24° Parçalı az bulutlu

SORUYORUZ!!

Düzce Yerel - 5 Nisan 2021 14:18 A A

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 2 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.  Projelerini  anlatan Faruk Özlü Programın sonunda soru cevap bölümü yaptı ama ….

 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü 1 Nisan 2019’da oturduğu Belediye Başkanlık koltuğunda 2 yıl boyunca yaptığı çalışmalar hakkında basını bilgilendirdi. Sunum eşliğinde yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından kafalarda oluşan soru işaretlerini yok etmek için soru cevap kısmı da yaptı.

Özlü projeleri anlatırken, bizlerde Ahali olarak bir çok soru not aldık sormak için. Ancak proje sunumu çok uzun sürdüğü için sorulamazdan sadece iki tanesini sorabildik.

Soramadığımız sorularımızı siz Düzceliler adına buradan soracağız….

SORU1: 500 gün kitapçığınızda yayınladığınız projelerden, 700. Günde kaç tanesini bitirdiniz?

SORU 2: Bu kitapçıkta yer almayan kaç yeni projeyi  daha anlattınız?

SORU 3: 500 gün kitapçığınızda bahsettiğiniz kaç projeyi tamamlayıp hizmete açtınız?

SORU 4: Yine aynı kitapçıktaki kaç projeye henüz hiç başlamadınız?

SORU 5: Hava kirliliği ile ilgili Düzce’ye getirdiğiniz ölçüm cihazlarıyla, Düzce’de nerde  hava ne kadar kirli, neden kirli sorularının ölçümsel sonuçlarına göre hava kirliliği ile ilgili ne gibi önleyici tedbirler aldınız?

SORU6: Otobüslerle ilgili yaptığınız memnuniyet anketinin sonuçlarına göre revize yapacağınızı duyurmuştunuz. Anket sonuçlarında vatandaştan en çok hangi şikayeti aldınız ve revize çalışması olarak ne yaptınız?

 SORU 7: Düzce merkezde gerçekleştireceğiz dediğiniz projeler için önce İstanbul Caddesi üzerinde,  Cedidiye Meydanında ve son olarak da  Asar boyundaki ağaçları söktünüz. Gerekçe olarak da ağaç söküm mevsiminin ilkbahar olduğunu söylediniz.  Ve aynı ağaçları başka bir alana diktiğini de basınla paylaştınız. Ağaç söküm ve dikim zamanının en uygun zamanı ilk bahar olduğuna göre, söktüğünüz ağaçların yerine yenilerini gelecek sene ilk baharda mı dikeceksiniz? Yani 2022 yılına kadar Düzce Merkezde hiç ağaç olmayacak mı?

SORU 8: Ağaç sökümleri gündeme geldiğinden bu yana konuştuğumuz tüm uzmanlar ağaç söküm ve taşıma işinin, en az bir metre çapında bir toprak kütlesiyle  birlikte ağacın yerinden çıkarılması gerektiğini  söylüyor. Peki siz İstanbul Caddesi ve Asar Deresi boyundaki ağaçları 1 metre çapında bir kütle ile mi çıkardınız?

SORU 9: 2021 yılında sularımız akacak mı?

SORU 10: Millet Bahçesi projelerini amacı, atıl alanları değerlendirerek, kentlere yeni yeşil alanlar kazandırmak iken, Düzce merkezdeki mevcut iki parkı  millet bahçesine  çevirmenizin sebebi nedir?  Bu Parklar küçük revizelerle  korunsa ve millet bahçesi projesi için daha atıl bir alan seçilerek Düzce’ye yeni bir millet bahçesi kazandırsaydınız  daha iyi olmaz mıydı?  Bununla ilgili bir alan çalışması yaptınız mı?

 SORU 11: Düzce Kasrını yıkarak yerine yaptığınız Mutfak Sanatları Merkezi tam olarak ne zaman bitecek ve hizmete girecek?

SORU 12: Belediyenin borçlarını ödedik diyorsunuz, belediyeye bağlı şirketlerin bilançolarını da kamuoyuyla paylaşacak mısınız?  Yoksa ticari sır diyerek açıklamadan kaçınacak mısınız?

