sebebi ile hala sorun olarak durmaktadır. Ana projenin yapımının en az 3–4 sene süreceği ve kentin uzun süre özellikle yaz aylarında susuzluk çekeceği aşikâr iken, kısa vadede bir an önce Bölgesel sondajlar yapılmalı, kentin susuzluk sorunu kısa vadede çözülmelidir. Ama sondajlarla alakalı da bir çalışma ya da bilgilendirme göremedik” dedi.

OĞUZ ÖZYİĞİT

Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, çöp konusuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çok daha erken çözülebilecek bir konu idi. Kısır çekişmeler ve özellikle sayın Özlü’nün bakanlık dönemindeki açıklamaları sebebi ile konunun çözümü gecikmiştir. Yoksa daha önceki belediye başkanları döneminde de konunun çözümü mümkün idi. Ama yine de gelinen noktada kent için bir kazanım mevcut tebrik ediyoruz. OSB’nin genişletildiği açıklanmış. Önceki Valimiz Zülkif Dağlı, gitmeden önce bir güzellik yaparak imzaları attı. Otoban bağlantı yoluna kadar genişledi. Ancak yatırımcılar buraya geleceği zaman, OSB’nin alt yapısına bakıyor, elektriğine bakıyor, itfaiyesine bakıyor. Siz alanı istediğiniz kadar genişletin, yatırımcıya gerekli duyduğu imkanları sağlamazsanız yatırımcı gelmiyor.

Belediyenin işlettiği Sosyal Tesislerde Hizmet problemleri mevcut. Belediyenin vazifesi sadece çay satmak değil, mevcut mekanlarda halka ucuz ve kaliteli hizmet sunmaktır. Bu paralelde bir çok problem gördük ve meclis gündemine de taşıdık.

Düzce’nin en büyük sıkıntılarından biri olan ulaşımla ilgili, 2020  Haziranda çıkacağı  söylenen ulaşım master planı hala yok. Ulaşım ana sistemi üzerinde tam 7 ay çalışıldı bu sebeple de sistemin devreye girdiği ilk anda sorunların çıkmaması gerekirdi. Daha dikkatli olunmasını beklerdik. Proje Bekir Ilıcalı’ya ait ama ana projeden çok uzaklaşıldı araç adetleri azaltıldı. Ana projeden uzaklaşıldığı için umarız sistem sıkıntı üretmez. Ulaşımın bu şekli ile özelleştirilmesinin sebebinin ekonomik zarar olduğu ifade edildi ama bu sistemin de mali fizibilitesi paylaşılmadığı için kamu zararı oluşmasından endişe ediyoruz. Hizmet açısından büyük otobüslerinde devreye girmesini doğru buluyor, projenin kente hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN KEFELİ

İyi Parti Başkan Yardımcısı Erdoğan Kefeli de kitapçıkta yer alan asfalt konusunu değerlendirerek, “Asfalt Makine kapasitesi ile dökülen asfalt miktarı kıyaslandığında son derece büyük bir verimsiz çalışma yapılmış görülüyor. Kentte ciddi manada asfalt sorunu var iken böylesi bir düşük performansı başarı gibi aksettirmek çok gerçekçi değil. Bunların 500 günde yaptık diye övündüğü asfaltı bizim dönemimizde 2 günde döküyorduk” dedi.

 

 

 

 

 

Bu haber 552 kez okundu.
Düzce Yerel - 17:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

31 Temmuz 2021 CUMARTESİ
23°
 • PAZ 32.6°
 • PTS 33.7°
 • SAL 37.9°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  YIKARAK GÜZELLEŞTİRİYORUZ
  Birilerine yakın birileri soruyorlar “belediye’yi eleştirmek için mi gazeteyi çıkarıyorsunuz ”diye Hiç böyle bir amacımız yok… Keşke belediye çalışsa… Başkan olan kişi yanındakilerle yapılabilecek projeler üretebilse (sadece başkan kendi istediklerini yaptırmasa)  bizde Düzce’deki belediyenin dışındaki eksikleri dile getirebilsek ama olmuyor… Ben yine eksikleri yazmaya devam edeyim… önce bizim başkan Cumhurbaşkanının  talimatını bile dinlemiyor ki..Cumhurbaşkanı  HALKA […]
 • 02
  BİSİKLETLER VAR AMA YOL YOK
  İzmirli firmanın ihale ile aldığı, 300 akıllı bisiklet ve 200 scooter çalıştırma işinin şartnamesinden çıkan büfelerden birini kondurduğu AVM önündeki büfeye akıllı bisikletler geldi. Bir haftadan fazla süredir büfenin arkasında duran bisikletlerin gideceği bisiklet yolu yok…   İzmirli firmanın bisiklet ve scooter ihalesi ile kazandığı çalıştırma işi için akıllı bisikletler geldi ama henüz bisikletlerin gideceği […]
 • 03
  YİNE BİTMEDİ, BİTİLEMEDİ!
  Geçtiğimiz Aralık ayında biteceği ve hizmete gireceği söylenilen Mutfak Sanatları merkezi hala tamamlanıp hizmete giremedi.   Düzce Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tadilat diye başlanılan ancak sonrasında çürüdüğü gerekçesiyle yıkılan düzce Kasrının yerine yapılan ve geçtiğimiz yıl Aralık ayında hizmete gireceği duyurulan Mutfak Sanatları merkezi  hala tamamlanıp milletin hizmetine sunulamadı. Hakkında bir sürü iddialar bulunan Mutfak […]
 • 04
  RÜYA MI KARABASAN MI ?
  Yaklaşık bir aydır yazılarıma ara verdim. Ara verme nedenim; her şeyin güllük gülistanlık olması olması ile ilgili değil. İşler eskiden olduğu gibi ama daha da bir ivme kazanarak geriye doğru gidiyor. Uzun bir süreden beri bir kitap üzerinde çalışıyorum. Bu kitabın taslağı ve düzenlemelerini tamamladım. Bir iki ay sonra umarım her şeyiyle hazır olacak. Bir […]
 • 05
  AYNI YÖNTEMİ DENEYİP FARKLI SONUÇ ALINMAZ
  2019 yılının Temmuz ayında yaşanan aşırı yağışlar yine Akçakoca ve Cumayeri’nde sele sebep olmuş, onlarca insan binler lira zarara uğramıştı. Aradan iki yıl geçti yine aşırı yağış ve yine sel yaşandı. Yine aynı bölgeler selden zarar gören bölgeler oldu.  Özellikle Akçakoca’da Uğurlu ve Esmahanım Köylerini sel yine aynı yol ve aynı köprüden vurdu. İki yıl […]