26° Parçalı az bulutlu

BELEDİYELERİN PANDEMİ KARNESİ

Düzce Yerel - 11 Ocak 2021 15:32 A A

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan salgın, her kesime zor zamanlar yaşatıyor. Düzce’de de artan vaka sayılarına karşı alınan tedbirlerle rakamların düşmeye başladığı söyleniyor.

Türkiye genelinde yaşanan salgından vatandaşlar olumsuz etkilenirken, yapılan kısıtlamalardan da esnaflar etkileniyor. Pandemi sürecinde Belediyeler vatandaşının yanında yer alıp, onların virüsten etkilenmemesi adına bir çok adım attı.

Geçtiğimiz günlerde temsil giderleriyle ilgili yapılan haberlere cevaben yaptığı açıklamada Düzce Belediyesi kendisini Bolu Belediyesi ile kıyaslamış ve ‘Onların temsil giderleri bizimkinden kat kat fazla” demişti.

Biz de Bolu Belediyesi ve Düzce Belediyesi’nin pandemi sürecindeki çalışmalarını kıyaslayalım dedik.

Konumu ve komşu olmaları dolayısıyla doğru bir kıyaslama olacağını düşündük.

 

Bolu Belediyesi Pandeminin baş göstermesiyle birlikte bu güne kadar  2 Milyona yakın maske temin etti.

Düzce Belediyesi ise maske üretim tesisi kurarak 3 milyon hedefine Aralık ayında ulaştı ve tesisi kapattı. Dışardan temin ile 1 milyon maske siparişi verdi.

 

Bolu belediyesi hijyen kurallarının hayati önem taşıdığı pandemi sürecinde,  su fiyatlarında yüzde 50 indirim yaparak,  5.5 milyon TL’nin halkın cebinde kalmasını sağlayarak, ekonomik olarak da vatandaşlarına destek oldu.

Düzce Belediyesi İçişleri bakanlığının kararı doğrultusunda 3 ay su faturalarını erteledi. 3 ayın sonunda ertelenen faturalar okunarak faturalandırıldı. Bu süreçte Düzce Belediyesi herhangi bir fiyat indirimine gitmedi.

 

Bolu Belediyesi toplu taşımaya destek verdi.  3 ay boyunca toplu taşıma araç sahiplerine  bin TL’lik yardım yaparak toplamda 3,5 milyon TL yardım yapıldı.

Düzce Belediyesi Eylül ayı başında özelleştirdiği toplu taşımanın öncesinde taşıma işini kendisi yaptığı için, böyle bir destek yapılma gereği duyulmadı. Özelleştirmeden sonraki süreçte de konuyla ilgili bir adım atılmadı.

 

Bolu Belediyesi 50 kişilik hijyen timi kurdu.

Düzce Belediyesi’nde hijyen işlerini temizlik İşleri Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleriyle bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer başkanlığında yapıldı.  Ancak görevi sadece hijyen olan bir ekip kurulmadı.

 

Bolu Belediyesi tarafından cadde ve sokaklar, servis araçları, berber ve güzellik salonları dezenfekte edildi. 4 milyon 100 bin m2 kapalı alan ve 5 milyon 750 bin m2 açık alan dezenfekte edildi.

Düzce Belediyesi, belediye binasını, okulları, banka ATM’lerini, üst geçitleri, taksileri, berber ve kuaför salonlarını, toplu taşıma araçlarını, cadde ve sokakları da dezenfekte etti. Ancak yapılan çalışmaların m2 karşılığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

 

Bolu Belediyesi, İşini kaybeden ve maddi olarak zor günler yaşayan 31 bin 38 aileye gıda kolisi desteği yapıldı.

Düzce Belediyesi pandemi dönemine denk gelen ramazan ayında 500 yardım kolisini ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıttı ve  100 bin kişiyi arayarak, ihtiyaç sahiplerine yardım etti.

 

Bolu Belediyesi 3 bin 500 kişiye her gün iki öğün sıcak yemek verdi.

Düzce Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi 70 kişiye sıcak yemek verdi.

 

Bolu Belediyesi, karantinada olan vatandaşlara sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi ise karantinadaki vatandaşları arayarak Başkan Faruk Özlü’nün selamını iletti.