SORU 13: Sunum sırasında da anlattınız. Et kombinasını özelleştirdik dediniz, o dönemde bunu övünerek açıklamıştınız. Sonra özelleştirdiğiniz Düzceli esnaf kombineyi bıraktı. Şu anda  et kombinasını kapattınız.  Bu alanı neden kar eden bir işletmeye çeviremiyorsunuz?

SORU 14: Katı Atık Çöp tesisi için, çöplerin vatandaşlar bazında ayrıştırılması için bir çalışmanız var mı?

Soru 15: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 13 yıl Park Bahçeler Müdürlüğü yaptığını söylediğiniz Düzce Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak’ın, mezarlıkta yaptığı ağaç kesim çalışması için Orman Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiğini bilmemesi ve bilmediği için Orman Müdürlüğü yetkililerinin  kesim işlemini durdurmasını doğru buluyor musunuz? Böylesi tecrübeli olduğunu düşündüğünüz ve Düzce’deki tüm ağaçları emanet ettiğiniz Park Bahçeler Müdürünün kanuni bir kuralı atlaması, ağaçları budarken, keserken veya taşırken de bazı kuralları atlayabileceği düşüncesini sizde de oluşturuyor mu?

SORU 16: Ulaştırma sistemini yenilerken açıkladığınız yolcu sayısının ortalama 30 bin ile 50 arasında olduğunu ancak pandemi sürecinde 8 binlere kadar düştüğünü anlattınız.  Buradan yola çıkarak, tüm otobüslere verdiğiniz taahhütle eksik olan yolcunun parasını Belediye olarak ödediğinizi düşünürsek, bu sistemden Düzce Belediyesi nasıl kar elde ediyor? Ya da ne kadar zarar ediyor?  Eski dönem zararıyla rakamsal olarak kıyaslayabilir misiniz?

SORU17: Millet Bahçesi projesi içinde bulunan binanın, projedeki bina ile birbirine benzemediği ile ilgili yaptığımız habere ithafen bu konuya da bir açıklık getirdiniz. Park alanı içine yaptığınız binada çatı varken, proje sunumlarınızdaki binada çatı yoktu. Buna da şöyle bir açıklama getirdiniz, “Bakan bey aradı, Düzce çok kar yağışı alan bir bölgedir. Buradaki binaya çatı yapalım dedi” dediniz.  Düzce’nin çok kar yağışı aldığını bakan beyden önce sizlerin bilmesi gerekmez miydi?  Bunu Bakan fark ederken, projeyi hazırlayan ve onaylayan sizler bunu nasıl fark etmediniz?

SORU 18: Stadyum ile ilgili sunumunuzu yaparken, hazırlanan projenin bakanlıktan döndüğünü ve 40 tane hata olduğunu söylediniz.  Bir projede 40 tane hata olması (ufak tefek de olsa) sizce doğru mu? Bu rakam diğer projeleriniz de nedir?

SORU 19: İstanbul Caddesi üzerinde uygulayacağınız kent estetiği projenizi sunarken, “Kendi aramızda ikiye ayrıldık.  Kimimiz cadde üzerinde hiç ağaç olmasın derken, kimimiz küçük ağaçlar olsun dedik” dediniz ve henüz bir karara varmadığınızı söylediniz.  Buradan projelerinizin  aslında tam olarak hazır olmadığını mı görmeliyiz? Söktüğümüz ağaçların yerine yenisini dikeceğiz derken İstanbul Caddesi üzerinden söktüğünüz ağaçların yerine yenisini dikmeme ihtimaliniz olduğunu mu düşünmeliyiz?  Konuyla ilgili son sorumuz, İstanbul Caddesi üzerinde  hiç ağaç olmasın diyen arkadaşlarınızı dinlediğinizi düşünürsek, şehir merkezinde  yol boyunda hiç ağaç olmadan, güneşin altında insanların nasıl dolaşmasını bekliyorsunuz?

SORU 20: Soru cevap kısmında ilk 3 soruyu soran arkadaşımızın 1 ay önce Belediyede işe başladığını, kendisine bir oda verildiğini sosyal medya üzerinden bizlerde öğrendik. Kendisi o gün sunumda Belediyeyi temsilen mi bulunuyordu, yoksa Bir gazeteyi temsilen mi bulunuyordu?  Gazeteyi temsilen bulunuyorsa ve belediye personeli ise mesai saatini orda mı harcıyordu? Belediyeyi temsilen orda bulunuyorsa, Gazetecilerin soru sorması gereken sürede sürekli kendisine soru sormak için neden söz verdiniz?

