25° Açık

O YIRTIK, ONSEKİZ YILDAN BERİ HALA DİKİLEMEDİ

Güncel - 24 Aralık 2020 16:09 A A

Sevgili okuyucularım,

Nedendir bilinmez, son yıllarda Düzce’de siyaset dili olarak çok ağır, çok rencide edici, onur kırıcı bir üslup kullanılıyor.

Sosyal medya üzerinden takip ediyorum birkaç günden beri, iki eski siyaset arkadaşı birbirlerini acımasızca eleştiriyor, hatta ihanetle suçluyorlar.

Başka zamanlarda da böyle miydi bilmiyorum ancak, Ak Parti iktidara geldiği günden beri, parti kadroları arasında kavgalar, itişmeler, ağır ithamlar, küfürleşmeler bir türlü bitmek tükenmek bilmedi.

Ne yazık ki, bizlerde bütün olan biteni çaresiz, sinema filmi seyreder gibi seyrediyoruz.

2002 yılında kurulan ve yapılan ilk genel seçimlerde tek başına iktidara gelen Ak Parti Düzce’de üç milletvekilliği çıkararak ciddi bir başarının altına imza attı.

Bu başarının ardından halkımızın beklentisi, yoğun bir hizmet seferberliği başlatılarak, ağır deprem hasarı görmüş ilimizin ihtiyaçlarının bir an önce karşılanmasıydı.

Ne yazık ki durum böyle olmadı, o günün milletvekilleri ve teşkilatı iktidarın nimetlerinden istifade ederek ihtiyaçlarımızı karşılamak yerine parti içi muhalefet oluşturmak suretiyle, kamplaşma ve kavga siyaseti yapmayı tercih ettiler.

İki milletvekili, Fahri Çakır ve Metin Kaşıkoğlu bir tarafı, Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve il başkanı Saim Tut diğer tarafı oluşturarak, büyük umutlarla iktidara gelmiş Ak Partiyi ilimizde daha en başında ortadan ikiye yırttılar.

Ve o yırtık onsekiz yıldan beri hala dikilemedi, onarılamadı.

İki taraf arasında ilk hesaplaşma merkez ilçe seçimlerinde yaşandı. Seçimi Bakanlık gücünü kullanan Yaşar Yakış’ın adayı Gökhan Taşlı kazandı.

Taraflar arasında ikinci raund, il başkanlığı seçimlerinde Saim Tut ve Metin Büyük arasında yaşandı ve yine kazanan aynı taraf oldu. Saim Tut yeniden il başkanı seçildi.

Ağır ithamların ve kavgaların yaşandığı seçimlerin ardından, iki milletvekili ile birlikte kaybeden taraf partiden adeta ihraç edildiler, dışlandılar.

Bu maçın rövanşı iki sene sonraki ilk yerel seçimlerde yaşanacaktı. Taraflar adaylarını belirlemiş seçimi bekliyorlardı ancak, beklenmedik bir gelişme kavgayı daha başlamadan bitirdi. Tayyip Erdoğan yanında yetiştirdiği Mehmet Keleş’i tepeden inme Düzce’ye başkan adayı olarak gönderiverdi.

Bu durum her iki taraf üzerinde tam bir soğuk duş etkisi yapmıştı.

Ne yapacaklarını şaşırdılar.

Önce her iki taraf da adayı sahiplenmedi, ardından iki taraf birden sahiplenmek istedi. Taraflar hem birbirleriyle hem de adayla kavga ettiler.

Ardından iki taraf arasında,

Bütün olanlara rağmen, seçimi çok yüksek bir oy oranıyla kazanan Belediye Başkanına kimin hükmedeceği kavgaları başladı. Ancak Tayyip Erdoğan’ın direk desteğini alan başkanın kimseye eyvallah edeceği yoktu. Kendi başına hareket ediyor, ne milletvekillerini nede teşkilatı dikkate alıyordu. Ne zamana kadar….

Taa ki Metin Kaşıkoğlu’nun Yerel Yönetimler Başkanına yardımcı olarak görevlendirilmesine kadar. Yerel yönetimler başkanının gücünü arkasına alan Kaşıkoğlu kendisine tabi olmayı reddeden Keleş’den dillere destan bir intikam aldı. Bu arada kavga Düzce ölçeğinin dışarı taşmış, artık Ankara çevrelerinde konuşulur olmuştu.

Arkası malum, biliyorsunuz.

Keleş’i gönderen Kaşıkoğlu yerine en yakın arkadaşı İsmail Bayram’ı getirdi.

Peki kavga bitti mi? Hayır.

Kavganın en ağırı ve şiddetlisi bu ikili arasında yaşandı.

 

Sevgili okuyucularım,

Lafı çok uzatarak sizleri yormak ve canınızı sıkmak istemem. Vurgulamak istediğim şey, Ak Partide post kavgalarının hiçbir zaman bitmediği.