 

Bolu Belediyesi, 65 yaş üstü 20 bin kişi tek tek arayarak ihtiyaçlarını giderdi.

Düzce Belediyesi de 65 yaş üstü vatandaşları aradı ve ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşıladı.

 

Bolu Belediyesi 6 bin sağlık ordusuna ücretsiz toplu taşıma hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi, sağlık çalışanlarının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ve eylül, ekim, kasım ve aralık ayları boyunca toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasını sağladı. Ayrıca Özlü, Düzce genelinde görev yapan tüm sağlık görevlilerine mektup yazarak “yanınızdayız” mesajı verdi.

 

Bolu Belediyesi  tüm belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira almadı.

Düzce Belediyesi,  Mecliste MHP’li üyelerin belediyeye ait iş yerlerinden alınan kiralara indirim yapılması teklifini AK partili üyeler reddetti.

 

Bolu Belediyesi tüm esnafı 3 ay boyunca çevre temizlik ve ilan reklam vergisinden muaf tuttu.

Düzce Belediyesinin böyle bir çalışması olmadığı gibi çevre temizlik ve ilan reklam vergisi borcunu ödemeyen esnaflara e- haciz uyguladı.

 

Bolu Belediyesi  sokağa çıkma yasağında mobil hizmet tırını devreye soktu.  Bolu halkı belediyeye gelmeden su alma imkanı buldu. 3 bin kişinin su dolumunu evinde yaptı.

Düzce Belediyesi’nin böyle bir uygulaması bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi pandemi döneminde toplam 35 Milyon TL harcama yaptı.

Düzce Belediyesi’nin yaptığı harcamaların ne kadar olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi‘nin okulların tamamına dezenfektan, maske ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

Düzce Belediyesi pandemi sürecinin normalleşme evresinde, açılması planlanan okullarla ilgili 550 aileye kırtasiye çeki verdi.

 

Bolu Belediyesi, EBA sistemine giremeyen ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet ve internet paketi dağıttı. Bu kapsamda 2900  öğrenciye  tablet verildi .

Düzce Belediyesi‘nin böyle bir çalışması bulunmuyor.

 

 

 

 

Bu haber 449 kez okundu.
Düzce Yerel - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

15 Mayıs 2021 CUMARTESİ
25°
 • PAZ 21.3°
 • PTS 23.5°
 • SAL 27.6°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • HER GECE RÜYALARIMIZA GİRER MİSİNİZ

  Yine günlerden siz her gün olduğu gibi annem babam.. Sizden çok şey öğrendim anne olmanın herkesin harcı olmadığını.. Engelli çocuğununa gözü gibi bakabileceğimi.. boşanmış bir evladınıza nasıl sahip çıkılacağını torununuzu kendi evladı gibi bakmanın gururunu yaşattırdınız bana. Ne aileler var boşanmış evlatlarına sahip çıkmayan veya kızına sahip çıkıp torunlarına sahip çıkmayan.. ama sizlerin bir kızı […]
 • AYDINLARIN SORUMLULUĞU NEDİR?

  Fakülte’den öğrencim Muş Üniversitesi İ.İ.B.F.’de Öğreti m Üyesi Doç.Dr.Zeliha Tekin, Muş Üniversite Senatosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili almış olduğu kararla Ünivesite’de çalışan kadın personele bu anlamlı günde idari izin verildiğini sosyal medyada paylaştı. Muş Üniversitesi Senatosu’na teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bu paylaşımda Üniversite Senato’larında verilen kararların kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili duyurular aklıma geldi. […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • KOOOOSSSSKOOOOCAAAAMAAANNN !!!…

  Masallar diye yazdım.. Baktım …Masalları okuyan yetkililer daha derin uykuya daldılar, kulaklarını tıkadılar.. Bende başlığı belediye başkanının söylediğini bana aktarınlardan esinlenerek KOOSSKOOCAAAN koydum.. Hani Düzce belediyesi elinde ağaç kesme makinası verdiklerini bir şeylerin üzerine çıkarıp o ağaç kaka, bu ağaç kötü, bu ağaç çürümüş gibi bilip bilmeden ağaçları her yerde katledip sonrada kestiklerine yaprak gibi, […]
 • KARARNAMELER…

  Geçtiğimiz gece alınan ani bir hatta iki karar ile, gündem tersine döndü. 1. Si Cumhurbaşkanı kararnamesi ile  2011 yılında Türkiye öncülüğünde imzalanan ve dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü şiddet olayına karşı koruma ve mağdur olanları kollama sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesinden çıkıldı. Cinsiyet eşitliğine vurgu yapan, aile içi yada dışında başta kadına yapılan […]
 • BİZİ Tİ’YE ALMAYIN!..

