15° Parçalı bulutlu

BELEDİYELERİN PANDEMİ KARNESİ

Düzce Yerel - 11 Ocak 2021 15:32 A A

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan salgın, her kesime zor zamanlar yaşatıyor. Düzce’de de artan vaka sayılarına karşı alınan tedbirlerle rakamların düşmeye başladığı söyleniyor.

Türkiye genelinde yaşanan salgından vatandaşlar olumsuz etkilenirken, yapılan kısıtlamalardan da esnaflar etkileniyor. Pandemi sürecinde Belediyeler vatandaşının yanında yer alıp, onların virüsten etkilenmemesi adına bir çok adım attı.

Geçtiğimiz günlerde temsil giderleriyle ilgili yapılan haberlere cevaben yaptığı açıklamada Düzce Belediyesi kendisini Bolu Belediyesi ile kıyaslamış ve ‘Onların temsil giderleri bizimkinden kat kat fazla” demişti.

Biz de Bolu Belediyesi ve Düzce Belediyesi’nin pandemi sürecindeki çalışmalarını kıyaslayalım dedik.

Konumu ve komşu olmaları dolayısıyla doğru bir kıyaslama olacağını düşündük.

 

Bolu Belediyesi Pandeminin baş göstermesiyle birlikte bu güne kadar  2 Milyona yakın maske temin etti.

Düzce Belediyesi ise maske üretim tesisi kurarak 3 milyon hedefine Aralık ayında ulaştı ve tesisi kapattı. Dışardan temin ile 1 milyon maske siparişi verdi.

 

Bolu belediyesi hijyen kurallarının hayati önem taşıdığı pandemi sürecinde,  su fiyatlarında yüzde 50 indirim yaparak,  5.5 milyon TL’nin halkın cebinde kalmasını sağlayarak, ekonomik olarak da vatandaşlarına destek oldu.

Düzce Belediyesi İçişleri bakanlığının kararı doğrultusunda 3 ay su faturalarını erteledi. 3 ayın sonunda ertelenen faturalar okunarak faturalandırıldı. Bu süreçte Düzce Belediyesi herhangi bir fiyat indirimine gitmedi.

 

Bolu Belediyesi toplu taşımaya destek verdi.  3 ay boyunca toplu taşıma araç sahiplerine  bin TL’lik yardım yaparak toplamda 3,5 milyon TL yardım yapıldı.

Düzce Belediyesi Eylül ayı başında özelleştirdiği toplu taşımanın öncesinde taşıma işini kendisi yaptığı için, böyle bir destek yapılma gereği duyulmadı. Özelleştirmeden sonraki süreçte de konuyla ilgili bir adım atılmadı.

 

Bolu Belediyesi 50 kişilik hijyen timi kurdu.

Düzce Belediyesi’nde hijyen işlerini temizlik İşleri Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleriyle bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer başkanlığında yapıldı.  Ancak görevi sadece hijyen olan bir ekip kurulmadı.

 

Bolu Belediyesi tarafından cadde ve sokaklar, servis araçları, berber ve güzellik salonları dezenfekte edildi. 4 milyon 100 bin m2 kapalı alan ve 5 milyon 750 bin m2 açık alan dezenfekte edildi.

Düzce Belediyesi, belediye binasını, okulları, banka ATM’lerini, üst geçitleri, taksileri, berber ve kuaför salonlarını, toplu taşıma araçlarını, cadde ve sokakları da dezenfekte etti. Ancak yapılan çalışmaların m2 karşılığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

 

Bolu Belediyesi, İşini kaybeden ve maddi olarak zor günler yaşayan 31 bin 38 aileye gıda kolisi desteği yapıldı.

Düzce Belediyesi pandemi dönemine denk gelen ramazan ayında 500 yardım kolisini ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıttı ve  100 bin kişiyi arayarak, ihtiyaç sahiplerine yardım etti.

 

Bolu Belediyesi 3 bin 500 kişiye her gün iki öğün sıcak yemek verdi.

Düzce Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi 70 kişiye sıcak yemek verdi.

 

Bolu Belediyesi, karantinada olan vatandaşlara sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi ise karantinadaki vatandaşları arayarak Başkan Faruk Özlü’nün selamını iletti.

 

Bolu Belediyesi, 65 yaş üstü 20 bin kişi tek tek arayarak ihtiyaçlarını giderdi.

Düzce Belediyesi de 65 yaş üstü vatandaşları aradı ve ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşıladı.

 

Bolu Belediyesi 6 bin sağlık ordusuna ücretsiz toplu taşıma hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi, sağlık çalışanlarının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ve eylül, ekim, kasım ve aralık ayları boyunca toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasını sağladı. Ayrıca Özlü, Düzce genelinde görev yapan tüm sağlık görevlilerine mektup yazarak “yanınızdayız” mesajı verdi.

