22° Açık

Hariçten gazel

Güncel - 4 Kasım 2020 16:40 A A

Sevgili okuyucularım.

Bu günden itibaren bu köşede sizlerle birlikte olacağız. Bir çok konuda görüş ve düşüncelerimizi buradan siz değerli hemşerilerimizle paylaşacağız. Doğru gördüklerimizi takdir ederken, eksik ve yanlış bulduklarımızı da  üslubumuzu asla bozmadan yapıcı bir dil kullanarak sizler adına sorgulamak ve anlatma gayreti içerisinde olacağız.

Amacımız daha güzel,  daha yaşanabilir bir şehrin ortaya çıkmasına katkı sağlamaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle yayın hayatına yeni başlayan Ahali gazetesine yayın hayatında başarılar temenni ediyorum.

 

500 günlük icraat ve Sorular.

Sevgili okuyucularım hepinizin bildiği gibi Düzce belediyesi uzun bir yolun ilk 500 günü adlı bir kitapçık yayınladı.

Ben de bu kitapçığı bütün dikkatimle inceledim ve bazı konuların daha net anlaşılabilmesi için sorular oluşturdum.

Başlıklar halinde gitmek gerekirse;

BELEDİYE BORÇLARI

Kitabın en başında,

Belediye Borçları yer alıyor.

Bir tablo verilmiş, bu tabloya göre

2014 yılında Mehmet Keleş 190 milyon borçla belediyeyi  devralmış, 2017 de 329 milyon borçla devretmiş.(arada oluşan  fark 139 milyon, süre ise 3,5 yıl)

329 milyon borç devralan Dursun Ay bir buçuk yıl sonra 477 milyonla (aradaki fark 148 milyon) yeni başkana devretmiş.

Yeni başkan ise dokuz ayda bu rakamı 41 milyon eksilterek 436 milyon liraya indirmiş.

Gerekçe olarak da bankalarla olan faiz oranlarının düşürülmesini ve borç yapılandırmalarını göstermiş.

Şimdi soruyoruz,

 • Mehmet Keleş döneminde yapılan yatırımlar ve borçlanma oranları nedir?
 • Bir buçuk sene gibi kısa bir sürede hiç yatırım yapmadan Dursun bey’in yaptığı borcun kaynağı nereden gelmektedir?
 • Yine hiç yatırım yapmadan faiz oranlarını değiştirerek borç eksiltmek faaliyet programının en başına yazılacak kadar önemli bir hizmet midir?
 • Beş yüz gün yaklaşık bir buçuk sene etmesine rağmen neden dokuz ay olarak sınırlandırılmıştır?

 

MİLLET PARKI

Düzce merkezde hepimizin bildiği Anıtpark meydanı, Avni Akyol parkı ve İsmet İnönü parkları var. Bu parkları yıllardan beri kullanıyoruz . Millet parkı son yıllarda sıkça duyduğumuz bir park şekli.  En çok da İstanbul Atatürk hava limanı taşındıktan sonra yerinin İstanbullular için büyük bir park alanına dönüştürüleceği açıklamasıyla gündeme geldi. Yani aslında konu böyle hava limanı, eski fabrika alanı veya orman kurumuna, tarım kurumuna ait büyük çaplı şehir içerisinde kalmış alanların Millet Parkı adıyla şehre kazandırılması meselesi

Şimdi sorularımız şunlar,

 • Zaten park olan yerlerin yeniden park haline dönüştürülmesi millet parkı mantığına uygun mu?
 • Bu parklarda mevcut olan belediyeye ait birkaç yıl önce yapılmış binaların yıkılarak benzeri binaların yapılması israf değil mi?
 • Burada yıllardan beri hizmet yapan müstecirlerin deyim yerindeyse don gömlek dışarı atılması hem kendilerini, hem çalışanlarını, hem de müşterilerini yani Düzceli hemşerilerimizi cezalandırmak olmuyor mu?

 

ÇÖP SORUNU

Çöp konusu Düzce’nin en büyük sorunlarından birisi. Hala küçük melen kenarında vahşi depolanıyor.

Kronolojik olarak yapılanları sıralamak istiyorum.

2004 de Mehmet Keleş döneminde yer tespit çalışmaları başladı. Sonra Çevre Bakanlığı diğer dört vilayette birlikte Düzce’yi pilot şehir ilan etti.

Ancak ne yazık ki bulunan altı farklı yer, çevre komisyonundan çeşitli sebeplerle onay alamadı.

Dönem değişti İsmail Bayram bey yer sorununu çözdü ihaleyi yaptı.

Yine devir değişti yeniden başkan olan Mehmet Keleş işi tamamladı. Tesis hizmete girdi . Sekiz ay ilçeler köylerde dahil çöpler buraya döküldü.

