19° Parçalı az bulutlu

19 ayda kim ne yapmış?

Düzce Yerel - 23 Kasım 2020 12:10 A A

31 Mart seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan iki başkanın yaptıklarını karşılaştıracağız bu sayımızda. Biri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, diğeri Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan.

İkisi de hemen hemen aynı şartlarda belediyeyi kazandı. Tanju Özcan Bolu CHP Milletvekiliydi; aday oldu, Başkan oldu. Faruk Özlü eski Bakandı;  aday oldu, Başkan oldu.

Birbirine çok yakın iki il. Sınır komşusu.

Bolu nüfusu 316 bin 126. Düzce nüfusu 392 bin 166.

Bolu merkez nüfusu 212 bin 358, Düzce merkez nüfusu 247 bin 419. Doğal olarak Bolu’nun İller Bankası payı Düzce’den daha az.

31 Mart seçimlerinde Bolu Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Tanju Özcan Belediyeyi 461 milyon liralık borç yüküyle devir aldı.

31 Mart seçimlerinde Düzce Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Faruk Özlü Belediyeyi 451 milyon liralık borç yüküyle devir aldı.

İki Başkan da 19 aydır görev başında.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Aralık 2019 tarihi itibariyle,  yani 8 ayda mevcut borcun 190 milyon lirasının ödendiğini, 265 milyon lira borç kaldığını açıkladı.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü,  Eylül 2019 tarihi itibariyle, başkanlık koltuğuna oturduğunda açıkladığı mevcut 451 milyon TL borcun 477 milyon TL olduğunu, 15 Ağustos 2019 itibariyle yapılan tasarruflarla yani 5 ayda, 25 bin 421 lira ödedi, kalan borcun 451 milyon 579 bin TL olduğunu açıkladı.

Özcan, Piyasaya 118 milyon 208 bin 205 lira doğrudan ödeme yaptığını açıkladı.

Özlü  2020 yılı Ağustos ayına kadar piyasaya 45 milyon lira borç ödedi.

 

Gelelim aynı şartlarda başkanlık koltuğuna oturan iki belediye başkanının yaptıklarına…

Bolu Belediyesi “Üzerinde yürüyen insanlarımız kadar, kaldırımlarımız da güzel artık” yaklaşımı ile kentteki kaldırımların tamamında estetik çalışmalar yaptı. Sadece kent merkezine değil Mudurnu ilçesinin kaldırımlarını da Bolu Belediyesi yaptı.

Düzce Belediyesi’nin yeni kaldırım çalışması bulunmuyor. Mevcutları onarıyor.

 

Bolu Belediyesi, mevcut belediye hizmet binası yanında bulunan alana iş merkezi temeli attı.

Düzce Belediyesi 24 dersliği Düzce Cam Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş tarafından, 24 dersliği de Milli Eğitim Bakanlığı ve Düzce Belediyesi üzerinden yapılacak bağışlarla toplam 48 derslikli Kasım Aktaş Ortaokulu’nda temel atma töreni düzenlendi.

 

Bolu Belediyesi 6 Temmuz’da projesini tanıttığı ‘Kültür Parkı’ tamamlayıp 5 Ekim tarihinde hizmete açtı ve adını Bülent Ecevit Barış Parkı olarak meclis kararıyla değiştirdi.

Düzce Belediyesi Millet Bahçesi projesi için 1,5 yıl önce kapattığı parkları hala açamadı.

 

Bolu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Bolu Belediyesi personeli ve yüzlerce vatandaş tarafından belediye bandosu eşliğinde söylenen marşlarla coşkuyla kutlandı ve tabii ki Tanju Özcan, törenlerde en baştaki yerini aldı.

Düzce Belediyesi Bandosu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 82’inci yılı için Atatürk’ün sevdiği parçaları çalarak andı. Ancak Belediye Başkanı Resmi törenlere katılmadığı gibi kendi düzenlediği törene de katılmadı.

 

Bolu Kent merkezindeki otobüs durakları yenilendi.

Düzce kent merkezinde otobüs duraklarının büyük çoğunluğu kaldırıldı.

 

Bolu Belediyesi en az 30 metre genişliğinde yeni bulvarlar, yeni yollar açtı… Mevcut yolları asfaltladı.

Düzce Belediyesi’nin alternatif yol açma çalışmaları hala ‘yol açma’ aşamasında.

 

Bolu Belediyesi 43 mahallenin tamamında cadde cadde, sokak sokak gerçekleştirdiği alt ve üst yapı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Sokak ve mahallelerin kaldırımlarını da yeniliyor.

Düzce Belediyesi 56 mahallede planlanan program dâhilinde cadde ve sokaklarda deforme olan kaldırımlarda yenileme çalışmasını gerçekleştiriyor.

