26° Parçalı az bulutlu

SORUYORUZ!!

Düzce Yerel - 5 Nisan 2021 14:18 A A

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 2 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.  Projelerini  anlatan Faruk Özlü Programın sonunda soru cevap bölümü yaptı ama ….

 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü 1 Nisan 2019’da oturduğu Belediye Başkanlık koltuğunda 2 yıl boyunca yaptığı çalışmalar hakkında basını bilgilendirdi. Sunum eşliğinde yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından kafalarda oluşan soru işaretlerini yok etmek için soru cevap kısmı da yaptı.

Özlü projeleri anlatırken, bizlerde Ahali olarak bir çok soru not aldık sormak için. Ancak proje sunumu çok uzun sürdüğü için sorulamazdan sadece iki tanesini sorabildik.

Soramadığımız sorularımızı siz Düzceliler adına buradan soracağız….

SORU1: 500 gün kitapçığınızda yayınladığınız projelerden, 700. Günde kaç tanesini bitirdiniz?

SORU 2: Bu kitapçıkta yer almayan kaç yeni projeyi  daha anlattınız?

SORU 3: 500 gün kitapçığınızda bahsettiğiniz kaç projeyi tamamlayıp hizmete açtınız?

SORU 4: Yine aynı kitapçıktaki kaç projeye henüz hiç başlamadınız?

SORU 5: Hava kirliliği ile ilgili Düzce’ye getirdiğiniz ölçüm cihazlarıyla, Düzce’de nerde  hava ne kadar kirli, neden kirli sorularının ölçümsel sonuçlarına göre hava kirliliği ile ilgili ne gibi önleyici tedbirler aldınız?

SORU6: Otobüslerle ilgili yaptığınız memnuniyet anketinin sonuçlarına göre revize yapacağınızı duyurmuştunuz. Anket sonuçlarında vatandaştan en çok hangi şikayeti aldınız ve revize çalışması olarak ne yaptınız?

 SORU 7: Düzce merkezde gerçekleştireceğiz dediğiniz projeler için önce İstanbul Caddesi üzerinde,  Cedidiye Meydanında ve son olarak da  Asar boyundaki ağaçları söktünüz. Gerekçe olarak da ağaç söküm mevsiminin ilkbahar olduğunu söylediniz.  Ve aynı ağaçları başka bir alana diktiğini de basınla paylaştınız. Ağaç söküm ve dikim zamanının en uygun zamanı ilk bahar olduğuna göre, söktüğünüz ağaçların yerine yenilerini gelecek sene ilk baharda mı dikeceksiniz? Yani 2022 yılına kadar Düzce Merkezde hiç ağaç olmayacak mı?

SORU 8: Ağaç sökümleri gündeme geldiğinden bu yana konuştuğumuz tüm uzmanlar ağaç söküm ve taşıma işinin, en az bir metre çapında bir toprak kütlesiyle  birlikte ağacın yerinden çıkarılması gerektiğini  söylüyor. Peki siz İstanbul Caddesi ve Asar Deresi boyundaki ağaçları 1 metre çapında bir kütle ile mi çıkardınız?

SORU 9: 2021 yılında sularımız akacak mı?

SORU 10: Millet Bahçesi projelerini amacı, atıl alanları değerlendirerek, kentlere yeni yeşil alanlar kazandırmak iken, Düzce merkezdeki mevcut iki parkı  millet bahçesine  çevirmenizin sebebi nedir?  Bu Parklar küçük revizelerle  korunsa ve millet bahçesi projesi için daha atıl bir alan seçilerek Düzce’ye yeni bir millet bahçesi kazandırsaydınız  daha iyi olmaz mıydı?  Bununla ilgili bir alan çalışması yaptınız mı?

 SORU 11: Düzce Kasrını yıkarak yerine yaptığınız Mutfak Sanatları Merkezi tam olarak ne zaman bitecek ve hizmete girecek?

SORU 12: Belediyenin borçlarını ödedik diyorsunuz, belediyeye bağlı şirketlerin bilançolarını da kamuoyuyla paylaşacak mısınız?  Yoksa ticari sır diyerek açıklamadan kaçınacak mısınız?

