24° Parçalı az bulutlu

BELEDİYELERİN PANDEMİ KARNESİ

Düzce Yerel - 11 Ocak 2021 15:32 A A

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan salgın, her kesime zor zamanlar yaşatıyor. Düzce’de de artan vaka sayılarına karşı alınan tedbirlerle rakamların düşmeye başladığı söyleniyor.

Türkiye genelinde yaşanan salgından vatandaşlar olumsuz etkilenirken, yapılan kısıtlamalardan da esnaflar etkileniyor. Pandemi sürecinde Belediyeler vatandaşının yanında yer alıp, onların virüsten etkilenmemesi adına bir çok adım attı.

Geçtiğimiz günlerde temsil giderleriyle ilgili yapılan haberlere cevaben yaptığı açıklamada Düzce Belediyesi kendisini Bolu Belediyesi ile kıyaslamış ve ‘Onların temsil giderleri bizimkinden kat kat fazla” demişti.

Biz de Bolu Belediyesi ve Düzce Belediyesi’nin pandemi sürecindeki çalışmalarını kıyaslayalım dedik.

Konumu ve komşu olmaları dolayısıyla doğru bir kıyaslama olacağını düşündük.

 

Bolu Belediyesi Pandeminin baş göstermesiyle birlikte bu güne kadar  2 Milyona yakın maske temin etti.

Düzce Belediyesi ise maske üretim tesisi kurarak 3 milyon hedefine Aralık ayında ulaştı ve tesisi kapattı. Dışardan temin ile 1 milyon maske siparişi verdi.

 

Bolu belediyesi hijyen kurallarının hayati önem taşıdığı pandemi sürecinde,  su fiyatlarında yüzde 50 indirim yaparak,  5.5 milyon TL’nin halkın cebinde kalmasını sağlayarak, ekonomik olarak da vatandaşlarına destek oldu.

Düzce Belediyesi İçişleri bakanlığının kararı doğrultusunda 3 ay su faturalarını erteledi. 3 ayın sonunda ertelenen faturalar okunarak faturalandırıldı. Bu süreçte Düzce Belediyesi herhangi bir fiyat indirimine gitmedi.

 

Bolu Belediyesi toplu taşımaya destek verdi.  3 ay boyunca toplu taşıma araç sahiplerine  bin TL’lik yardım yaparak toplamda 3,5 milyon TL yardım yapıldı.

Düzce Belediyesi Eylül ayı başında özelleştirdiği toplu taşımanın öncesinde taşıma işini kendisi yaptığı için, böyle bir destek yapılma gereği duyulmadı. Özelleştirmeden sonraki süreçte de konuyla ilgili bir adım atılmadı.

 

Bolu Belediyesi 50 kişilik hijyen timi kurdu.

Düzce Belediyesi’nde hijyen işlerini temizlik İşleri Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleriyle bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer başkanlığında yapıldı.  Ancak görevi sadece hijyen olan bir ekip kurulmadı.

 

Bolu Belediyesi tarafından cadde ve sokaklar, servis araçları, berber ve güzellik salonları dezenfekte edildi. 4 milyon 100 bin m2 kapalı alan ve 5 milyon 750 bin m2 açık alan dezenfekte edildi.

Düzce Belediyesi, belediye binasını, okulları, banka ATM’lerini, üst geçitleri, taksileri, berber ve kuaför salonlarını, toplu taşıma araçlarını, cadde ve sokakları da dezenfekte etti. Ancak yapılan çalışmaların m2 karşılığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

 

Bolu Belediyesi, İşini kaybeden ve maddi olarak zor günler yaşayan 31 bin 38 aileye gıda kolisi desteği yapıldı.

Düzce Belediyesi pandemi dönemine denk gelen ramazan ayında 500 yardım kolisini ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıttı ve  100 bin kişiyi arayarak, ihtiyaç sahiplerine yardım etti.

 

Bolu Belediyesi 3 bin 500 kişiye her gün iki öğün sıcak yemek verdi.

Düzce Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi 70 kişiye sıcak yemek verdi.

 

Bolu Belediyesi, karantinada olan vatandaşlara sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi ise karantinadaki vatandaşları arayarak Başkan Faruk Özlü’nün selamını iletti.