 

Bolu Belediyesi 8 Nisan 2020 tarihinde 62 bin maske dağıttıklarını ve günde 10 bin maske dağıtacaklarını duyurdu.

Düzce Belediyesi 18 Nisan 2020’de 48 bin 500 adet maske dağıttıklarını söyleyerek “Hedefimiz günde 10 bin maske üretmek” dedi.

 

Bolu Belediyesi Meclis toplantılarını canlı yayınla toplumun her kesimine açarak şeffaflık örneği sergiliyor.

Düzce Belediyesi meclis toplantılarını, ‘kamera sisteminin çalışmadığı’ gerekçesiyle 19 aydır yayınlamıyor.

 

Bolu Belediyesi, DSİ sulama kanalının üzerini örterek bisiklet yolu, yürüyüş alanı ve park yapıyor.

Düzce Belediyesi henüz Asar Deresini temizleme aşamasında.

 

Bolu Belediyesi 10 ayda 21 adet döner kavşak, 33 kilometre sıcak asfalt, 29 kilometre stabilize yol ve 175 bin m2 kilitli parke taşı döşedi.

Düzce Belediyesi ise 16,5 ayda yani 500 günde 4 bin 900 ton sıcak asfaltla 11 km. yol asfaltladı.

 

Bolu Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi bin 500 kişiye aşevinde sıcak yemek veriyor.

Düzce Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi 70 kişiye sıcak yemek veriyor.

 

Bolu Belediyesi 37 bin 209 metrekare yeni yeşil alanı halkımızın kullanımına sundu. 8 bin 580 m2 yeni peyzaj çalışması yaptı.

Düzce Belediyesi’nin bu konuda yeni bir çalışması yok. Mevcut yeşil alanlar üzerinde park çalışması yapıyor.

 

Bolu Belediyesi 18’i yeni olmak üzere toplam 33 parkın çalışmasını tamamladı.

Düzce Belediyesi 7’si yeni olmak üzere 20 parkı yeniledi.

 

Bolu Belediyesi Gazi Mustafa Kemal’in bizlere armağan ettiği Milli bayramlarımızı, halkımızla birlikte, konserler, kortej yürüyüşleri, bayraklar ve marşlarla coşkulu bir şekilde kutluyor.

Düzce Belediyesi’nin konuyla ilgili bir çalışması hiç olmadı. Belediye Başkanı Faruk Özlü törenlere katılma gereği bile duymuyor.

(Bilgilerin tamamı bugüne kadar yapılan basın açıklamalarından derlenmiştir)

Bu haber 3590 kez okundu.
Düzce Yerel - 12:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Serkan Öztürk 23 Kasım 2020 14:04

  Eeee dostlar reis Düzce de ceketi aday gösterse seçilir… o yüzden hizmet falan beklemeyin… Cedidiye camii nin önünde kaldırıma bastıkça su ayağımıza girmeye devam edecek..

REKLAM ALANI

17 Mayıs 2021 PAZARTESİ
18°
 • SAL 24.0°
 • ÇAR 24.5°
 • PER 30.1°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • HER GECE RÜYALARIMIZA GİRER MİSİNİZ

  Yine günlerden siz her gün olduğu gibi annem babam.. Sizden çok şey öğrendim anne olmanın herkesin harcı olmadığını.. Engelli çocuğununa gözü gibi bakabileceğimi.. boşanmış bir evladınıza nasıl sahip çıkılacağını torununuzu kendi evladı gibi bakmanın gururunu yaşattırdınız bana. Ne aileler var boşanmış evlatlarına sahip çıkmayan veya kızına sahip çıkıp torunlarına sahip çıkmayan.. ama sizlerin bir kızı […]
 • AYDINLARIN SORUMLULUĞU NEDİR?

  Fakülte’den öğrencim Muş Üniversitesi İ.İ.B.F.’de Öğreti m Üyesi Doç.Dr.Zeliha Tekin, Muş Üniversite Senatosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili almış olduğu kararla Ünivesite’de çalışan kadın personele bu anlamlı günde idari izin verildiğini sosyal medyada paylaştı. Muş Üniversitesi Senatosu’na teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bu paylaşımda Üniversite Senato’larında verilen kararların kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili duyurular aklıma geldi. […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • KOOOOSSSSKOOOOCAAAAMAAANNN !!!…

