Kapalı

GIBTA İLE İZLİYORUZ

Düzce Yerel - 22 Aralık 2020 16:06 A A

1 Nisan  2019 tarihi itibariyle Kaynaşlı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Birol Şahin,  ilçede yaptığı çalışmalarla bir çok belediyeye örnek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Özellikle pandemi sürecinin ilk dalgasında ve ikinci dalgasında vatandaşa ve esnafa verdiği destek ve hızlı aldığı kararlar benim diyen belediye başkanının yapacağı işler değil.

 

MHP ile girdiği seçimi kazanan ve MHP’li belediye başkanı olarak o koltuğa oturan Birol Şahin, yaşadığı süreçte partisiyle ters düştüğü için ihraç edilerek, bağımsız belediye başkanı olarak yoluna devam etme kararı almışı.

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana ilçede yaptığı çalışmalarla hepimizin dikkatini çeken Şahin, pandemi sürecinde de aldığı isniyatiflerle vatandaşa destek olmuş, hatta bazı belediye başkanlarının kendisine sitem etmesine de sebebiyet vermişti.

Başkanlık sürecinde yaptığı çalışmaları başka bir haberde uzun uzun anlatacağız. Bu gün, pandemi sürecinin ilk dalgası olan Nisan, Mayıs ve haziran aylarında yaptığı ve ikinci dalga olarak içinde bulunduğumuz süreçte yaptıklarını anlatacağız sizlere.

Türkiye genelinde  koronavirüs salgınının başladığı ilk aylar olan Mart ayının sonlarından itibaren ilçede dezenfekte çalışmalarına başlayan Birol Şahin, 22 Nisan tarihi itibariyle Beyaz masadan vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapmaya başladı ki o dönem maske satışı yasak olduğu için insanlar maske bulmakta zorlanıyordu.  O günden sonra da Başkan Kaynaşlı halkının her talebini karşılamak için gece gündüz çalıştı. Maske sorununun hiç yaşanmadığı ilçede, en ücra köşede yaşayan vatandaşlara bile maske ulaştırıldı.

Şahin bununla da kalmadı, belediye hizmet binasının üzerine halkın kullanımına açtığı bir dezenfekte tüneli koydu. Kentin sokaklarını sürekli köpüklü sular ile yıkayarak, ilçedeki bütün ortak kullanım alanlarını ki buna toplu konutlar da dahil sık sık dezenfekte çalışması yaptı.

Bununla kalmayan başkan, Nisan, Mayıs , Haziran aylarını kapsayacak şekilde iş yerini kapatmak durumunda kalan Kaynaşlılı esnaflardan kira almama kararı almış ve bu uygulamayı yapan ilk ve tek başkan olarak hepimizin gönlünü kazandı.  Yine aynı dönem, Belediyenin denetimli Halk otobüsleri esnafının Kaynaşlı Belediyesine ödedikleri ücretlerde üç ay boyunca yüzde 50 indirim yaparak, halk otobüsü esnafını da rahatlattı.

Caddeler , sokaklar , otobüs durakları , çöp konteynerlerini köpüklü suyla yıkama ve dezenfekte çalışmalarını düzenli bir şekilde yapmaya devam eden Başkan Şahin, Düzce Valiliğinden aldığı özel izinle Belediye Meclisini toplayarak,   oy birliği ile  su ücretlerine Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayacak şekilde  3 ay süre ile yüzde 80 indirim yaptı. Su indiriminde de yine Düzce’de ilk ve tek uygulama sahibi olarak, tüm Düzcelilerin kalbini kazandı.

O dönemde ibadete kapatılan tüm camilerin dezenfekte ve temizlik çalışmalarını da Kaynaşlı Belediyesi olarak üstlenen Başkan Şahin, ilçedeki tüm camileri temizledi ve dezenfekte etti.

Yine o dönem evden çıkması yasaklanan 65 yaş üstü vatandaşlar için telefon numarasını veren Başkan Şahin “tüm ihtiyaçlarınız için beni arayabilirsiniz” diyerek 65 yaş üzeri vatandaşlara da destek verdi.

Süreç ilerledikçe, Okullar, Camiler, Kur-an kursları ve Kreşlerde artan dezenfekte ihtiyacını yine belediye olarak karşılayan Şahin, tüm il ve ilçe belediyelerine örnek oldu.

Kaynaşlı belediyesi olarak uzun süre kapalı kalan ve 14 Mayıs’ta açılan berberler ve kuaförlere dezenfekte seti hediye ederek,   haftada 1 gün olmak üzere dezenfekte çalışmalarını yapacağını duyurdu ki bu da mevcut belediyeler içinde bir ilk oldu.