SORU 13: Sunum sırasında da anlattınız. Et kombinasını özelleştirdik dediniz, o dönemde bunu övünerek açıklamıştınız. Sonra özelleştirdiğiniz Düzceli esnaf kombineyi bıraktı. Şu anda  et kombinasını kapattınız.  Bu alanı neden kar eden bir işletmeye çeviremiyorsunuz?

SORU 14: Katı Atık Çöp tesisi için, çöplerin vatandaşlar bazında ayrıştırılması için bir çalışmanız var mı?

Soru 15: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 13 yıl Park Bahçeler Müdürlüğü yaptığını söylediğiniz Düzce Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak’ın, mezarlıkta yaptığı ağaç kesim çalışması için Orman Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiğini bilmemesi ve bilmediği için Orman Müdürlüğü yetkililerinin  kesim işlemini durdurmasını doğru buluyor musunuz? Böylesi tecrübeli olduğunu düşündüğünüz ve Düzce’deki tüm ağaçları emanet ettiğiniz Park Bahçeler Müdürünün kanuni bir kuralı atlaması, ağaçları budarken, keserken veya taşırken de bazı kuralları atlayabileceği düşüncesini sizde de oluşturuyor mu?

SORU 16: Ulaştırma sistemini yenilerken açıkladığınız yolcu sayısının ortalama 30 bin ile 50 arasında olduğunu ancak pandemi sürecinde 8 binlere kadar düştüğünü anlattınız.  Buradan yola çıkarak, tüm otobüslere verdiğiniz taahhütle eksik olan yolcunun parasını Belediye olarak ödediğinizi düşünürsek, bu sistemden Düzce Belediyesi nasıl kar elde ediyor? Ya da ne kadar zarar ediyor?  Eski dönem zararıyla rakamsal olarak kıyaslayabilir misiniz?

SORU17: Millet Bahçesi projesi içinde bulunan binanın, projedeki bina ile birbirine benzemediği ile ilgili yaptığımız habere ithafen bu konuya da bir açıklık getirdiniz. Park alanı içine yaptığınız binada çatı varken, proje sunumlarınızdaki binada çatı yoktu. Buna da şöyle bir açıklama getirdiniz, “Bakan bey aradı, Düzce çok kar yağışı alan bir bölgedir. Buradaki binaya çatı yapalım dedi” dediniz.  Düzce’nin çok kar yağışı aldığını bakan beyden önce sizlerin bilmesi gerekmez miydi?  Bunu Bakan fark ederken, projeyi hazırlayan ve onaylayan sizler bunu nasıl fark etmediniz?

SORU 18: Stadyum ile ilgili sunumunuzu yaparken, hazırlanan projenin bakanlıktan döndüğünü ve 40 tane hata olduğunu söylediniz.  Bir projede 40 tane hata olması (ufak tefek de olsa) sizce doğru mu? Bu rakam diğer projeleriniz de nedir?

SORU 19: İstanbul Caddesi üzerinde uygulayacağınız kent estetiği projenizi sunarken, “Kendi aramızda ikiye ayrıldık.  Kimimiz cadde üzerinde hiç ağaç olmasın derken, kimimiz küçük ağaçlar olsun dedik” dediniz ve henüz bir karara varmadığınızı söylediniz.  Buradan projelerinizin  aslında tam olarak hazır olmadığını mı görmeliyiz? Söktüğümüz ağaçların yerine yenisini dikeceğiz derken İstanbul Caddesi üzerinden söktüğünüz ağaçların yerine yenisini dikmeme ihtimaliniz olduğunu mu düşünmeliyiz?  Konuyla ilgili son sorumuz, İstanbul Caddesi üzerinde  hiç ağaç olmasın diyen arkadaşlarınızı dinlediğinizi düşünürsek, şehir merkezinde  yol boyunda hiç ağaç olmadan, güneşin altında insanların nasıl dolaşmasını bekliyorsunuz?

SORU 20: Soru cevap kısmında ilk 3 soruyu soran arkadaşımızın 1 ay önce Belediyede işe başladığını, kendisine bir oda verildiğini sosyal medya üzerinden bizlerde öğrendik. Kendisi o gün sunumda Belediyeyi temsilen mi bulunuyordu, yoksa Bir gazeteyi temsilen mi bulunuyordu?  Gazeteyi temsilen bulunuyorsa ve belediye personeli ise mesai saatini orda mı harcıyordu? Belediyeyi temsilen orda bulunuyorsa, Gazetecilerin soru sorması gereken sürede sürekli kendisine soru sormak için neden söz verdiniz?

