15° Parçalı bulutlu

Belediye İktisadi Teşekkülleri (BİT)

Güncel - 24 Kasım 2020 15:47 A A

Sevgili okuyucularım,
Bu gün sizlere belediyelerin kurmuş oldukları şirketlerden bahsetmek istiyorum. Öncelikle bu şirketlerin nasıl ve niçin kurulduklarıyla ilgili bazı bilgiler aktarıp, ardından Düzce belediyesinin kurmuş olduğu şirketlerden ve bu şirketlerde ortaya çıkan bazı hatalı uygulamalardan bahsedeceğim.
Ve her zaman olduğu gibi bazı sorularım ve önerilerim olacak.

Belediyeler, Anayasamızın 127. Maddesi gereğince “mahalli müşterek ihtiyaçların karşılanması” amacıyla kurulan, kamu tüzel kişileridir.

5393 sayılı Belediye Kanunu Anayasanın ilgili maddesi doğrultusunda belediyeleri “belde sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan, karar organı (Belediye Meclisi) seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan, idari ve mali özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi olarak tanımlar.
Mahalli müşterek ihtiyaçların karşılanması amacıyla belediyelere sunulan haklardan biriside şirket veya işletme kurabilmeleridir.
Burada özellikle dikkatlerinizi çekmek istediğim husus, bu şirket ve işletmelerin faaliyetlerinin, belediyelerin görev ve hizmet alanları ile sınırlandırılmış olmasıdır.

Sevgili okuyucularım,
Bu bilgileri verdikten sonra, birazda bu şirketlerin neden kuruldukları konusu üzerinde durmak istiyorum.

Görev, yetki ve sorumlulukları yasa ve yönetmeliklerle belirlenmiş belediyeler neden ayrıca şirket kurma ihtiyacı hissetmiş olabilirler?

Bunun en başta sayılabilecek sebebi, merkezi vesayet denetiminden kaçabilmektir. Bir diğer söyleyiş biçimiyle kamu hukukunun ve kamu bürokrasisinin katı kurallarından ve ağır işleyişinden uzaklaşmak, özel hukuk hükümlerine tabi olmak isteği olarak da tanımlayabiliriz.

Bunlara ilaveten, kentsel sermayeyi harekete geçirmek, yeni istihdam alanları oluşturmak, bürokratik eylemin dışında kalmak, etkili ve pratik yoldan hizmet sunmak isteği de ayrıca sayılabilir.

Bu doğrultuda hizmet vermesi beklenen belediye şirketlerinin kamu yönetimi alışkanlıkları ve memur zihniyetiyle idare edilmeleri halinde, özellikle de siyasal amaçla kullanıldığında etkin ve verimli olmaktan uzaklaşacak, zarar etmesi kaçınılmaz olacaktır.
Belediye şirketlerinin bir çoğu incelendiğinde, yıl sunu bilançolarına bakıldığında zarar açıkladıklarını görürüz. Adeta bir yönüyle belediye şirketleri zarar etmeyi arzu etmektedirler. Bunun sebebi belediyelerin devletten aldıkları bütçeyi, bu zararı karşılamak üzere kolayca şirketlere aktarabilmeleri ve bu paraların bürokratik engele takılmadan kolayca kullanılabilmeleridir.
Bu bilgiler dışında şirketlerle ilgili,
Özel hukuk hükümlerine tabi, dolaylı yönden sayıştay denetimi gören, Türk ticaret kanunu hükümleri esasınca idare edilen kurumlar olarak tanımlayabiliriz.

Sevgili okuyucularım,
Sanırım bu bilgiler bundan sonra anlatacaklarımı anlamanızı daha da kolaylaştıracaktır.

Düzce belediyesinin tee Ruhi Kurnaz döneminde kurulmuş iki adet şirketi vardı.
İNTAŞ ve YEYPAŞ …

Bu şirketlerin ikisinin de faaliyetleri yukarıda bahsettiğim gibi belediyenin görev ve hizmet alanları ile sınırlandırılmıştı.

İntaş belediyeye ait şantiye hizmetlerinde görev yapıyor, Yeypaş ise daha çok sosyal projelere yönelik, tesis işletmeciliği, otopark işletmeciliği gibi konularda belediyeye destek oluyordu.
Sonra ne oldu bilmiyorum hiçbir sebep yokken bu iki şirketin isimleri değiştirildi, belediye için, işlerin daha kolay bitirilebilmesi için, çalışmaktan ziyade, piyasaya mal ve malzeme üreten, para kazanma arzusunu önceleyen şirketlere dönüştürüldü. Daha sonra bu iki şirketin ana sözleşmesinde yazılı olan, yıllardan beri gayet normal yapılabilen işler için ayrıca iki şirket daha kuruldu. BELTUR ve ULAŞIM AŞ.