 

Bolu Belediyesi, 65 yaş üstü 20 bin kişi tek tek arayarak ihtiyaçlarını giderdi.

Düzce Belediyesi de 65 yaş üstü vatandaşları aradı ve ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşıladı.

 

Bolu Belediyesi 6 bin sağlık ordusuna ücretsiz toplu taşıma hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi, sağlık çalışanlarının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ve eylül, ekim, kasım ve aralık ayları boyunca toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasını sağladı. Ayrıca Özlü, Düzce genelinde görev yapan tüm sağlık görevlilerine mektup yazarak “yanınızdayız” mesajı verdi.

 

Bolu Belediyesi  tüm belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira almadı.

Düzce Belediyesi,  Mecliste MHP’li üyelerin belediyeye ait iş yerlerinden alınan kiralara indirim yapılması teklifini AK partili üyeler reddetti.

 

Bolu Belediyesi tüm esnafı 3 ay boyunca çevre temizlik ve ilan reklam vergisinden muaf tuttu.

Düzce Belediyesinin böyle bir çalışması olmadığı gibi çevre temizlik ve ilan reklam vergisi borcunu ödemeyen esnaflara e- haciz uyguladı.

 

Bolu Belediyesi  sokağa çıkma yasağında mobil hizmet tırını devreye soktu.  Bolu halkı belediyeye gelmeden su alma imkanı buldu. 3 bin kişinin su dolumunu evinde yaptı.

Düzce Belediyesi’nin böyle bir uygulaması bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi pandemi döneminde toplam 35 Milyon TL harcama yaptı.

Düzce Belediyesi’nin yaptığı harcamaların ne kadar olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi‘nin okulların tamamına dezenfektan, maske ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

Düzce Belediyesi pandemi sürecinin normalleşme evresinde, açılması planlanan okullarla ilgili 550 aileye kırtasiye çeki verdi.

 

Bolu Belediyesi, EBA sistemine giremeyen ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet ve internet paketi dağıttı. Bu kapsamda 2900  öğrenciye  tablet verildi .

Düzce Belediyesi‘nin böyle bir çalışması bulunmuyor.

 

 

 

 

Bu haber 780 kez okundu.
Düzce Yerel - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

18 Ağustos 2022 PERŞEMBE
24°
 • CUM °
 • CTS °
 • PAZ °

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • İSRAF EKONOMİSİNİN SONUÇLARI!

  Görevim nedeniyle bulunduğum bir kentte, eşyalarımı taşıyıncaya kadar kuruma ait misafirhanede kalıyordum. Ayrılırken indirimli tarifeye göre ücreti ödedim.  Misafirhanede devlet yöneticileri diye tanıttıkları insanlar geliyordu. Misafirhanenin 60 kişilik kapasitesi vardı. Akşamları 20 civarında insan yemek yiyordu.  Her gece ortalama 10 kişi konaklıyordu. Yetkililerle sohbet ederken burası kışın böyle, yazın ise tam doluyor dediler.  Ben muhasebeci […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • ASAR SUYU MALZEME DOLU!

  Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketinden Düzce merkezi Asar suyunun içindeki malzemenin temizlenmesi ile kurtulmuştu. Yaşanan sel felaketi ile önce suları kesilen yetkililerin en az 5 gün derken başkan Özlü’nü suların gelmesi için tüm uyarılara rağmen, iki gün diyerek millete önce umut sonrada umutsuzluk vermişti, Düzce’nin en büyük şansı, sel öncesinde Asar suyunun zemininde biriken malzemelerin […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • İZLER KARIŞTI…

  Bugün size yine ekonomi üzerine bir şeyler yazmak isterdim.   Unutkan bir Millet olduğumuzdan, 20 yıldır bizi yönetenlerin nasıl “U” dönüşü yaptığını hatırlatmak için bu makalemi yazdım. Biliyorum ki “Unutursak ve uyursak Millet olarak Ölürüz…”   Bir atasözü vardır herkes bilir.. “AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI..”   Son günlerde ülke gündeminde izler öyle karıştı ki, […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  4 MAKALE YAZDI

  ALMANYA VE HİPERENFLASYON

  Hiperenflasyon, paranın değerinin yitirildiği en şiddetli enflasyon biçimidir. Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala Enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.Devletlerin bütçe açığını kapatmak amacı ile gereğinden fazla , kontrolsüzce para arzında bulunmaları ana nedendir. Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. […]
 • DÜZCE’DE 17 AĞUSTOS’UN İZLERİ DURUYOR!

