23° Açık

SORUYORUZ!!

Düzce Yerel - 5 Nisan 2021 14:18 A A

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 2 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.  Projelerini  anlatan Faruk Özlü Programın sonunda soru cevap bölümü yaptı ama ….

 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü 1 Nisan 2019’da oturduğu Belediye Başkanlık koltuğunda 2 yıl boyunca yaptığı çalışmalar hakkında basını bilgilendirdi. Sunum eşliğinde yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından kafalarda oluşan soru işaretlerini yok etmek için soru cevap kısmı da yaptı.

Özlü projeleri anlatırken, bizlerde Ahali olarak bir çok soru not aldık sormak için. Ancak proje sunumu çok uzun sürdüğü için sorulamazdan sadece iki tanesini sorabildik.

Soramadığımız sorularımızı siz Düzceliler adına buradan soracağız….

SORU1: 500 gün kitapçığınızda yayınladığınız projelerden, 700. Günde kaç tanesini bitirdiniz?

SORU 2: Bu kitapçıkta yer almayan kaç yeni projeyi  daha anlattınız?

SORU 3: 500 gün kitapçığınızda bahsettiğiniz kaç projeyi tamamlayıp hizmete açtınız?

SORU 4: Yine aynı kitapçıktaki kaç projeye henüz hiç başlamadınız?

SORU 5: Hava kirliliği ile ilgili Düzce’ye getirdiğiniz ölçüm cihazlarıyla, Düzce’de nerde  hava ne kadar kirli, neden kirli sorularının ölçümsel sonuçlarına göre hava kirliliği ile ilgili ne gibi önleyici tedbirler aldınız?

SORU6: Otobüslerle ilgili yaptığınız memnuniyet anketinin sonuçlarına göre revize yapacağınızı duyurmuştunuz. Anket sonuçlarında vatandaştan en çok hangi şikayeti aldınız ve revize çalışması olarak ne yaptınız?

 SORU 7: Düzce merkezde gerçekleştireceğiz dediğiniz projeler için önce İstanbul Caddesi üzerinde,  Cedidiye Meydanında ve son olarak da  Asar boyundaki ağaçları söktünüz. Gerekçe olarak da ağaç söküm mevsiminin ilkbahar olduğunu söylediniz.  Ve aynı ağaçları başka bir alana diktiğini de basınla paylaştınız. Ağaç söküm ve dikim zamanının en uygun zamanı ilk bahar olduğuna göre, söktüğünüz ağaçların yerine yenilerini gelecek sene ilk baharda mı dikeceksiniz? Yani 2022 yılına kadar Düzce Merkezde hiç ağaç olmayacak mı?

SORU 8: Ağaç sökümleri gündeme geldiğinden bu yana konuştuğumuz tüm uzmanlar ağaç söküm ve taşıma işinin, en az bir metre çapında bir toprak kütlesiyle  birlikte ağacın yerinden çıkarılması gerektiğini  söylüyor. Peki siz İstanbul Caddesi ve Asar Deresi boyundaki ağaçları 1 metre çapında bir kütle ile mi çıkardınız?

SORU 9: 2021 yılında sularımız akacak mı?

SORU 10: Millet Bahçesi projelerini amacı, atıl alanları değerlendirerek, kentlere yeni yeşil alanlar kazandırmak iken, Düzce merkezdeki mevcut iki parkı  millet bahçesine  çevirmenizin sebebi nedir?  Bu Parklar küçük revizelerle  korunsa ve millet bahçesi projesi için daha atıl bir alan seçilerek Düzce’ye yeni bir millet bahçesi kazandırsaydınız  daha iyi olmaz mıydı?  Bununla ilgili bir alan çalışması yaptınız mı?

 SORU 11: Düzce Kasrını yıkarak yerine yaptığınız Mutfak Sanatları Merkezi tam olarak ne zaman bitecek ve hizmete girecek?

SORU 12: Belediyenin borçlarını ödedik diyorsunuz, belediyeye bağlı şirketlerin bilançolarını da kamuoyuyla paylaşacak mısınız?  Yoksa ticari sır diyerek açıklamadan kaçınacak mısınız?

SORU 13: Sunum sırasında da anlattınız. Et kombinasını özelleştirdik dediniz, o dönemde bunu övünerek açıklamıştınız. Sonra özelleştirdiğiniz Düzceli esnaf kombineyi bıraktı. Şu anda  et kombinasını kapattınız.  Bu alanı neden kar eden bir işletmeye çeviremiyorsunuz?

SORU 14: Katı Atık Çöp tesisi için, çöplerin vatandaşlar bazında ayrıştırılması için bir çalışmanız var mı?

Soru 15: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 13 yıl Park Bahçeler Müdürlüğü yaptığını söylediğiniz Düzce Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak’ın, mezarlıkta yaptığı ağaç kesim çalışması için Orman Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiğini bilmemesi ve bilmediği için Orman Müdürlüğü yetkililerinin  kesim işlemini durdurmasını doğru buluyor musunuz? Böylesi tecrübeli olduğunu düşündüğünüz ve Düzce’deki tüm ağaçları emanet ettiğiniz Park Bahçeler Müdürünün kanuni bir kuralı atlaması, ağaçları budarken, keserken veya taşırken de bazı kuralları atlayabileceği düşüncesini sizde de oluşturuyor mu?