Bu arada şu anda icraat programında bahsettiğiniz modern tesisin ihalesi de bu dönemde yapıldı.

Sonra yanlış bir mahkeme kararı neticesinde bu tesis kapatıldı.

Bir yıl sonra yanlışın farkına varıldı çevre bakanlığı yeniden tesisi hizmete açtı, ancak tesis yine sizin kararınızla hizmete giremedi.  Bakanlık gücünü kullanarak oradaki vatandaşlara tesisi açtırmama sözü vermişti.

Şimdi soruyorum

 • O gün verdiğiniz sözden dönüp bu tesisi yeniden açacak mısınız?
 • Enerji üretmek için depolamaya ihtiyaç olduğu bilindiğine göre oradaki vatandaşlar buna müsaade edecekler mi?
 • Göstermiş olduğunuz proses, çöp ayrıştırmadan öteye gidecekmiş gibi görünmüyor. Siz direk olarak çöpü mü yakacaksınız yoksa depolayıp biriktirdiğiniz gazı mı yakacaksınız?
 • Kaç MW enerji üreteceksiniz ve Düzce Belediyesi bundan ne pay alacak?

 

 COVİT 19

Covid 19 virüsü uzun zamandan beri tüm dünyada ve ülkemizde etki göstermekte. Başta sağlık bakanlığı olmak üzere bir çok kamu kurumu,  özel sektör, sivil inisiyatifler çeşitli şekillerde müdahaleye katkı sağlıyor. Elbette ki belediyelerin de sürece bir çok açıdan katkısı oluyor.

Başta böyle bir salgının etkisinin ne olacağı bilinmediği için, özellikle yeterli sayıda maske stokunun olmaması dolayısıyla, karaborsa ihtimalini ortadan kaldırmak için tedbir alınması zorunlu hale gelmişti. Düzce Belediyesi de sürece katkı sağlamış, maske üretim atölyesi kurmuştu.

Şimdi Sorumuzu soralım

 • Karaborsa tehlikesi geçtiği, her eczanede hatta marketlerde  çok ucuz fiyatlara maske bulunabilirken bu konuyu bir iddia haline getirip milyonlarla ifade edilen maske üretimi doğru bir karar mı?
 • Bu maskeler ne kadar hijyenik şartlarda üretiliyor?

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Düzce’de ilk kentsel dönüşüm kararı Camikebir Mahallesinde 2004’te Mehmet Keleş döneminde alındı.  İşlemler İsmail Bayram dönemine sarktı. Mahkemeler bu dönemde tamamlandı. İkinci Mehmet Keleş döneminde de proje bitirildi.

Birinci kentsel dönüşümü tamamlayan Düzce Belediyesi, eski sanayi sitesi kentsel dönüşüm kararını  Mehmet Keleş’in ikinci döneminde aldı.

Projenin yapımı, arazi ölçümleri, binalardan karot örneklerinin alınmasının ardından alan8 riskli alana dönüştürüldü ve Çevre Bakanlığına sunuldu.

Bakanlık onayından sonra bakanlar kuruluna 41. Kentsel dönüşüm projesi olarak sunuldu.  Tarihler 2016’yı gösteriyordu.

Şimdi sorularımız soralım

 • 2016’da her şeyi bitirilmiş, tam da sizin bakan olduğunuz dönemde Bakanlar Kuruluna sunulmuş bu proje neden iptal edildi?
 • Şimdi sanki bunlar hiç yaşanmamış gibi 4,5 yıl sonra ayrı projeye sıfırdan başlamak doğru mu?
 • Küçük Sanayi Sitesinde doluluk oranı henüz yüzde 40’larda iken kentsel dönüşüm kararını bu şartlara bağlamak ne kadar gerçekçi?

 

KONURALP ANTİK TİYATRO KAZISI

Konuralp Antik tiyatro kompleksinde yapılan bazı kazı çalışmaları kültür ve turizm bakanlığı ve üniversite bünyesindeki arkeoloji bölümü ortaklığı ile yürütülüyor.

Şimdi sorumuzu soralım

 • Bu konuda sadece vasıfsız işçi desteği sağlayan, sanki işin tamamını kendi yapıyormuş havazı estirmenin sebebi nedir?
 • Bu konuda siyasal rant mı sağlanmaya çalışılmaktadır?
 • Bu konunun haksız yere sahiplenilmesi işin asıl sahibi kurumlara karşı saygısızlık değil midir?

 

DÜZCE KASRI

Devrin Valisi tarafından orman alanına kaçak yapılan ve yıkılmasına karar verilen Düzce Kasrı Mehmet Keleş döneminde sosyal tesis yapılmış, uzun yıllardan beri de Düzcelilere hizmet ediyordu. Bu dönemde tamir tadilat kararı alındı. Tamir ve tadilat bitmek üzereyken ani bir kararla yıktırıldı.