 

 

 

Bu haber 864 kez okundu.
Düzce Yerel - 14:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

11 Ağustos 2022 PERŞEMBE
24°
 • CUM °
 • CTS °
 • PAZ °

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • Hayatından seni üzerleri çıkart..

    Bütün problemlerime minnettarım. Her birinin üstesinden geldikçe güçlendim  veya öyle hissediyordum kendimi bir nevi ödüllendiriyordum belkide.ve şimdi olumsuzlukları yenmek  için daha da güçlüyüm söyleyip zorluklarla gelişmeye  böyle kararlıyım. Her zaman içinizden geçirin kendimi geçmiş için affediyorum ve kalbimi ileriki tüm güzel şeylere açıyorum. Hayatımdaki en güzel insanlar yenilgiyi acıyı yaşamış dipleri görüp te kendi […]
 • İSRAF EKONOMİSİNİN SONUÇLARI!

  Görevim nedeniyle bulunduğum bir kentte, eşyalarımı taşıyıncaya kadar kuruma ait misafirhanede kalıyordum. Ayrılırken indirimli tarifeye göre ücreti ödedim.  Misafirhanede devlet yöneticileri diye tanıttıkları insanlar geliyordu. Misafirhanenin 60 kişilik kapasitesi vardı. Akşamları 20 civarında insan yemek yiyordu.  Her gece ortalama 10 kişi konaklıyordu. Yetkililerle sohbet ederken burası kışın böyle, yazın ise tam doluyor dediler.  Ben muhasebeci […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • DÜZCELİLER GÜNÜ

  Yerel çeçimler en son 31.mart 2019 tarihinde yapıldı. Yani üzerinden tamı tamına 3 yıl 4 aylık bir süre geçti.. Bu günkü başşşkan bey’in belediye başkanı koltuğuna oturmasından bu yana … aradan geçen bunca zaman da yaz aylarında etkinlik yapılmadı hem de Düzce festivali benzeri şeyler akıllara gelmedi.. derken 2023 genel seçimlerine doğru başşkan beyin veya […]
 • Yeni Dönem Öcü Facebook

  Biliyorsunuz, özellikle internetin gelişmesi ile son dönemde sosyal medya platformları hayatımızda önemli bir yer tutmayaa başladı. Twitter özellikle yeni neslin aktif olarak kullandığı bir mecra oldu. Hoş son dönemde troller daha çok kullanarak halkı manipüle etmeye başlasalarda, neyse o da ayrı bir konu. Twitter içinde her şeyi ve her bilgiyi bulabilmeniz ise talebi de arttırıyor. […]
 • İZLER KARIŞTI…

  Bugün size yine ekonomi üzerine bir şeyler yazmak isterdim.   Unutkan bir Millet olduğumuzdan, 20 yıldır bizi yönetenlerin nasıl “U” dönüşü yaptığını hatırlatmak için bu makalemi yazdım. Biliyorum ki “Unutursak ve uyursak Millet olarak Ölürüz…”   Bir atasözü vardır herkes bilir.. “AT İZİ İT İZİNE KARIŞTI..”   Son günlerde ülke gündeminde izler öyle karıştı ki, […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  4 MAKALE YAZDI

  ALMANYA VE HİPERENFLASYON

  Hiperenflasyon, paranın değerinin yitirildiği en şiddetli enflasyon biçimidir. Hiperenflasyon, enflasyonun yılda yüzde 200 sınırını aştığı anlardaki halidir. Dörtnala Enflasyon olarak da adlandırılır. Paranın değerinin yitirdiği en şiddetli enflasyon biçimidir.Devletlerin bütçe açığını kapatmak amacı ile gereğinden fazla , kontrolsüzce para arzında bulunmaları ana nedendir. Hiperenflasyon döneminde kişiler kendilerini enflasyonun etkisinden korumak için yabancı para tutmaya başlarlar. […]
 • ALLAH SİZİ ISLAH ETSİN!