Yeni umutlarla gelenler daima gidenlerin saldırısına uğradı, ağıza alınmayacak küfürleşmeler, ithamlar havalarda uçuştu.

Celal Erbay Metin Kaşıkoğlu kavgası,

İbrahim Korkmaz, Metin Kaşıkoğlu kavgası,

İbrahim korkmaz, Faruk Özlü kavası,

Faruk Özlü, Mehmet Keleş kavgası,

Liste uzayıp gidiyor.

Peki sevgili Düzceliler bu kavga ve küfürleşmelerin, siyasi mücadelelerin kime faydası oldu, bu kavgalardan kim istifade etti?

Bu sorunun cevabı gerçekten çok üzücü.

Kavga edenler zarar ettiler. Hepsinin durumu ortada.

Ak Parti zarar etti. Son anketler hem yerelde, hem ulusalda bu durumu açık biçimde gösteriyor.

Düzcemiz zarar etti. Kesintisiz tek parti iktidarından gerektiği gibi istifade edemedi.

 

Keşke bu kavgaların hiçbiri olmasaydı.

Her ne şekilde olursa olsun seçilen bu arkadaşlar, bu şehrin kendilerinden hizmet beklediğini bilselerdi. Herkes birbiriyle iyi geçinseydi. Kendi ikbali, istikbali düşünmek yerine, düzcemizin ve ülkemizin geleceğini, istikbalini ve menfaatlerini düşünseydi sonuç acaba nasıl olurdu?

Bu sorunun cevabını sizin takdirlerinize bırakıyorum.

 

Kalın sağlıcakla.

Bu haber 337 kez okundu.
Güncel - 16:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

29 Temmuz 2021 PERŞEMBE
24°
 • CUM 34.0°
 • CTS 32.7°
 • PAZ 32.6°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  YIKARAK GÜZELLEŞTİRİYORUZ
  Birilerine yakın birileri soruyorlar “belediye’yi eleştirmek için mi gazeteyi çıkarıyorsunuz ”diye Hiç böyle bir amacımız yok… Keşke belediye çalışsa… Başkan olan kişi yanındakilerle yapılabilecek projeler üretebilse (sadece başkan kendi istediklerini yaptırmasa)  bizde Düzce’deki belediyenin dışındaki eksikleri dile getirebilsek ama olmuyor… Ben yine eksikleri yazmaya devam edeyim… önce bizim başkan Cumhurbaşkanının  talimatını bile dinlemiyor ki..Cumhurbaşkanı  HALKA […]
 • 02
  BİSİKLETLER VAR AMA YOL YOK
  İzmirli firmanın ihale ile aldığı, 300 akıllı bisiklet ve 200 scooter çalıştırma işinin şartnamesinden çıkan büfelerden birini kondurduğu AVM önündeki büfeye akıllı bisikletler geldi. Bir haftadan fazla süredir büfenin arkasında duran bisikletlerin gideceği bisiklet yolu yok…   İzmirli firmanın bisiklet ve scooter ihalesi ile kazandığı çalıştırma işi için akıllı bisikletler geldi ama henüz bisikletlerin gideceği […]
 • 03
  YİNE BİTMEDİ, BİTİLEMEDİ!
  Geçtiğimiz Aralık ayında biteceği ve hizmete gireceği söylenilen Mutfak Sanatları merkezi hala tamamlanıp hizmete giremedi.   Düzce Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tadilat diye başlanılan ancak sonrasında çürüdüğü gerekçesiyle yıkılan düzce Kasrının yerine yapılan ve geçtiğimiz yıl Aralık ayında hizmete gireceği duyurulan Mutfak Sanatları merkezi  hala tamamlanıp milletin hizmetine sunulamadı. Hakkında bir sürü iddialar bulunan Mutfak […]
 • 04
  RÜYA MI KARABASAN MI ?
  Yaklaşık bir aydır yazılarıma ara verdim. Ara verme nedenim; her şeyin güllük gülistanlık olması olması ile ilgili değil. İşler eskiden olduğu gibi ama daha da bir ivme kazanarak geriye doğru gidiyor. Uzun bir süreden beri bir kitap üzerinde çalışıyorum. Bu kitabın taslağı ve düzenlemelerini tamamladım. Bir iki ay sonra umarım her şeyiyle hazır olacak. Bir […]
 • 05
  AYNI YÖNTEMİ DENEYİP FARKLI SONUÇ ALINMAZ
  2019 yılının Temmuz ayında yaşanan aşırı yağışlar yine Akçakoca ve Cumayeri’nde sele sebep olmuş, onlarca insan binler lira zarara uğramıştı. Aradan iki yıl geçti yine aşırı yağış ve yine sel yaşandı. Yine aynı bölgeler selden zarar gören bölgeler oldu.  Özellikle Akçakoca’da Uğurlu ve Esmahanım Köylerini sel yine aynı yol ve aynı köprüden vurdu. İki yıl […]