15° Parçalı bulutlu

19 ayda kim ne yapmış?

Düzce Yerel - 23 Kasım 2020 12:10 A A

31 Mart seçimlerinde belediye başkanlığını kazanan iki başkanın yaptıklarını karşılaştıracağız bu sayımızda. Biri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, diğeri Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan.

İkisi de hemen hemen aynı şartlarda belediyeyi kazandı. Tanju Özcan Bolu CHP Milletvekiliydi; aday oldu, Başkan oldu. Faruk Özlü eski Bakandı;  aday oldu, Başkan oldu.

Birbirine çok yakın iki il. Sınır komşusu.

Bolu nüfusu 316 bin 126. Düzce nüfusu 392 bin 166.

Bolu merkez nüfusu 212 bin 358, Düzce merkez nüfusu 247 bin 419. Doğal olarak Bolu’nun İller Bankası payı Düzce’den daha az.

31 Mart seçimlerinde Bolu Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Tanju Özcan Belediyeyi 461 milyon liralık borç yüküyle devir aldı.

31 Mart seçimlerinde Düzce Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Faruk Özlü Belediyeyi 451 milyon liralık borç yüküyle devir aldı.

İki Başkan da 19 aydır görev başında.

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan Aralık 2019 tarihi itibariyle,  yani 8 ayda mevcut borcun 190 milyon lirasının ödendiğini, 265 milyon lira borç kaldığını açıkladı.

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü,  Eylül 2019 tarihi itibariyle, başkanlık koltuğuna oturduğunda açıkladığı mevcut 451 milyon TL borcun 477 milyon TL olduğunu, 15 Ağustos 2019 itibariyle yapılan tasarruflarla yani 5 ayda, 25 bin 421 lira ödedi, kalan borcun 451 milyon 579 bin TL olduğunu açıkladı.

Özcan, Piyasaya 118 milyon 208 bin 205 lira doğrudan ödeme yaptığını açıkladı.

Özlü  2020 yılı Ağustos ayına kadar piyasaya 45 milyon lira borç ödedi.

 

Gelelim aynı şartlarda başkanlık koltuğuna oturan iki belediye başkanının yaptıklarına…

Bolu Belediyesi “Üzerinde yürüyen insanlarımız kadar, kaldırımlarımız da güzel artık” yaklaşımı ile kentteki kaldırımların tamamında estetik çalışmalar yaptı. Sadece kent merkezine değil Mudurnu ilçesinin kaldırımlarını da Bolu Belediyesi yaptı.

Düzce Belediyesi’nin yeni kaldırım çalışması bulunmuyor. Mevcutları onarıyor.

 

Bolu Belediyesi, mevcut belediye hizmet binası yanında bulunan alana iş merkezi temeli attı.

Düzce Belediyesi 24 dersliği Düzce Cam Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Kasım Aktaş tarafından, 24 dersliği de Milli Eğitim Bakanlığı ve Düzce Belediyesi üzerinden yapılacak bağışlarla toplam 48 derslikli Kasım Aktaş Ortaokulu’nda temel atma töreni düzenlendi.

 

Bolu Belediyesi 6 Temmuz’da projesini tanıttığı ‘Kültür Parkı’ tamamlayıp 5 Ekim tarihinde hizmete açtı ve adını Bülent Ecevit Barış Parkı olarak meclis kararıyla değiştirdi.

Düzce Belediyesi Millet Bahçesi projesi için 1,5 yıl önce kapattığı parkları hala açamadı.

 

Bolu’da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Bolu Belediyesi personeli ve yüzlerce vatandaş tarafından belediye bandosu eşliğinde söylenen marşlarla coşkuyla kutlandı ve tabii ki Tanju Özcan, törenlerde en baştaki yerini aldı.

Düzce Belediyesi Bandosu, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete irtihalinin 82’inci yılı için Atatürk’ün sevdiği parçaları çalarak andı. Ancak Belediye Başkanı Resmi törenlere katılmadığı gibi kendi düzenlediği törene de katılmadı.

 

Bolu Kent merkezindeki otobüs durakları yenilendi.

Düzce kent merkezinde otobüs duraklarının büyük çoğunluğu kaldırıldı.

 

Bolu Belediyesi en az 30 metre genişliğinde yeni bulvarlar, yeni yollar açtı… Mevcut yolları asfaltladı.

Düzce Belediyesi’nin alternatif yol açma çalışmaları hala ‘yol açma’ aşamasında.

 

Bolu Belediyesi 43 mahallenin tamamında cadde cadde, sokak sokak gerçekleştirdiği alt ve üst yapı çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Sokak ve mahallelerin kaldırımlarını da yeniliyor.

Düzce Belediyesi 56 mahallede planlanan program dâhilinde cadde ve sokaklarda deforme olan kaldırımlarda yenileme çalışmasını gerçekleştiriyor.

 

Bolu Belediyesi 8 Nisan 2020 tarihinde 62 bin maske dağıttıklarını ve günde 10 bin maske dağıtacaklarını duyurdu.

Düzce Belediyesi 18 Nisan 2020’de 48 bin 500 adet maske dağıttıklarını söyleyerek “Hedefimiz günde 10 bin maske üretmek” dedi.

 

Bolu Belediyesi Meclis toplantılarını canlı yayınla toplumun her kesimine açarak şeffaflık örneği sergiliyor.

Düzce Belediyesi meclis toplantılarını, ‘kamera sisteminin çalışmadığı’ gerekçesiyle 19 aydır yayınlamıyor.