  17 Ağustos Depremi’nden en çok etkilenen illerden Düzce’de depremin izleri hâlâ duruyor. Yıkılan binalar nedeniyle boş olan araziler çöplük ya da otopark olarak kullanılıyor. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Düzce Şubesi eski Başkanı Mimar Sedef Sönmez Buçgün ile depremin etkilerini konuştuk. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden en fazla etkilenen illerden biri olan Düzce’de […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • FARUK & MEHMET

  Buluşmuşlar, Beraber yemek yemişler, Yedi buçukta başlayan görüşme onbir buçukta bitmiş. İnsan sormadan edemiyor, Ne konuştunuz dört saat boyunca acaba? Bunca olaylar yaşandı. Siyasi kavgalar oldu. Taraf tarafa maçlar, ankaraya şikayetler, adam indirmeler, adam bindirmeler, neler, neler. Demek ki, bütün olanlar yalandı, manasızdı. Öyle ya oturup hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniliyorsa, yaşananların tümü yalan […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ASAR SUYU MALZEME DOLU!
  Geçtiğimiz aylarda yaşanan sel felaketinden Düzce merkezi Asar suyunun içindeki malzemenin temizlenmesi ile kurtulmuştu. Yaşanan sel felaketi ile önce suları kesilen yetkililerin en az 5 gün derken başkan Özlü’nü suların gelmesi için tüm uyarılara rağmen, iki gün diyerek millete önce umut sonrada umutsuzluk vermişti, Düzce’nin en büyük şansı, sel öncesinde Asar suyunun zemininde biriken malzemelerin […]
 • 02
  PARÇA PARÇA SÖKÜLÜYOR!
  Düzce belediyesine Belediye Başkanı İsmail Bayram zamanında kazandırılan mor renkli otobüsler çekildikleri yerlerde önce kaderlerine terk edilmişlerdi. Satılmak istenen mor renkli otobüsler satılamadı sonrasında da plakaları sökülerek kaderlerine terk edildiler. DÜZCE AHALİ gazetesinin 29 eylül 2021 tarihli nüshasın da konu gündeme getirilmiş ancak eski başkanların yaptıklarını beğenmeyerek değiştirme yoluna giden, Özlü ve ekibi mor otobüsleri […]
 • 03
  BİZE NEDEN YOK ?
  Kamu yararına çalışan dernekler statüsünde bulunan Türkiye polis emeklileri sosyal yardım derneği Düzce şube başkanı Yaşar Özdoğan 3600 ek gösterge konusundaki sıkıntılarını dile getirdi. Düzce şubenin Bolu’daki emekli polislere de hizmet verdiğini açıklayan dernek başkan Yaşar Özdoğan Düzce’de 200 civarında emekli polis ve bekçi bulunduğunu belirterek derke üyelerinin halen 62 kişi olduğunu, 10 kişinin de […]
 • 04
  DÜZCE’DE 17 AĞUSTOS’UN İZLERİ DURUYOR!
  17 Ağustos Depremi’nden en çok etkilenen illerden Düzce’de depremin izleri hâlâ duruyor. Yıkılan binalar nedeniyle boş olan araziler çöplük ya da otopark olarak kullanılıyor. Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Düzce Şubesi eski Başkanı Mimar Sedef Sönmez Buçgün ile depremin etkilerini konuştuk. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nden en fazla etkilenen illerden biri olan Düzce’de […]
 • 05
  HASAR GÖREN BİNALAR NEDEN YIKILMIYOR!
  Düzce’de, Marmara Depremi’nde hasar gören binalar 23 yıldır yıkılmadı. Binaların girişinde yer alan iş yerleri ile ilgili CHP Düzce Merkez İlçe Başkanı “Dükkanlara ruhsatı kim verdi?” diye sordu. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nde 270 kişinin öldüğü, 3824 binanın yıkıldığı Düzce’de, ağır hasar alan ve boşaltılan binalar 23 yıldır yıkılmadı. Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, depremin […]