 

 

 

Bu haber 523 kez okundu.
Düzce Yerel - 14:18 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.

REKLAM ALANI

15 Mayıs 2021 CUMARTESİ
25°
 • PAZ 21.3°
 • PTS 23.5°
 • SAL 27.6°

YAZARLARIMIZ

 • BAHANELER BİZİ ARTIK OYALAMIYOR

  AHALİ’nin geçtiğimiz sayısında gündeme getirdiği  ‘Konuralplilere ceza mı veriliyor? Yıkılıp yıkılıp yerine bir şey yapılmayan tek yer” başlıklı haberimize, Düzce Belediye Başkan Yardımcısı Hüdaver Gösterişli sosyal medyasından cevap verdi. Gösterişli’nin verdiği cevap aslında yazdıklarımızla gündeme getirdiğimiz  Konuralp’in bu güne kadar nasıl unutulduğu ile ilgili haberimizi doğruluyor. Yıkıldı ve yapılmadı dediklerimizin aslında yapılmadığını zaten Başkan Yardımcısı […]
 • Keşke corona iyileştirse dünyayı

  Hayatımızda daha önce ancak hayal ürünü filmlerde gördüğümüz sahnelere rastlıyoruz  gündelik haber bültenlerinde artık. Ancak mikron ile ölçülebilen mikroskobik bir virüs dünyamızı altüst etmeye yetti. İnsanoğlunun ulaştığı teknoloji, ilim, bilim çaresiz ve herkes şaşkın. Sarsıntı geçiriyoruz, sarsılıyoruz. Sars virüsü bile böyle sarsamamıştı bizi. Nasıl normalleşeceğiz, nasıl devam edeceğiz, bilmiyoruz.   Dünyanın iyileşmeye ihtiyacı var acilen. […]
 • HER GECE RÜYALARIMIZA GİRER MİSİNİZ

  Yine günlerden siz her gün olduğu gibi annem babam.. Sizden çok şey öğrendim anne olmanın herkesin harcı olmadığını.. Engelli çocuğununa gözü gibi bakabileceğimi.. boşanmış bir evladınıza nasıl sahip çıkılacağını torununuzu kendi evladı gibi bakmanın gururunu yaşattırdınız bana. Ne aileler var boşanmış evlatlarına sahip çıkmayan veya kızına sahip çıkıp torunlarına sahip çıkmayan.. ama sizlerin bir kızı […]
 • AYDINLARIN SORUMLULUĞU NEDİR?

  Fakülte’den öğrencim Muş Üniversitesi İ.İ.B.F.’de Öğreti m Üyesi Doç.Dr.Zeliha Tekin, Muş Üniversite Senatosu’nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili almış olduğu kararla Ünivesite’de çalışan kadın personele bu anlamlı günde idari izin verildiğini sosyal medyada paylaştı. Muş Üniversitesi Senatosu’na teşekkür eder saygılarımı sunarım. Bu paylaşımda Üniversite Senato’larında verilen kararların kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili duyurular aklıma geldi. […]
 • BU FUTBOLCULAR İSTERSE ŞAMPİYON OLURUZ

  Düzcespor deplasmanda Siirt İl Özel idaresi sporla karşı karşıya geldi ve 1-0’lık mağlubiyetle sahadan ayrıldı. Düzcespor geçen hafta Silivri karşısında son 15 dakikalık oyunu ile 3-0 rakibini yenerek çıkış sağlamış. Bu hafta nasıl oluyor da 1-0 mağlup olabiliyor anlamıyorum!! Şampiyonluk isteyen bir il, şampiyonluk için transferlerin en iyisini yapmaya çalışan yönetim kadrosu varken futbolcuların   hiçbir […]
 • KOOOOSSSSKOOOOCAAAAMAAANNN !!!…

