15° Parçalı bulutlu

GIBTA İLE İZLİYORUZ

Düzce Yerel - 22 Aralık 2020 16:06 A A

1 Nisan  2019 tarihi itibariyle Kaynaşlı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Birol Şahin,  ilçede yaptığı çalışmalarla bir çok belediyeye örnek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Özellikle pandemi sürecinin ilk dalgasında ve ikinci dalgasında vatandaşa ve esnafa verdiği destek ve hızlı aldığı kararlar benim diyen belediye başkanının yapacağı işler değil.

 

MHP ile girdiği seçimi kazanan ve MHP’li belediye başkanı olarak o koltuğa oturan Birol Şahin, yaşadığı süreçte partisiyle ters düştüğü için ihraç edilerek, bağımsız belediye başkanı olarak yoluna devam etme kararı almışı.

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana ilçede yaptığı çalışmalarla hepimizin dikkatini çeken Şahin, pandemi sürecinde de aldığı isniyatiflerle vatandaşa destek olmuş, hatta bazı belediye başkanlarının kendisine sitem etmesine de sebebiyet vermişti.

Başkanlık sürecinde yaptığı çalışmaları başka bir haberde uzun uzun anlatacağız. Bu gün, pandemi sürecinin ilk dalgası olan Nisan, Mayıs ve haziran aylarında yaptığı ve ikinci dalga olarak içinde bulunduğumuz süreçte yaptıklarını anlatacağız sizlere.

Türkiye genelinde  koronavirüs salgınının başladığı ilk aylar olan Mart ayının sonlarından itibaren ilçede dezenfekte çalışmalarına başlayan Birol Şahin, 22 Nisan tarihi itibariyle Beyaz masadan vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapmaya başladı ki o dönem maske satışı yasak olduğu için insanlar maske bulmakta zorlanıyordu.  O günden sonra da Başkan Kaynaşlı halkının her talebini karşılamak için gece gündüz çalıştı. Maske sorununun hiç yaşanmadığı ilçede, en ücra köşede yaşayan vatandaşlara bile maske ulaştırıldı.

Şahin bununla da kalmadı, belediye hizmet binasının üzerine halkın kullanımına açtığı bir dezenfekte tüneli koydu. Kentin sokaklarını sürekli köpüklü sular ile yıkayarak, ilçedeki bütün ortak kullanım alanlarını ki buna toplu konutlar da dahil sık sık dezenfekte çalışması yaptı.

Bununla kalmayan başkan, Nisan, Mayıs , Haziran aylarını kapsayacak şekilde iş yerini kapatmak durumunda kalan Kaynaşlılı esnaflardan kira almama kararı almış ve bu uygulamayı yapan ilk ve tek başkan olarak hepimizin gönlünü kazandı.  Yine aynı dönem, Belediyenin denetimli Halk otobüsleri esnafının Kaynaşlı Belediyesine ödedikleri ücretlerde üç ay boyunca yüzde 50 indirim yaparak, halk otobüsü esnafını da rahatlattı.

Caddeler , sokaklar , otobüs durakları , çöp konteynerlerini köpüklü suyla yıkama ve dezenfekte çalışmalarını düzenli bir şekilde yapmaya devam eden Başkan Şahin, Düzce Valiliğinden aldığı özel izinle Belediye Meclisini toplayarak,   oy birliği ile  su ücretlerine Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayacak şekilde  3 ay süre ile yüzde 80 indirim yaptı. Su indiriminde de yine Düzce’de ilk ve tek uygulama sahibi olarak, tüm Düzcelilerin kalbini kazandı.

O dönemde ibadete kapatılan tüm camilerin dezenfekte ve temizlik çalışmalarını da Kaynaşlı Belediyesi olarak üstlenen Başkan Şahin, ilçedeki tüm camileri temizledi ve dezenfekte etti.

Yine o dönem evden çıkması yasaklanan 65 yaş üstü vatandaşlar için telefon numarasını veren Başkan Şahin “tüm ihtiyaçlarınız için beni arayabilirsiniz” diyerek 65 yaş üzeri vatandaşlara da destek verdi.

Süreç ilerledikçe, Okullar, Camiler, Kur-an kursları ve Kreşlerde artan dezenfekte ihtiyacını yine belediye olarak karşılayan Şahin, tüm il ve ilçe belediyelerine örnek oldu.

Kaynaşlı belediyesi olarak uzun süre kapalı kalan ve 14 Mayıs’ta açılan berberler ve kuaförlere dezenfekte seti hediye ederek,   haftada 1 gün olmak üzere dezenfekte çalışmalarını yapacağını duyurdu ki bu da mevcut belediyeler içinde bir ilk oldu.

Başkan Şahin, korona virüs sürecinde kapalı kalan ve 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinde açılan kahvehane esnafına da destek verdi. Kahvehanelerin dezenfekte çalışmalarını yapan Şahin,  kahvehane sahiplerine 5’en kiloluk çay ve şeker hediye etti.