Soruyoruz…

 • Halkın parasıyla yapılmış bu ve buna benzer bir sürü hizmetin çeşitli bahanelerle yıkılması yok edilmesi borçtan harçtan bahseden bir idare için israf değil mi?
 • Düzce Belediyesi bu konuda kamuoyunda meydana gelen rahatsızlığı görüyor mu?

 

DÜZCE ULAŞIM

Toplu taşıma bir şehirde belediyelere verilmiş imtiyazlı bir konudur. Belediye halkın ulaşım ihtiyacını karşılamak zorundadır. Yaşanan depremlerden sonra coğrafi olarak aşırı büyümek zorunda kalan şehir sınırları belediyeyi en çok ulaşım organizasyonu konusunda zorlamıştır.  Son dönemde yeni bir karar alınarak araçlar küçültülmüş, sayıları artırılmıştır.

Şimdi soruyoruz

 • Bu özelleştirme içerisinde müstecire gelir garantisi verilmiş midir?
 • Pik saatlerde alana sürülen belediyeye ait otobüslerin geliri ortak havuza mı aktarılmaktadır? Bu durum belediyeyi zarara uğratmak değil midir?

 

Evet sevgili okuyucularım. Biz merak ettiklerimizi sizler adına sorduk ve takipçisi olacağız. Başta ifade ettiğim gibi amacımız sadece doğruların bilinmesi ve uygulanmasıdır.

Kalın sağlıcakla…

Bu haber 361 kez okundu.
Güncel - 16:40 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

29 Temmuz 2021 PERŞEMBE
22°
 • CUM 33.4°
 • CTS 34.0°
 • PAZ 32.2°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  YIKARAK GÜZELLEŞTİRİYORUZ
  Birilerine yakın birileri soruyorlar “belediye’yi eleştirmek için mi gazeteyi çıkarıyorsunuz ”diye Hiç böyle bir amacımız yok… Keşke belediye çalışsa… Başkan olan kişi yanındakilerle yapılabilecek projeler üretebilse (sadece başkan kendi istediklerini yaptırmasa)  bizde Düzce’deki belediyenin dışındaki eksikleri dile getirebilsek ama olmuyor… Ben yine eksikleri yazmaya devam edeyim… önce bizim başkan Cumhurbaşkanının  talimatını bile dinlemiyor ki..Cumhurbaşkanı  HALKA […]
 • 02
  BİSİKLETLER VAR AMA YOL YOK
  İzmirli firmanın ihale ile aldığı, 300 akıllı bisiklet ve 200 scooter çalıştırma işinin şartnamesinden çıkan büfelerden birini kondurduğu AVM önündeki büfeye akıllı bisikletler geldi. Bir haftadan fazla süredir büfenin arkasında duran bisikletlerin gideceği bisiklet yolu yok…   İzmirli firmanın bisiklet ve scooter ihalesi ile kazandığı çalıştırma işi için akıllı bisikletler geldi ama henüz bisikletlerin gideceği […]
 • 03
  YİNE BİTMEDİ, BİTİLEMEDİ!
  Geçtiğimiz Aralık ayında biteceği ve hizmete gireceği söylenilen Mutfak Sanatları merkezi hala tamamlanıp hizmete giremedi.   Düzce Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tadilat diye başlanılan ancak sonrasında çürüdüğü gerekçesiyle yıkılan düzce Kasrının yerine yapılan ve geçtiğimiz yıl Aralık ayında hizmete gireceği duyurulan Mutfak Sanatları merkezi  hala tamamlanıp milletin hizmetine sunulamadı. Hakkında bir sürü iddialar bulunan Mutfak […]
 • 04
  RÜYA MI KARABASAN MI ?
  Yaklaşık bir aydır yazılarıma ara verdim. Ara verme nedenim; her şeyin güllük gülistanlık olması olması ile ilgili değil. İşler eskiden olduğu gibi ama daha da bir ivme kazanarak geriye doğru gidiyor. Uzun bir süreden beri bir kitap üzerinde çalışıyorum. Bu kitabın taslağı ve düzenlemelerini tamamladım. Bir iki ay sonra umarım her şeyiyle hazır olacak. Bir […]
 • 05
  AYNI YÖNTEMİ DENEYİP FARKLI SONUÇ ALINMAZ
  2019 yılının Temmuz ayında yaşanan aşırı yağışlar yine Akçakoca ve Cumayeri’nde sele sebep olmuş, onlarca insan binler lira zarara uğramıştı. Aradan iki yıl geçti yine aşırı yağış ve yine sel yaşandı. Yine aynı bölgeler selden zarar gören bölgeler oldu.  Özellikle Akçakoca’da Uğurlu ve Esmahanım Köylerini sel yine aynı yol ve aynı köprüden vurdu. İki yıl […]