SORU 16: Ulaştırma sistemini yenilerken açıkladığınız yolcu sayısının ortalama 30 bin ile 50 arasında olduğunu ancak pandemi sürecinde 8 binlere kadar düştüğünü anlattınız.  Buradan yola çıkarak, tüm otobüslere verdiğiniz taahhütle eksik olan yolcunun parasını Belediye olarak ödediğinizi düşünürsek, bu sistemden Düzce Belediyesi nasıl kar elde ediyor? Ya da ne kadar zarar ediyor?  Eski dönem zararıyla rakamsal olarak kıyaslayabilir misiniz?

SORU17: Millet Bahçesi projesi içinde bulunan binanın, projedeki bina ile birbirine benzemediği ile ilgili yaptığımız habere ithafen bu konuya da bir açıklık getirdiniz. Park alanı içine yaptığınız binada çatı varken, proje sunumlarınızdaki binada çatı yoktu. Buna da şöyle bir açıklama getirdiniz, “Bakan bey aradı, Düzce çok kar yağışı alan bir bölgedir. Buradaki binaya çatı yapalım dedi” dediniz.  Düzce’nin çok kar yağışı aldığını bakan beyden önce sizlerin bilmesi gerekmez miydi?  Bunu Bakan fark ederken, projeyi hazırlayan ve onaylayan sizler bunu nasıl fark etmediniz?

SORU 18: Stadyum ile ilgili sunumunuzu yaparken, hazırlanan projenin bakanlıktan döndüğünü ve 40 tane hata olduğunu söylediniz.  Bir projede 40 tane hata olması (ufak tefek de olsa) sizce doğru mu? Bu rakam diğer projeleriniz de nedir?

SORU 19: İstanbul Caddesi üzerinde uygulayacağınız kent estetiği projenizi sunarken, “Kendi aramızda ikiye ayrıldık.  Kimimiz cadde üzerinde hiç ağaç olmasın derken, kimimiz küçük ağaçlar olsun dedik” dediniz ve henüz bir karara varmadığınızı söylediniz.  Buradan projelerinizin  aslında tam olarak hazır olmadığını mı görmeliyiz? Söktüğümüz ağaçların yerine yenisini dikeceğiz derken İstanbul Caddesi üzerinden söktüğünüz ağaçların yerine yenisini dikmeme ihtimaliniz olduğunu mu düşünmeliyiz?  Konuyla ilgili son sorumuz, İstanbul Caddesi üzerinde  hiç ağaç olmasın diyen arkadaşlarınızı dinlediğinizi düşünürsek, şehir merkezinde  yol boyunda hiç ağaç olmadan, güneşin altında insanların nasıl dolaşmasını bekliyorsunuz?

SORU 20: Soru cevap kısmında ilk 3 soruyu soran arkadaşımızın 1 ay önce Belediyede işe başladığını, kendisine bir oda verildiğini sosyal medya üzerinden bizlerde öğrendik. Kendisi o gün sunumda Belediyeyi temsilen mi bulunuyordu, yoksa Bir gazeteyi temsilen mi bulunuyordu?  Gazeteyi temsilen bulunuyorsa ve belediye personeli ise mesai saatini orda mı harcıyordu? Belediyeyi temsilen orda bulunuyorsa, Gazetecilerin soru sorması gereken sürede sürekli kendisine soru sormak için neden söz verdiniz?

 

 

 

Bu haber 600 kez okundu.
Düzce Yerel - 14:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

31 Temmuz 2021 CUMARTESİ
23°
 • CTS 34.2°
 • PAZ 32.6°
 • PTS 33.7°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • Düzce Belediyesinden Halkın Beklentileri

  Belediyelerin başarılı ya da başarısızlıkları yaptıkları çalışmaların halk tarafında benimseyip benimsemediğiyle ölçülür. Yaptıkları hizmetler halk tarafından benimsediği ölçüde başarılı olurlar. Halkın benimsemediği çalışmalar, ne kadar reklam yapılırsa yapılsın belediyelerin başarısız olduğu gerçeğini ortadan kaldırmıyor. Çünkü belediye başkan ve meclis üyeleri halkın oyu ile seçilir. Bu yönde belediyeler yol yaptım, çöp topladım, proje geliştirdim, yıkarak daha […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • YAPMAYA MI ?..YIKMAYA MI ? GELDİN….

  Gelen gideni aratır diye bir söz vardır. Bilirsiniz… Bu söz, son belediye başkanlığı seçimlerinde daha çok…ayan beyan ortaya çıktı… Artık insanlar… Yıkan ,bozan,her şeyi ben bilirim diyen bu günkü başkan gibi değil,halkı ile bütünleşen,halkın fikirlerine değer veren ben yaptım oldu demeyen başkan istiyor… Mesela Bay Başkan ,İstanbul caddesinde tek başına ,korumasız,takım elbisesiz yanında kimsecikler olmadan […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • ÇARŞI KARIŞTI!….