  Bu gün size Kanal İstanbul’dan bahsetmeyeceğim..  Bu gün size 128 Milyar Doların nereye gittiğini de sormayacağım. Hatta bu gün size Pandemi ile ilgili gelişmelerden de bahsetmeyeceğim.   Bizler, Vatanına, Dinine ve Milli değerlerine ölümüne bağlı bireyleriz çok şükür. Bundan dolayı da iftihar ederim kendimle..   Yıllardır kafama takılmış ama bir türlü fırsat bulup yazamadığım bir […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • BU UZAY ARACINA PATATES SOĞANI KİM KOYDU?

  Çok değil, iki ay önce gündemimiz; ‘Milli Uzay Programı’ ile uzaya çıkma planlarıydı. Televizyonlarımız günlerce, uzaya çıkışın senaryolarını, ay’da hangi madenlerin çıkarılacağını tartışıyordu. Bugün, bu uzay aracının içine, patatesi/soğanı kim sokuşturdu anlayamadım. Uzaya gidişle ilgili yapılan ‘şov’ları anlarım da; valilerin, kaymakamların patates ve soğanı törenlerle karşılayıp, patates çuvalı ile fotoğraf çektirmelerini anlayamıyorum. Hz. Muhammed, “Sağ […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • PROTOKOL

  Valinin katıldığı hiçbir toplantıya katılmıyor. Çünkü; Vali il protokolünde birinci sıra, kendisi  ikinci sırada, bu durumu kendine yediremiyor.   Meclis toplantılarına katılmıyor. Çünkü; Büyük Millet Meclisinden sonra belediye meclisi ve meclis üyeleri  çok küçük görünüyor gözüne,   Başkan ünvanını kullanmak istemiyor. Çünkü; bir kere sayın bakanım  dendikten  sonra bu ünvanla anılmayı  kendisine hakaret kabul ediyor. […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖZLÜ’DEN GALİBİYET VE ŞAMPİYONLUK PİRİM SÖZÜ
  Play off 1. tur karşılaşmaları öncesinde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ den Düzcespor’ a moral ziyareti. Şıralık da bulunan Düzcespor tesislerinde Düzcespor’un deplasmanda Perşembe günü 68 Aksarayspor ile oynayacağı play off 1.turu karşılaşma öncesinde futbolcu, teknik kadro ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda şampiyonluk durumunda pirim sözü verdi. Özlü “ Perşembe günü […]
 • 02
  İÇİMDEN GELDİ
  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • 03
  TOZAN VE MAKAM ARACI ULUSALDA
  Sık sık ulusal basının gündeminde yer alan ancak büyük çoğunluğu  gurur duymayacağımız haberler olan Düzce, yine ulusal basının gündeminde yerini aldı. Yıllar önce Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in aldığı makam aracıyla gündeme gelen Düzce, bu hafta bir İlçe Belediye Başkanının aldığı makam aracıyla gündeme geldi.  Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan ve İtfaiye öncü aracı […]
 • 04
  MEDYA GÜCÜNÜ SİLAH OLARAK KULLANMAYIN!!
  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Öncü Medya Grubunun yaptığı haberlerle kamuoyunda rahatsızlığa sebep olduğunu, meslek ilke ve ahlakına aykırı hareket ettiğini belirterek, “Öncü Medya Grubu’nda yayınlanan asparagas haberlerin, şantaj, iftira, tehdit ve hakaret içerikli yayınların hem basın camiasında, hem kamuoyunda tasvip edilmediğini ve tepkilere neden olduğunu gözlemliyoruz” dedi.   Düzce Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 20 yıldır […]
 • 05
  AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR
  İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’ projesi kapsamında, proje açıklandıktan iki gün sonra sokak kısıtlamasının olduğu bir gecede yok olan cadde üzerindeki ağaçlar hepimizi şok etmişti.  Sokaktan yükselen seslerin ardından Belediye […]