20° Parçalı az bulutlu

GIBTA İLE İZLİYORUZ

Düzce Yerel - 22 Aralık 2020 16:06 A A

1 Nisan  2019 tarihi itibariyle Kaynaşlı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Birol Şahin,  ilçede yaptığı çalışmalarla bir çok belediyeye örnek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Özellikle pandemi sürecinin ilk dalgasında ve ikinci dalgasında vatandaşa ve esnafa verdiği destek ve hızlı aldığı kararlar benim diyen belediye başkanının yapacağı işler değil.

 

MHP ile girdiği seçimi kazanan ve MHP’li belediye başkanı olarak o koltuğa oturan Birol Şahin, yaşadığı süreçte partisiyle ters düştüğü için ihraç edilerek, bağımsız belediye başkanı olarak yoluna devam etme kararı almışı.

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana ilçede yaptığı çalışmalarla hepimizin dikkatini çeken Şahin, pandemi sürecinde de aldığı isniyatiflerle vatandaşa destek olmuş, hatta bazı belediye başkanlarının kendisine sitem etmesine de sebebiyet vermişti.

Başkanlık sürecinde yaptığı çalışmaları başka bir haberde uzun uzun anlatacağız. Bu gün, pandemi sürecinin ilk dalgası olan Nisan, Mayıs ve haziran aylarında yaptığı ve ikinci dalga olarak içinde bulunduğumuz süreçte yaptıklarını anlatacağız sizlere.

Türkiye genelinde  koronavirüs salgınının başladığı ilk aylar olan Mart ayının sonlarından itibaren ilçede dezenfekte çalışmalarına başlayan Birol Şahin, 22 Nisan tarihi itibariyle Beyaz masadan vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapmaya başladı ki o dönem maske satışı yasak olduğu için insanlar maske bulmakta zorlanıyordu.  O günden sonra da Başkan Kaynaşlı halkının her talebini karşılamak için gece gündüz çalıştı. Maske sorununun hiç yaşanmadığı ilçede, en ücra köşede yaşayan vatandaşlara bile maske ulaştırıldı.

Şahin bununla da kalmadı, belediye hizmet binasının üzerine halkın kullanımına açtığı bir dezenfekte tüneli koydu. Kentin sokaklarını sürekli köpüklü sular ile yıkayarak, ilçedeki bütün ortak kullanım alanlarını ki buna toplu konutlar da dahil sık sık dezenfekte çalışması yaptı.

Bununla kalmayan başkan, Nisan, Mayıs , Haziran aylarını kapsayacak şekilde iş yerini kapatmak durumunda kalan Kaynaşlılı esnaflardan kira almama kararı almış ve bu uygulamayı yapan ilk ve tek başkan olarak hepimizin gönlünü kazandı.  Yine aynı dönem, Belediyenin denetimli Halk otobüsleri esnafının Kaynaşlı Belediyesine ödedikleri ücretlerde üç ay boyunca yüzde 50 indirim yaparak, halk otobüsü esnafını da rahatlattı.

Caddeler , sokaklar , otobüs durakları , çöp konteynerlerini köpüklü suyla yıkama ve dezenfekte çalışmalarını düzenli bir şekilde yapmaya devam eden Başkan Şahin, Düzce Valiliğinden aldığı özel izinle Belediye Meclisini toplayarak,   oy birliği ile  su ücretlerine Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayacak şekilde  3 ay süre ile yüzde 80 indirim yaptı. Su indiriminde de yine Düzce’de ilk ve tek uygulama sahibi olarak, tüm Düzcelilerin kalbini kazandı.

O dönemde ibadete kapatılan tüm camilerin dezenfekte ve temizlik çalışmalarını da Kaynaşlı Belediyesi olarak üstlenen Başkan Şahin, ilçedeki tüm camileri temizledi ve dezenfekte etti.

Yine o dönem evden çıkması yasaklanan 65 yaş üstü vatandaşlar için telefon numarasını veren Başkan Şahin “tüm ihtiyaçlarınız için beni arayabilirsiniz” diyerek 65 yaş üzeri vatandaşlara da destek verdi.

Süreç ilerledikçe, Okullar, Camiler, Kur-an kursları ve Kreşlerde artan dezenfekte ihtiyacını yine belediye olarak karşılayan Şahin, tüm il ve ilçe belediyelerine örnek oldu.