    Argo bir deyimdir. Her hangi bir bölgede yaşanan alengirli süreci ifade eder.   Arkası yarın dizileri gibi veya dizi film seyreder gibi yurtdışından yayın yapan arkadaşın ifşaları ve yapılan usulsüzlükleri anlatan videoları gibi..   Şimdi bu arkadaşın anlattıklarını ülkedeki herkes biliyordu veya en azından hissediyordu,. Ama delilsiz olursa iftira olur kabilinden üstü kapalı düşünüyordu […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • AK PARTİLİLER TÜM BUNLAR İÇİNİZE SİNİYOR MU?

  Çok gerilere gitmeden sadece son günlerin olay ve durumlarından bir derleme yapalım. Biz canımızın derdine düşmüşüz, harıl harıl aşı arıyoruz, zaten çok kısıtlı aşı için sıramızın gelmesini bekliyorken; Dışişleri Bakanı çıktı, turizmden gelir sağlamak için ‘Turistin gördüğü herkesi aşılayacağız’ dedi. Yetmedi, Turizm Bakanı çıktı, bizleri maskeli süvari  durumuna düşürdü. Canımız burnumuzdayken, turist gelecek diye topyekun […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • AK PARTİDE İÇ MUHALEFET

  Sevgili okuyucularım, Ak Parti içerisinde uzun bir zamandan beri bir iç muhalefetin şekillendiğini biliyoruz. Parti teşkilatının ve hükümetin tartışmasız tek hakimi olan Recep Tayyip Erdoğanın elinde bulundurduğu gücü  zayıflatmak, sonra da bu gücü tümden ele geçirmek isteyenler inkar edilse de her zaman mevcut olmuştur. Bunun en bariz örneği, 7 Haziran 2015 seçimlerinde yaşandı. Davutoğlu başkanlığında […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  YIKARAK GÜZELLEŞTİRİYORUZ
  Birilerine yakın birileri soruyorlar “belediye’yi eleştirmek için mi gazeteyi çıkarıyorsunuz ”diye Hiç böyle bir amacımız yok… Keşke belediye çalışsa… Başkan olan kişi yanındakilerle yapılabilecek projeler üretebilse (sadece başkan kendi istediklerini yaptırmasa)  bizde Düzce’deki belediyenin dışındaki eksikleri dile getirebilsek ama olmuyor… Ben yine eksikleri yazmaya devam edeyim… önce bizim başkan Cumhurbaşkanının  talimatını bile dinlemiyor ki..Cumhurbaşkanı  HALKA […]
 • 02
  BİSİKLETLER VAR AMA YOL YOK
  İzmirli firmanın ihale ile aldığı, 300 akıllı bisiklet ve 200 scooter çalıştırma işinin şartnamesinden çıkan büfelerden birini kondurduğu AVM önündeki büfeye akıllı bisikletler geldi. Bir haftadan fazla süredir büfenin arkasında duran bisikletlerin gideceği bisiklet yolu yok…   İzmirli firmanın bisiklet ve scooter ihalesi ile kazandığı çalıştırma işi için akıllı bisikletler geldi ama henüz bisikletlerin gideceği […]
 • 03
  YİNE BİTMEDİ, BİTİLEMEDİ!
  Geçtiğimiz Aralık ayında biteceği ve hizmete gireceği söylenilen Mutfak Sanatları merkezi hala tamamlanıp hizmete giremedi.   Düzce Belediyesi tarafından geçtiğimiz yıl tadilat diye başlanılan ancak sonrasında çürüdüğü gerekçesiyle yıkılan düzce Kasrının yerine yapılan ve geçtiğimiz yıl Aralık ayında hizmete gireceği duyurulan Mutfak Sanatları merkezi  hala tamamlanıp milletin hizmetine sunulamadı. Hakkında bir sürü iddialar bulunan Mutfak […]
 • 04
  RÜYA MI KARABASAN MI ?
  Yaklaşık bir aydır yazılarıma ara verdim. Ara verme nedenim; her şeyin güllük gülistanlık olması olması ile ilgili değil. İşler eskiden olduğu gibi ama daha da bir ivme kazanarak geriye doğru gidiyor. Uzun bir süreden beri bir kitap üzerinde çalışıyorum. Bu kitabın taslağı ve düzenlemelerini tamamladım. Bir iki ay sonra umarım her şeyiyle hazır olacak. Bir […]
 • 05
  AYNI YÖNTEMİ DENEYİP FARKLI SONUÇ ALINMAZ
  2019 yılının Temmuz ayında yaşanan aşırı yağışlar yine Akçakoca ve Cumayeri’nde sele sebep olmuş, onlarca insan binler lira zarara uğramıştı. Aradan iki yıl geçti yine aşırı yağış ve yine sel yaşandı. Yine aynı bölgeler selden zarar gören bölgeler oldu.  Özellikle Akçakoca’da Uğurlu ve Esmahanım Köylerini sel yine aynı yol ve aynı köprüden vurdu. İki yıl […]