  Diyanetin laf etmediği, kulağımızın arkasında duran, emeklilerin maaş promosyonu vardı, onu da deliğine yerleştirdiler. Konuyla ilgili bir kısa bir de uzun yazım olacak. Önce kısa yazım: ‘Allan sizi ıslah etsin’ * Şimdi uzun yazı * Emeklilerin sabahın erken saatlerinde banka kuyruklarına girerek maaş promosyonu ile bir nebze nefes almaları caiz değil de, haram yolla elde […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • FARUK & MEHMET

  Buluşmuşlar, Beraber yemek yemişler, Yedi buçukta başlayan görüşme onbir buçukta bitmiş. İnsan sormadan edemiyor, Ne konuştunuz dört saat boyunca acaba? Bunca olaylar yaşandı. Siyasi kavgalar oldu. Taraf tarafa maçlar, ankaraya şikayetler, adam indirmeler, adam bindirmeler, neler, neler. Demek ki, bütün olanlar yalandı, manasızdı. Öyle ya oturup hiçbir şey olmamış gibi yemek yeniliyorsa, yaşananların tümü yalan […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ZİYARETLER NEDEN ARTTI?
  Cumhuriyet Halk Partisi Düzce il başkanı Semih Cemşit yayınladığı basın açıklamasında Vali ve devlet erkanının köyleri ziyaretlerini eleştirdi. Cemşit “seçim yaklaştığı için mi bu ziyaretler artmaya başladı “dedi. Cumhuriyet Halk Partisi il başkanı Semih Cemşit yaptığı açıklamada “son dönemde sayın valimiz ile devlet erkanının hızlanan köy ziyaretlerinin sebebini soruyor ve alışık olmadığımız bu ziyaretleri merakla […]
 • 02
  ALLAH SİZİ ISLAH ETSİN!
  Diyanetin laf etmediği, kulağımızın arkasında duran, emeklilerin maaş promosyonu vardı, onu da deliğine yerleştirdiler. Konuyla ilgili bir kısa bir de uzun yazım olacak. Önce kısa yazım: ‘Allan sizi ıslah etsin’ * Şimdi uzun yazı * Emeklilerin sabahın erken saatlerinde banka kuyruklarına girerek maaş promosyonu ile bir nebze nefes almaları caiz değil de, haram yolla elde […]
 • 03
  BAŞKANIN DEĞİL İŞÇİNİN DEDİĞİ OLDU!
  Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’nün, ‘kanun dışı’ bulduğu grev işçi taleplerinin kabul edilmesiyle anlaşmayla sona erdi. Ek ücret taleplerinin kabul görmemesi nedeniyle geçtiğimiz hafta grev kararı alan Petrol İş Sendikasına bağlı Standard Profil işçileri ile fabrika yönetimi arasında uzlaşmaya varıldı. Bir haftadır, fabrika önünde grev yapan işçileri temsilen sendika yetkilileri ve fabrika yönetimi dün […]
 • 04
  ÖZLÜ’DEN GREVDEKİ İŞÇİLERE; BU EYLEM O KADAR KÖTÜ Kİ!
  Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, otomotiv yan sanayide üretim yapan ve grev kararı alınan Standart Profil fabrikasındaki işçilere seslenerek, ‘grevin yasa dışı’ olduğunu savundu. İşçilerin iş bırakma eylemine son vermelerini isteyen Başkan Özlü, “Şu anda yaptığınız işi bırakma eylemi kanun dışıdır. Yasal grev değildir. Yapılan bu kanun dışı eylem o kadar kötü ki, hukuk karşısında […]
 • 05
  İYİ PARTİ DÜZCELİ İŞÇİLERİN YANINDA!
  İYİ Parti Düzce Teşkilatları maaş ve çalışma şartlarının iyileştirilmesi için talepte bulunan Standart Profil isçilerine destek vermek amacı ile ilgili Fabrikayı ziyaret etti. Çalışma şartları ile maaş başta olmak üzere ekonomik ve sosyal hakları arasında bir denge kurulmasını isteyen ve bu taleplerini firma yetkililerine ileten Standart Profil isçileri şu ana kadar tatmin edici bir yanıt […]