Kaynaşlı belediyesi olarak uzun süre kapalı kalan ve 14 Mayıs’ta açılan berberler ve kuaförlere dezenfekte seti hediye ederek,   haftada 1 gün olmak üzere dezenfekte çalışmalarını yapacağını duyurdu ki bu da mevcut belediyeler içinde bir ilk oldu.

Başkan Şahin, korona virüs sürecinde kapalı kalan ve 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinde açılan kahvehane esnafına da destek verdi. Kahvehanelerin dezenfekte çalışmalarını yapan Şahin,  kahvehane sahiplerine 5’en kiloluk çay ve şeker hediye etti.

1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme sürecine giren Türkiye’de Ağustos ayı itibariyle vakalarda artış yaşanmaya başladı. Eylül ekim aylarında iyice artan ve normalleşemeyen  ülkemizde kısıtlamalar tekrar gündeme geldi ve pandemi salgınının ikinci dalgası resmen Türkiye genelini esir aldı.  Kafe, restoran ve lokantalar müşteriye kapatılıp paket servis yapmaya başladı. Vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı ve özellikle hafta sonları sokağa çıkma yasakları tekrar uygulanmaya başladı.

Tüm bu sürecin en büyük mağdurları kafe, lokanta ve restoran sahibi esnaflar için hükümet yeni paketler açıklayarak, esnafa destek vermeye çalıştı.

İşte bu noktada yine Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin insiyatif kullanarak tekrar halkının yanında olduğunu gösteren örnek başkan oldu. İlk dönem salgında olduğu gibi yine genelge kapsamında iş yerini kapatmak durumunda kalan belediye  kiracılarından  kira almayacağını, ayrıca sokağa çıkma yasağı sonlanıncaya kadar Kaynaşlı Belediyesi denetimli halk otobüslerinden, Belediyeye ödedikleri ücrette %50 indirim yaptıklarını duyurdu.

Başkan Şahin bununla da kalmadı ve  Pandemi kapsamında işyerlerini kapatmak durumunda kalan her kahveci esnafa Kaynaşlı Belediyesi olarak 1500 tl  gıda yardımında bulunacağını duyurdu.

Şimdi bu haberi okuyan sizlerde, bağlı bulunduğunuz belediyelerin sizin için ve etrafınızda yaşayanlar için nasıl insiyatifler alabildiğini, Belediye Başkanlarınızın vatandaş ve esnaf için pandemi sürecinde neler yaptıklarını  düşünün.

Bu haber 954 kez okundu.
Düzce Yerel - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

17 Mayıs 2021 PAZARTESİ
20°
 • SAL 25.3°
 • ÇAR 24.6°
 • PER 27.2°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • HER GECE RÜYALARIMIZA GİRER MİSİNİZ

  Yine günlerden siz her gün olduğu gibi annem babam.. Sizden çok şey öğrendim anne olmanın herkesin harcı olmadığını.. Engelli çocuğununa gözü gibi bakabileceğimi.. boşanmış bir evladınıza nasıl sahip çıkılacağını torununuzu kendi evladı gibi bakmanın gururunu yaşattırdınız bana. Ne aileler var boşanmış evlatlarına sahip çıkmayan veya kızına sahip çıkıp torunlarına sahip çıkmayan.. ama sizlerin bir kızı […]
 • AYDINLARIN SORUMLULUĞU NEDİR?

  Fakülte’den öğrencim Muş Üniversitesi İ.İ.B.F.’de Öğreti m Üyesi Doç.Dr.Zeliha Tekin, Muş Üniversite Senatosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili almış olduğu kararla Ünivesite’de çalışan kadın personele bu anlamlı günde idari izin verildiğini sosyal medyada paylaştı. Muş Üniversitesi Senatosu’na teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bu paylaşımda Üniversite Senato’larında verilen kararların kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili duyurular aklıma geldi. […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • KOOOOSSSSKOOOOCAAAAMAAANNN !!!…

  Masallar diye yazdım.. Baktım …Masalları okuyan yetkililer daha derin uykuya daldılar, kulaklarını tıkadılar.. Bende başlığı belediye başkanının söylediğini bana aktarınlardan esinlenerek KOOSSKOOCAAAN koydum.. Hani Düzce belediyesi elinde ağaç kesme makinası verdiklerini bir şeylerin üzerine çıkarıp o ağaç kaka, bu ağaç kötü, bu ağaç çürümüş gibi bilip bilmeden ağaçları her yerde katledip sonrada kestiklerine yaprak gibi, […]
 • KARARNAMELER…

  Geçtiğimiz gece alınan ani bir hatta iki karar ile, gündem tersine döndü. 1. Si Cumhurbaşkanı kararnamesi ile  2011 yılında Türkiye öncülüğünde imzalanan ve dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü şiddet olayına karşı koruma ve mağdur olanları kollama sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesinden çıkıldı. Cinsiyet eşitliğine vurgu yapan, aile içi yada dışında başta kadına yapılan […]
 • BİZİ Tİ’YE ALMAYIN!..