Başkan Şahin, korona virüs sürecinde kapalı kalan ve 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinde açılan kahvehane esnafına da destek verdi. Kahvehanelerin dezenfekte çalışmalarını yapan Şahin,  kahvehane sahiplerine 5’en kiloluk çay ve şeker hediye etti.

1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme sürecine giren Türkiye’de Ağustos ayı itibariyle vakalarda artış yaşanmaya başladı. Eylül ekim aylarında iyice artan ve normalleşemeyen  ülkemizde kısıtlamalar tekrar gündeme geldi ve pandemi salgınının ikinci dalgası resmen Türkiye genelini esir aldı.  Kafe, restoran ve lokantalar müşteriye kapatılıp paket servis yapmaya başladı. Vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı ve özellikle hafta sonları sokağa çıkma yasakları tekrar uygulanmaya başladı.

Tüm bu sürecin en büyük mağdurları kafe, lokanta ve restoran sahibi esnaflar için hükümet yeni paketler açıklayarak, esnafa destek vermeye çalıştı.

İşte bu noktada yine Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin insiyatif kullanarak tekrar halkının yanında olduğunu gösteren örnek başkan oldu. İlk dönem salgında olduğu gibi yine genelge kapsamında iş yerini kapatmak durumunda kalan belediye  kiracılarından  kira almayacağını, ayrıca sokağa çıkma yasağı sonlanıncaya kadar Kaynaşlı Belediyesi denetimli halk otobüslerinden, Belediyeye ödedikleri ücrette %50 indirim yaptıklarını duyurdu.

Başkan Şahin bununla da kalmadı ve  Pandemi kapsamında işyerlerini kapatmak durumunda kalan her kahveci esnafa Kaynaşlı Belediyesi olarak 1500 tl  gıda yardımında bulunacağını duyurdu.

Şimdi bu haberi okuyan sizlerde, bağlı bulunduğunuz belediyelerin sizin için ve etrafınızda yaşayanlar için nasıl insiyatifler alabildiğini, Belediye Başkanlarınızın vatandaş ve esnaf için pandemi sürecinde neler yaptıklarını  düşünün.

Bu haber 1387 kez okundu.
Düzce Yerel - 16:06 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

26 Kasım 2022 CUMARTESİ
 • PAZ 10.4°
 • PTS 12.9°
 • SAL 12.3°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • İSRAF EKONOMİSİNİN SONUÇLARI!

  Görevim nedeniyle bulunduğum bir kentte, eşyalarımı taşıyıncaya kadar kuruma ait misafirhanede kalıyordum. Ayrılırken indirimli tarifeye göre ücreti ödedim.  Misafirhanede devlet yöneticileri diye tanıttıkları insanlar geliyordu. Misafirhanenin 60 kişilik kapasitesi vardı. Akşamları 20 civarında insan yemek yiyordu.  Her gece ortalama 10 kişi konaklıyordu. Yetkililerle sohbet ederken burası kışın böyle, yazın ise tam doluyor dediler.  Ben muhasebeci […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • DÜZCE’DE KURUTULDU!

  Düzce’nin arboretum’u olarak kabul ediliyordu Arboretum ise “çok çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesi.” anlamını taşıyor. Düzce merkezde Milli Eğitime bağışlanan İnönü parkı olarak yıllardır hizmet veren park son dönemde Düzce’de başka yer yokmuş gibi millet parkı aşkı ile adete katledildi.İ nönü partı olarak hizmet verirken Düzce’de ilk kurulan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • İZLER KARIŞTI…

  Bugün size yine ekonomi üzerine bir şeyler yazmak isterdim.   Unutkan bir Millet olduğumuzdan, 20 yıldır bizi yönetenlerin nasıl “U” dönüşü yaptığını hatırlatmak için bu makalemi yazdım. Biliyorum ki “Unutursak ve uyursak Millet olarak Ölürüz…”   Bir atasözü vardır herkes bilir.. “AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI..”   Son günlerde ülke gündeminde izler öyle karıştı ki, […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  4 MAKALE YAZDI

  ALMANYA VE HİPERENFLASYON

  Hiperenflasyon, paranın değerinin yitirildiği en şiddetli enflasyon biçimidir. Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala Enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.Devletlerin bütçe açığını kapatmak amacı ile gereğinden fazla , kontrolsüzce para arzında bulunmaları ana nedendir. Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. […]
 • AKÇAKOCA’DA LENİN: ‘BİR VARMIŞ, BİR YOKMUŞ’!