Sevgili okuyucularım,
Bu aşamadan sonra belediye ve belediye şirketlerinde ortaya çıkan bazı olumsuzluklardan bahsetmek istiyorum.

İsimleri değiştirilen, sayıları hulle yöntemiyle (hibe yoluyla şirket sahibi olma) çoğaltılan belediye şirketlerinin yönetimine (isimleri bende saklı) iki kişi girdi.

Şirketlerin yönetimini ve kontrolünü ele geçiren bu iki zat yapılan hizmetleri ve çalışmaları belediyenin görev ve hizmet alanlarının dışına çıkardıkları gibi, şirket bünyesindeki bazı birimleri belediyeye hizmet eden değil bazı kişi ve kurumlara hizmet eden unsurlar haline getirdi.

Bunlar gerçekten korkunç boyutlarda kamuoyu vicdanını zedeleyecek şeyler.

Yapılan yanlış ve şaibeli icraatları bir kaç örnekle izah etmek isterim.

1. Örnek,
Düzce belediyesi geçen dönem bölgenin en büyük üretim kapasitesine sahip saatte 260 ton asfalt üretebilen muhteşem bir tesis kurdu. Bu tesiste geçmiş yıllarda yaz sezonlarında rekor düzeyde 350 bin tonun üzerinde asfalt üretildi. İki yıldan beri bu tesis yatıyor. Bunu başkanın beşyüz gün adlı kitabından biliyorum. Başkan beşyüz günde 6800 ton asfalt ürettiğini açıklıyor. Bu miktar asfalt fabrikasında sadece on sekiz saatte üretilebiliyor.
Sadede gelirsek,
Ankaralı meşhur bir müteahhit karayollarından Düzce ve civarında asfalt yapmak üzere bir ihale alır. Aldığı ihalenin taşeronluğunu da yukarıda bahsi geçen şahıslara yakın bir firmaya verir. Bu arkadaşlar da şirket vasıtasıyla bu günkü değeri on beş milyon olan güzide asfalt fabrikasını yok pahasına denilebilecek bir rakamla üç yıllığına bu şirkete kiralar.(yıllık beşyüzbin tl)

ŞİMDİ SORUYORUM!!!
Kime,
Sayın başkana.
Bu duyduklarım doğrumu?
Şayet doğruysa, bu bedel neye göre tespit edilmiştir?
Tesis üç yıllığına kiraya verildiyse, iki yıldan bu güne asfalt yapmayan belediye son üç yılı da asfalt yapmadan mı geçirecek?
Üç yıl sonra bu tesisin yıpranma payını kim karşılayacak?

2. Örnek,
Düzce belediyesi şantiyesinde şirketleri tarafından işletilen sadece belediyenin hizmetlerinde kullanılmak üzere iki adet beton santrali kurulmuştu. Bu iki beton santrali belediyenin beton ihtiyacını rahat rahat karşılıyordu.
Yönetim kurullarına giren bu iki arkadaşın bir diğer önemli icraatı da acilen beton santrallerinin kapasitesini artırıp, piyasada iş yapan müteahhitlere beton satmak oldu.

ŞİMDİ SORUYORUM!!!

İş yapan müteahhitlere bizden beton almazsan sana küserim dediğiniz doğru mu?
Siz piyasaya inşaat betonu üretirken, parke taş atölyesi, beton kaldırımlar, her çeşit tamirat ve tadilat işleri, belediye bünyesinde yapılan küçük çaplı onarım, tamir bakım ve inşaat işleri ne olacak?
Belediye şirketi olarak piyasada iş yapan beton firmalarının alanına girerek haksız rekabet yapmış olmuyor musunuz?

3. Örnek
Düzce belediyesi son yıllarda elinde bulunan otobüs filosunu modernize etmiş, sayılarını artırmış, otobüslerin büyük bir bölümünü doğal gazla çalışır hale getirmiş, şantiyede kurmuş olduğu doğal gaz dönüşüm santrali vasıtasıyla yakıt giderlerini beşte bire düşürmüş, otobüs işletmesini kara geçirmişti.
Siz yeni bir şirket kurarak (düzulaş) otobüsleri minibüs haline dönüştürdünüz.