1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme sürecine giren Türkiye’de Ağustos ayı itibariyle vakalarda artış yaşanmaya başladı. Eylül ekim aylarında iyice artan ve normalleşemeyen  ülkemizde kısıtlamalar tekrar gündeme geldi ve pandemi salgınının ikinci dalgası resmen Türkiye genelini esir aldı.  Kafe, restoran ve lokantalar müşteriye kapatılıp paket servis yapmaya başladı. Vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı ve özellikle hafta sonları sokağa çıkma yasakları tekrar uygulanmaya başladı.

Tüm bu sürecin en büyük mağdurları kafe, lokanta ve restoran sahibi esnaflar için hükümet yeni paketler açıklayarak, esnafa destek vermeye çalıştı.

İşte bu noktada yine Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin insiyatif kullanarak tekrar halkının yanında olduğunu gösteren örnek başkan oldu. İlk dönem salgında olduğu gibi yine genelge kapsamında iş yerini kapatmak durumunda kalan belediye  kiracılarından  kira almayacağını, ayrıca sokağa çıkma yasağı sonlanıncaya kadar Kaynaşlı Belediyesi denetimli halk otobüslerinden, Belediyeye ödedikleri ücrette %50 indirim yaptıklarını duyurdu.

Başkan Şahin bununla da kalmadı ve  Pandemi kapsamında işyerlerini kapatmak durumunda kalan her kahveci esnafa Kaynaşlı Belediyesi olarak 1500 tl  gıda yardımında bulunacağını duyurdu.

Şimdi bu haberi okuyan sizlerde, bağlı bulunduğunuz belediyelerin sizin için ve etrafınızda yaşayanlar için nasıl insiyatifler alabildiğini, Belediye Başkanlarınızın vatandaş ve esnaf için pandemi sürecinde neler yaptıklarını  düşünün.

Bu haber 1167 kez okundu.
Düzce Yerel - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

28 Ekim 2021 PERŞEMBE
14°
 • CUM °
 • CTS °
 • PAZ °

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  HANİ HALKIN OLANI HALKA AÇACAKTINIZ?
  Millet Bahçesi milletin değil, şehir dışından gelen firmaların bahçesi oldu. Özellikle işletmesi kaldırıldıktan sonra yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle intihar eden dondurmacının yerine konulan büfe hepimizin yüreğini sızlattı.   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, milletin olanı millete açacaktı ama hesapları tutmadı sanırız ki milletin olduğunu söylediği ve ticari hiçbir kurumun yer almayacağını açıkladığı millet bahçesinin dört […]
 • 02
  GÖLYAKA TURİZM YATIRIMCILARINI BEKLİYOR!
  Ana geçim kaynağını Tarım ve Turizme bağlayan Gölyaka ilçesinin Belediye Başkanı Yakup Demircan özellikle Turizm noktasında ilçeye yatırımcı beklediklerini dile getirerek gelecek müteşebbislere her türlü desteği vermeye de hazır olduklarının altını çizdi. Gölyaka’nın Turizm alanında önünün parlak olduğunu ve Kardüz Yaylası başta olmak üzere, Efteni Gölü, Kültür Park ve Güzeldere Şelalesi ile turizmde önemli potansiyellere […]
 • 03
  HALKINA İŞ… AŞ VEREN BELEDİYE…
  Bolu’da işsizliğe çare aranmaya başladı. Özellikle ev hanımlarının çalışabileceği, gerektiğinde işe gidip para kazanabilecekleri, gerekmediğinde ise evinde oturabileceği bir  ortam hazırlanması gerekiyordu. Başkan Tanju Özcan’ın gayretleri ile Köroğlu kooperatifi adı altında bir kooperatif kuruldu, başına da Bahadır Acar isminde cevval bir genel müdür atandı. İlk etap da hedef kültür mantarı üretmekti, projelendirme işlemine geçildi, sonrada […]
 • 04
  KIRIN ZİNCİRLERİ
  Bu memleket hep ben bilirim diyen yöneticilerden çekti  ne çektiyse.. Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değil ama bir de yönetici kesimi  hemen küsen cinsinden ise ,üstüne üstlük de kendisini dev aynasında görüp de rahmetli Barış Manço’nun “Ben bilirim” şarkısını çalıp söylüyorsa vay halimize …. Buda nerden çıktı diyeceksiniz… Bakın etrafınıza yerel gazete ve Tv’lere bakınız […]
 • 05
  12-13 YILDIR BOYANMADI!
  Düzce Valiliği hizmet binasının hemen arkasında bulunan Düzce Vergi Dairesi Hemen her Düzce’linin bir şekilde ziyaret ettiği yer olmasına rağmen hizmet yapılan alanların boyasız olması, duvarların kirlilikten gözükmemesi tepki topluyor. Bazı duyumlara göre, en son vergi dairesinin 2008 veya 2009 yıllarında boyandığı sonrasında ise duvarlara boya sürülmediği iddia ediliyor. Pandemi dönemi  içinde hizmetlerini eksiksiz sürdüren […]