 

Bolu Belediyesi, DSİ sulama kanalının üzerini örterek bisiklet yolu, yürüyüş alanı ve park yapıyor.

Düzce Belediyesi henüz Asar Deresini temizleme aşamasında.

 

Bolu Belediyesi 10 ayda 21 adet döner kavşak, 33 kilometre sıcak asfalt, 29 kilometre stabilize yol ve 175 bin m2 kilitli parke taşı döşedi.

Düzce Belediyesi ise 16,5 ayda yani 500 günde 4 bin 900 ton sıcak asfaltla 11 km. yol asfaltladı.

 

Bolu Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi bin 500 kişiye aşevinde sıcak yemek veriyor.

Düzce Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi 70 kişiye sıcak yemek veriyor.

 

Bolu Belediyesi 37 bin 209 metrekare yeni yeşil alanı halkımızın kullanımına sundu. 8 bin 580 m2 yeni peyzaj çalışması yaptı.

Düzce Belediyesi’nin bu konuda yeni bir çalışması yok. Mevcut yeşil alanlar üzerinde park çalışması yapıyor.

 

Bolu Belediyesi 18’i yeni olmak üzere toplam 33 parkın çalışmasını tamamladı.

Düzce Belediyesi 7’si yeni olmak üzere 20 parkı yeniledi.

 

Bolu Belediyesi Gazi Mustafa Kemal’in bizlere armağan ettiği Milli bayramlarımızı, halkımızla birlikte, konserler, kortej yürüyüşleri, bayraklar ve marşlarla coşkulu bir şekilde kutluyor.

Düzce Belediyesi’nin konuyla ilgili bir çalışması hiç olmadı. Belediye Başkanı Faruk Özlü törenlere katılma gereği bile duymuyor.

(Bilgilerin tamamı bugüne kadar yapılan basın açıklamalarından derlenmiştir)

Bu haber 3939 kez okundu.
Düzce Yerel - 12:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

 • Serkan Öztürk 23 Kasım 2020 14:04

  Eeee dostlar reis Düzce de ceketi aday gösterse seçilir… o yüzden hizmet falan beklemeyin… Cedidiye camii nin önünde kaldırıma bastıkça su ayağımıza girmeye devam edecek..

REKLAM ALANI

28 Ekim 2021 PERŞEMBE
14°
 • CUM °
 • CTS °
 • PAZ °

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  HANİ HALKIN OLANI HALKA AÇACAKTINIZ?
  Millet Bahçesi milletin değil, şehir dışından gelen firmaların bahçesi oldu. Özellikle işletmesi kaldırıldıktan sonra yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle intihar eden dondurmacının yerine konulan büfe hepimizin yüreğini sızlattı.   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, milletin olanı millete açacaktı ama hesapları tutmadı sanırız ki milletin olduğunu söylediği ve ticari hiçbir kurumun yer almayacağını açıkladığı millet bahçesinin dört […]
 • 02
  GÖLYAKA TURİZM YATIRIMCILARINI BEKLİYOR!
  Ana geçim kaynağını Tarım ve Turizme bağlayan Gölyaka ilçesinin Belediye Başkanı Yakup Demircan özellikle Turizm noktasında ilçeye yatırımcı beklediklerini dile getirerek gelecek müteşebbislere her türlü desteği vermeye de hazır olduklarının altını çizdi. Gölyaka’nın Turizm alanında önünün parlak olduğunu ve Kardüz Yaylası başta olmak üzere, Efteni Gölü, Kültür Park ve Güzeldere Şelalesi ile turizmde önemli potansiyellere […]
 • 03
  HALKINA İŞ… AŞ VEREN BELEDİYE…
  Bolu’da işsizliğe çare aranmaya başladı. Özellikle ev hanımlarının çalışabileceği, gerektiğinde işe gidip para kazanabilecekleri, gerekmediğinde ise evinde oturabileceği bir  ortam hazırlanması gerekiyordu. Başkan Tanju Özcan’ın gayretleri ile Köroğlu kooperatifi adı altında bir kooperatif kuruldu, başına da Bahadır Acar isminde cevval bir genel müdür atandı. İlk etap da hedef kültür mantarı üretmekti, projelendirme işlemine geçildi, sonrada […]
 • 04
  KIRIN ZİNCİRLERİ
  Bu memleket hep ben bilirim diyen yöneticilerden çekti  ne çektiyse.. Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değil ama bir de yönetici kesimi  hemen küsen cinsinden ise ,üstüne üstlük de kendisini dev aynasında görüp de rahmetli Barış Manço’nun “Ben bilirim” şarkısını çalıp söylüyorsa vay halimize …. Buda nerden çıktı diyeceksiniz… Bakın etrafınıza yerel gazete ve Tv’lere bakınız […]
 • 05
  12-13 YILDIR BOYANMADI!
  Düzce Valiliği hizmet binasının hemen arkasında bulunan Düzce Vergi Dairesi Hemen her Düzce’linin bir şekilde ziyaret ettiği yer olmasına rağmen hizmet yapılan alanların boyasız olması, duvarların kirlilikten gözükmemesi tepki topluyor. Bazı duyumlara göre, en son vergi dairesinin 2008 veya 2009 yıllarında boyandığı sonrasında ise duvarlara boya sürülmediği iddia ediliyor. Pandemi dönemi  içinde hizmetlerini eksiksiz sürdüren […]