ŞİMDİ SORUYORUM!!
Doğal gazın en ucuz yakıt olduğu bilindiğine göre, yeniden mazotlu araçlara dönmek akıl kârı iş midir?
Hava kirliliğinin bu kadar yoğun ve öldürücü boyutlarda olduğu bu kentte, araç sayısını artırıp, doğal gazdan vaz geçmek doğru mudur?

Tavsiyem,

Kanun koyucunun da söylediği gibi belediye şirketlerini belediyenin görev ve hizmet alanlarına çekmeniz.
Belediyeye ait kıymetli tesislerin derhal belediye için, şehir için üretim yapar hale getirmeniz.
Belediye şirketlerine çöreklenip nemalanmak isteyen bu kişilerin görevlerine son vermeniz.
Bu şirketlerin yönetim kurullarını ve yöneticilerini, konusunda uzman kişilerden seçmeniz.
Belediye denetimli araçlarda doğal gaz kullanımını zorunlu hale getirmeniz.
Şirket muhasebe sistemlerini yeniden gözden geçirmeniz.

Dost tavsiyesi, tutarsanız!

Kalın sağlıcakla.

Bu haber 1258 kez okundu.
Güncel - 15:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

23 Ekim 2021 CUMARTESİ
14°
 • PAZ °
 • PTS °
 • SAL °

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  HANİ HALKIN OLANI HALKA AÇACAKTINIZ?
  Millet Bahçesi milletin değil, şehir dışından gelen firmaların bahçesi oldu. Özellikle işletmesi kaldırıldıktan sonra yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle intihar eden dondurmacının yerine konulan büfe hepimizin yüreğini sızlattı.   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, milletin olanı millete açacaktı ama hesapları tutmadı sanırız ki milletin olduğunu söylediği ve ticari hiçbir kurumun yer almayacağını açıkladığı millet bahçesinin dört […]
 • 02
  GÖLYAKA TURİZM YATIRIMCILARINI BEKLİYOR!
  Ana geçim kaynağını Tarım ve Turizme bağlayan Gölyaka ilçesinin Belediye Başkanı Yakup Demircan özellikle Turizm noktasında ilçeye yatırımcı beklediklerini dile getirerek gelecek müteşebbislere her türlü desteği vermeye de hazır olduklarının altını çizdi. Gölyaka’nın Turizm alanında önünün parlak olduğunu ve Kardüz Yaylası başta olmak üzere, Efteni Gölü, Kültür Park ve Güzeldere Şelalesi ile turizmde önemli potansiyellere […]
 • 03
  HALKINA İŞ… AŞ VEREN BELEDİYE…
  Bolu’da işsizliğe çare aranmaya başladı. Özellikle ev hanımlarının çalışabileceği, gerektiğinde işe gidip para kazanabilecekleri, gerekmediğinde ise evinde oturabileceği bir  ortam hazırlanması gerekiyordu. Başkan Tanju Özcan’ın gayretleri ile Köroğlu kooperatifi adı altında bir kooperatif kuruldu, başına da Bahadır Acar isminde cevval bir genel müdür atandı. İlk etap da hedef kültür mantarı üretmekti, projelendirme işlemine geçildi, sonrada […]
 • 04
  KIRIN ZİNCİRLERİ
  Bu memleket hep ben bilirim diyen yöneticilerden çekti  ne çektiyse.. Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değil ama bir de yönetici kesimi  hemen küsen cinsinden ise ,üstüne üstlük de kendisini dev aynasında görüp de rahmetli Barış Manço’nun “Ben bilirim” şarkısını çalıp söylüyorsa vay halimize …. Buda nerden çıktı diyeceksiniz… Bakın etrafınıza yerel gazete ve Tv’lere bakınız […]
 • 05
  12-13 YILDIR BOYANMADI!
  Düzce Valiliği hizmet binasının hemen arkasında bulunan Düzce Vergi Dairesi Hemen her Düzce’linin bir şekilde ziyaret ettiği yer olmasına rağmen hizmet yapılan alanların boyasız olması, duvarların kirlilikten gözükmemesi tepki topluyor. Bazı duyumlara göre, en son vergi dairesinin 2008 veya 2009 yıllarında boyandığı sonrasında ise duvarlara boya sürülmediği iddia ediliyor. Pandemi dönemi  içinde hizmetlerini eksiksiz sürdüren […]