  Bu gün size Kanal İstanbul’dan bahsetmeyeceğim..  Bu gün size 128 Milyar Doların nereye gittiğini de sormayacağım. Hatta bu gün size Pandemi ile ilgili gelişmelerden de bahsetmeyeceğim.   Bizler, Vatanına, Dinine ve Milli değerlerine ölümüne bağlı bireyleriz çok şükür. Bundan dolayı da iftihar ederim kendimle..   Yıllardır kafama takılmış ama bir türlü fırsat bulup yazamadığım bir […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • BU UZAY ARACINA PATATES SOĞANI KİM KOYDU?

  Çok değil, iki ay önce gündemimiz; ‘Milli Uzay Programı’ ile uzaya çıkma planlarıydı. Televizyonlarımız günlerce, uzaya çıkışın senaryolarını, ay’da hangi madenlerin çıkarılacağını tartışıyordu. Bugün, bu uzay aracının içine, patatesi/soğanı kim sokuşturdu anlayamadım. Uzaya gidişle ilgili yapılan ‘şov’ları anlarım da; valilerin, kaymakamların patates ve soğanı törenlerle karşılayıp, patates çuvalı ile fotoğraf çektirmelerini anlayamıyorum. Hz. Muhammed, “Sağ […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • PROTOKOL

  Valinin katıldığı hiçbir toplantıya katılmıyor. Çünkü; Vali il protokolünde birinci sıra, kendisi  ikinci sırada, bu durumu kendine yediremiyor.   Meclis toplantılarına katılmıyor. Çünkü; Büyük Millet Meclisinden sonra belediye meclisi ve meclis üyeleri  çok küçük görünüyor gözüne,   Başkan ünvanını kullanmak istemiyor. Çünkü; bir kere sayın bakanım  dendikten  sonra bu ünvanla anılmayı  kendisine hakaret kabul ediyor. […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖZLÜ’DEN GALİBİYET VE ŞAMPİYONLUK PİRİM SÖZÜ
  Play off 1. tur karşılaşmaları öncesinde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ den Düzcespor’ a moral ziyareti. Şıralık da bulunan Düzcespor tesislerinde Düzcespor’un deplasmanda Perşembe günü 68 Aksarayspor ile oynayacağı play off 1.turu karşılaşma öncesinde futbolcu, teknik kadro ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda şampiyonluk durumunda pirim sözü verdi. Özlü “ Perşembe günü […]
 • 02
  İÇİMDEN GELDİ
  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • 03
  TOZAN VE MAKAM ARACI ULUSALDA
  Sık sık ulusal basının gündeminde yer alan ancak büyük çoğunluğu  gurur duymayacağımız haberler olan Düzce, yine ulusal basının gündeminde yerini aldı. Yıllar önce Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in aldığı makam aracıyla gündeme gelen Düzce, bu hafta bir İlçe Belediye Başkanının aldığı makam aracıyla gündeme geldi.  Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan ve İtfaiye öncü aracı […]
 • 04
  MEDYA GÜCÜNÜ SİLAH OLARAK KULLANMAYIN!!
  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Öncü Medya Grubunun yaptığı haberlerle kamuoyunda rahatsızlığa sebep olduğunu, meslek ilke ve ahlakına aykırı hareket ettiğini belirterek, “Öncü Medya Grubu’nda yayınlanan asparagas haberlerin, şantaj, iftira, tehdit ve hakaret içerikli yayınların hem basın camiasında, hem kamuoyunda tasvip edilmediğini ve tepkilere neden olduğunu gözlemliyoruz” dedi.   Düzce Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 20 yıldır […]
 • 05
  AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR
  İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’ projesi kapsamında, proje açıklandıktan iki gün sonra sokak kısıtlamasının olduğu bir gecede yok olan cadde üzerindeki ağaçlar hepimizi şok etmişti.  Sokaktan yükselen seslerin ardından Belediye […]