  17 Temmuz 1993 tarihinde Lenin’in ağaç büstünün Akçakoca sahillerine vurmasının üzerinden geçen 29 yılın sonunda belediyenin bodrumunda muhafaza altına alındığı ileri sürülen büstün aslında kaybolduğu ortaya çıktı. Böylelikle, büstün sahile vurduğu dönemde belediye başkanı olan Sosyaldemokrat Halkçı Parti (SHP)’li baba Hüseyin Yanmaz’la başlayan ‘büst hikâyesi’, şimdiki Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)’li belediye başkanı oğlu Okan Yanmaz’la […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • FARUK & MEHMET

  Buluşmuşlar, Beraber yemek yemişler, Yedi buçukta başlayan görüşme onbir buçukta bitmiş. İnsan sormadan edemiyor, Ne konuştunuz dört saat boyunca acaba? Bunca olaylar yaşandı. Siyasi kavgalar oldu. Taraf tarafa maçlar, ankaraya şikayetler, adam indirmeler, adam bindirmeler, neler, neler. Demek ki, bütün olanlar yalandı, manasızdı. Öyle ya oturup hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniliyorsa, yaşananların tümü yalan […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÇADIR KENTTE YANGIN ÇIKTI; İKİ KİŞİ YARALANDI!
  Düzce’de depremzedeler için kurulan çadır kentte yangın çıktı. Olay, Millet Bahçesi içerisinde bulunan çadır kentte meydana geldi. Edinilen bilgilere göre, depremzedeler için kurulan çadırların birinde tüpten yangın çıktı. Durumu fark eden sağlık ve polis ekipleri hemen alevlere battaniye ve yangın tüpleri ile müdahalede bulundu. Alevler yükselmeye devam edip çadıra sıçradı. Ekipler, diğer çadırlara alevlerin ulaşmaması için, […]
 • 02
  ESKİ BİNALAR ÖMRÜNÜ DOLDURDU!
  3. kez deprem yaşayan Düzce’de, 3 depremi de yaşamış ve ayakta kalmış binalar artık zamanını doldurdu, görevini tamamladı. 17 Ağustos depreminde 7.6, 12 Kasım depreminde 7.2 şiddetindeki sarsıntıları yaşayıp hasar alan eski binalar, o dönemin şartlarında güçlendirildikten sonra 23 yıldır hala ayakta kalmayı başarmıştı. 22 Kasım akşamı 5.9 şiddetindeki depremi de yaşayarak ayakta kalan bu […]
 • 03
  DÜZCE GÜNDEMİ DEPREMDE AĞIR HASAR GÖREN SARIDERE CAMİİ YAKILIYOR!
  Düzce’de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremde hasar gören Sarıdere Köyü Camisi yıkılıyor. 1987 yılında inşa edilen cami 2 deprem görürken, son depremde ağır hasar almıştı.   Düzce’nin Gölyaka ilçesinde depremde hasar gördüğü için ibadete kapatılan Sarıdere Köyü Camisi’nin yıkılmasına başlandı. İl Özel İdaresi ekipleri, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerinin 24 Kasım’da yıkım […]
 • 04
  HASAR VE ZARAR TESPİT BAŞVURULARI ALINMAYA BAŞLANDI!
  Düzce’de depremin ardından mağduriyet yaşayan vatandaşların hasar ve zarar tespit başvuruları görevlilerce alınıyor. Ev, iş yeri ve eşyalarında hasar oluşan vatandaşlar, Düzce Valiliği önünde AFAD koordinesinde kurulan hasar ve zarar tespit çadırına gelerek form dolduruyor.Görevlilerce alınan başvuruların sonucu, incelemelerin ardından vatandaşlara bildirilecek. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da çadırı ziyaret ederek vatandaşlara “Geçmiş olsun” dileğinde bulundu. […]
 • 05
  ADALET BAKANI BOZDAĞ HASAR GÖREN DÜZCE ADLİYESİNİ İNCELEDİ!
  Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Düzce’deki depremde dış cephesinde hafif hasar alan adliye binası hakkında, “Adliyemizin dış cephesinde olan dışında içeride herhangi bir şey yok. Binanın ana yapısında herhangi bir sorun olmadığını gördük. Düzce Adliyesi pazartesi sabah itibarıyla normal faaliyetlerini sürdürecek” dedi. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, depremde dış cephesi hasar gören Düzce Adliyesinin ana yapısında herhangi […]