  Masallar diye yazdım.. Baktım …Masalları okuyan yetkililer daha derin uykuya daldılar, kulaklarını tıkadılar.. Bende başlığı belediye başkanının söylediğini bana aktarınlardan esinlenerek KOOSSKOOCAAAN koydum.. Hani Düzce belediyesi elinde ağaç kesme makinası verdiklerini bir şeylerin üzerine çıkarıp o ağaç kaka, bu ağaç kötü, bu ağaç çürümüş gibi bilip bilmeden ağaçları her yerde katledip sonrada kestiklerine yaprak gibi, […]
 • KARARNAMELER…

  Geçtiğimiz gece alınan ani bir hatta iki karar ile, gündem tersine döndü. 1. Si Cumhurbaşkanı kararnamesi ile  2011 yılında Türkiye öncülüğünde imzalanan ve dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü şiddet olayına karşı koruma ve mağdur olanları kollama sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesinden çıkıldı. Cinsiyet eşitliğine vurgu yapan, aile içi yada dışında başta kadına yapılan […]
 • BİZİ Tİ’YE ALMAYIN!..

  Bu gün size Kanal İstanbul’dan bahsetmeyeceğim..  Bu gün size 128 Milyar Doların nereye gittiğini de sormayacağım. Hatta bu gün size Pandemi ile ilgili gelişmelerden de bahsetmeyeceğim.   Bizler, Vatanına, Dinine ve Milli değerlerine ölümüne bağlı bireyleriz çok şükür. Bundan dolayı da iftihar ederim kendimle..   Yıllardır kafama takılmış ama bir türlü fırsat bulup yazamadığım bir […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • BU UZAY ARACINA PATATES SOĞANI KİM KOYDU?

  Çok değil, iki ay önce gündemimiz; ‘Milli Uzay Programı’ ile uzaya çıkma planlarıydı. Televizyonlarımız günlerce, uzaya çıkışın senaryolarını, ay’da hangi madenlerin çıkarılacağını tartışıyordu. Bugün, bu uzay aracının içine, patatesi/soğanı kim sokuşturdu anlayamadım. Uzaya gidişle ilgili yapılan ‘şov’ları anlarım da; valilerin, kaymakamların patates ve soğanı törenlerle karşılayıp, patates çuvalı ile fotoğraf çektirmelerini anlayamıyorum. Hz. Muhammed, “Sağ […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • PROTOKOL

  Valinin katıldığı hiçbir toplantıya katılmıyor. Çünkü; Vali il protokolünde birinci sıra, kendisi  ikinci sırada, bu durumu kendine yediremiyor.   Meclis toplantılarına katılmıyor. Çünkü; Büyük Millet Meclisinden sonra belediye meclisi ve meclis üyeleri  çok küçük görünüyor gözüne,   Başkan ünvanını kullanmak istemiyor. Çünkü; bir kere sayın bakanım  dendikten  sonra bu ünvanla anılmayı  kendisine hakaret kabul ediyor. […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖZLÜ’DEN GALİBİYET VE ŞAMPİYONLUK PİRİM SÖZÜ
  Play off 1. tur karşılaşmaları öncesinde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ den Düzcespor’ a moral ziyareti. Şıralık da bulunan Düzcespor tesislerinde Düzcespor’un deplasmanda Perşembe günü 68 Aksarayspor ile oynayacağı play off 1.turu karşılaşma öncesinde futbolcu, teknik kadro ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda şampiyonluk durumunda pirim sözü verdi. Özlü “ Perşembe günü […]
 • 02
  İÇİMDEN GELDİ
  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • 03
  TOZAN VE MAKAM ARACI ULUSALDA
  Sık sık ulusal basının gündeminde yer alan ancak büyük çoğunluğu  gurur duymayacağımız haberler olan Düzce, yine ulusal basının gündeminde yerini aldı. Yıllar önce Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in aldığı makam aracıyla gündeme gelen Düzce, bu hafta bir İlçe Belediye Başkanının aldığı makam aracıyla gündeme geldi.  Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan ve İtfaiye öncü aracı […]
 • 04
  MEDYA GÜCÜNÜ SİLAH OLARAK KULLANMAYIN!!
  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Öncü Medya Grubunun yaptığı haberlerle kamuoyunda rahatsızlığa sebep olduğunu, meslek ilke ve ahlakına aykırı hareket ettiğini belirterek, “Öncü Medya Grubu’nda yayınlanan asparagas haberlerin, şantaj, iftira, tehdit ve hakaret içerikli yayınların hem basın camiasında, hem kamuoyunda tasvip edilmediğini ve tepkilere neden olduğunu gözlemliyoruz” dedi.   Düzce Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 20 yıldır […]
 • 05
  AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR
  İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’ projesi kapsamında, proje açıklandıktan iki gün sonra sokak kısıtlamasının olduğu bir gecede yok olan cadde üzerindeki ağaçlar hepimizi şok etmişti.  Sokaktan yükselen seslerin ardından Belediye […]