 

Bolu Belediyesi  tüm belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira almadı.

Düzce Belediyesi,  Mecliste MHP’li üyelerin belediyeye ait iş yerlerinden alınan kiralara indirim yapılması teklifini AK partili üyeler reddetti.

 

Bolu Belediyesi tüm esnafı 3 ay boyunca çevre temizlik ve ilan reklam vergisinden muaf tuttu.

Düzce Belediyesinin böyle bir çalışması olmadığı gibi çevre temizlik ve ilan reklam vergisi borcunu ödemeyen esnaflara e- haciz uyguladı.

 

Bolu Belediyesi  sokağa çıkma yasağında mobil hizmet tırını devreye soktu.  Bolu halkı belediyeye gelmeden su alma imkanı buldu. 3 bin kişinin su dolumunu evinde yaptı.

Düzce Belediyesi’nin böyle bir uygulaması bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi pandemi döneminde toplam 35 Milyon TL harcama yaptı.

Düzce Belediyesi’nin yaptığı harcamaların ne kadar olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi‘nin okulların tamamına dezenfektan, maske ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

Düzce Belediyesi pandemi sürecinin normalleşme evresinde, açılması planlanan okullarla ilgili 550 aileye kırtasiye çeki verdi.

 

Bolu Belediyesi, EBA sistemine giremeyen ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet ve internet paketi dağıttı. Bu kapsamda 2900  öğrenciye  tablet verildi .

Düzce Belediyesi‘nin böyle bir çalışması bulunmuyor.

 

 

 

 

Bu haber 640 kez okundu.
Düzce Yerel - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

19 Ekim 2021 SALI
14°
 • ÇAR °
 • PER °
 • CUM °

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  GÖLYAKA TURİZM YATIRIMCILARINI BEKLİYOR!
  Ana geçim kaynağını Tarım ve Turizme bağlayan Gölyaka ilçesinin Belediye Başkanı Yakup Demircan özellikle Turizm noktasında ilçeye yatırımcı beklediklerini dile getirerek gelecek müteşebbislere her türlü desteği vermeye de hazır olduklarının altını çizdi. Gölyaka’nın Turizm alanında önünün parlak olduğunu ve Kardüz Yaylası başta olmak üzere, Efteni Gölü, Kültür Park ve Güzeldere Şelalesi ile turizmde önemli potansiyellere […]
 • 02
  HALKINA İŞ… AŞ VEREN BELEDİYE…
  Bolu’da işsizliğe çare aranmaya başladı. Özellikle ev hanımlarının çalışabileceği, gerektiğinde işe gidip para kazanabilecekleri, gerekmediğinde ise evinde oturabileceği bir  ortam hazırlanması gerekiyordu. Başkan Tanju Özcan’ın gayretleri ile Köroğlu kooperatifi adı altında bir kooperatif kuruldu, başına da Bahadır Acar isminde cevval bir genel müdür atandı. İlk etap da hedef kültür mantarı üretmekti, projelendirme işlemine geçildi, sonrada […]
 • 03
  KIRIN ZİNCİRLERİ
  Bu memleket hep ben bilirim diyen yöneticilerden çekti  ne çektiyse.. Herkesin her şeyi bilmesi mümkün değil ama bir de yönetici kesimi  hemen küsen cinsinden ise ,üstüne üstlük de kendisini dev aynasında görüp de rahmetli Barış Manço’nun “Ben bilirim” şarkısını çalıp söylüyorsa vay halimize …. Buda nerden çıktı diyeceksiniz… Bakın etrafınıza yerel gazete ve Tv’lere bakınız […]
 • 04
  12-13 YILDIR BOYANMADI!
  Düzce Valiliği hizmet binasının hemen arkasında bulunan Düzce Vergi Dairesi Hemen her Düzce’linin bir şekilde ziyaret ettiği yer olmasına rağmen hizmet yapılan alanların boyasız olması, duvarların kirlilikten gözükmemesi tepki topluyor. Bazı duyumlara göre, en son vergi dairesinin 2008 veya 2009 yıllarında boyandığı sonrasında ise duvarlara boya sürülmediği iddia ediliyor. Pandemi dönemi  içinde hizmetlerini eksiksiz sürdüren […]
 • 05
  YURT SORUNU!
  Üniversiteyi kazanan gençler ve ailelerinin en önemli sorunu yurt sorunudur. Bu sorunu çözen iktidar iki çocuk yetiştirmiş biri olarak şahsen benim oyumu alır. Yurt sorununun çözümü aynı zamanda gençleri tarikat ve cemaatların elinden de kurtarır. Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri de budur. Okuyan her öğrencisine  bir oda bir yatak üç öğün yemek vermek. O kadar […]