  Masallar diye yazdım.. Baktım …Masalları okuyan yetkililer daha derin uykuya daldılar, kulaklarını tıkadılar.. Bende başlığı belediye başkanının söylediğini bana aktarınlardan esinlenerek KOOSSKOOCAAAN koydum.. Hani Düzce belediyesi elinde ağaç kesme makinası verdiklerini bir şeylerin üzerine çıkarıp o ağaç kaka, bu ağaç kötü, bu ağaç çürümüş gibi bilip bilmeden ağaçları her yerde katledip sonrada kestiklerine yaprak gibi, […]
 • KARARNAMELER…

  Geçtiğimiz gece alınan ani bir hatta iki karar ile, gündem tersine döndü. 1. Si Cumhurbaşkanı kararnamesi ile  2011 yılında Türkiye öncülüğünde imzalanan ve dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan her türlü şiddet olayına karşı koruma ve mağdur olanları kollama sözleşmesi olan İstanbul sözleşmesinden çıkıldı. Cinsiyet eşitliğine vurgu yapan, aile içi yada dışında başta kadına yapılan […]
 • BİZİ Tİ’YE ALMAYIN!..

  Bu gün size Kanal İstanbul’dan bahsetmeyeceğim..  Bu gün size 128 Milyar Doların nereye gittiğini de sormayacağım. Hatta bu gün size Pandemi ile ilgili gelişmelerden de bahsetmeyeceğim.   Bizler, Vatanına, Dinine ve Milli değerlerine ölümüne bağlı bireyleriz çok şükür. Bundan dolayı da iftihar ederim kendimle..   Yıllardır kafama takılmış ama bir türlü fırsat bulup yazamadığım bir […]
 • Raif YILMAZ
  Emekli Kurmay Albay
  3 MAKALE YAZDI

  TARİHİ OLMAYAN ŞEHİR DÜZCE

  Bayram nedeniyle Arife günü başlayan Düzce ziyaretimiz Bayram gecesi nihayetlenen İstanbul yolculuğu ile son buldu. Oraya Yaşlı olan anne ve babamı ziyaret vesilesi ile gittim. Yani bir nevi mecburiyet. Yoksa; orası benim çocukluğumu ve gençliğimin bir kısmını yaşadığım yer, özledim de göreyim diye gittiğim bir yer diye değil. Çünkü Düzce’ de eskiye dair hemen hemen […]
 • BU UZAY ARACINA PATATES SOĞANI KİM KOYDU?

  Çok değil, iki ay önce gündemimiz; ‘Milli Uzay Programı’ ile uzaya çıkma planlarıydı. Televizyonlarımız günlerce, uzaya çıkışın senaryolarını, ay’da hangi madenlerin çıkarılacağını tartışıyordu. Bugün, bu uzay aracının içine, patatesi/soğanı kim sokuşturdu anlayamadım. Uzaya gidişle ilgili yapılan ‘şov’ları anlarım da; valilerin, kaymakamların patates ve soğanı törenlerle karşılayıp, patates çuvalı ile fotoğraf çektirmelerini anlayamıyorum. Hz. Muhammed, “Sağ […]
 • İÇİMDEN GELDİ

  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • Ahali’nin maarifi

  Kıymetli okurlar, Öncelikle yerel basınımızda önemli bir yer tutacağına inandığım Ahali Gazetesi’nin Düzce’mize hayırlı olmasını diliyorum. Basın elbette demokrasimizin, siyasi ve ictimai hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu bağlamda bizlerde Ülkemizin ve İlimizin eğitimdeki durumu, dünü, bugünü ve yarını ile ilgili görüş ve düşüncelerimizi, siz kıymetli Ahali okurları ile bu köşede paylaşacağız. Daha ilk sayısında […]
 • PROTOKOL

  Valinin katıldığı hiçbir toplantıya katılmıyor. Çünkü; Vali il protokolünde birinci sıra, kendisi  ikinci sırada, bu durumu kendine yediremiyor.   Meclis toplantılarına katılmıyor. Çünkü; Büyük Millet Meclisinden sonra belediye meclisi ve meclis üyeleri  çok küçük görünüyor gözüne,   Başkan ünvanını kullanmak istemiyor. Çünkü; bir kere sayın bakanım  dendikten  sonra bu ünvanla anılmayı  kendisine hakaret kabul ediyor. […]

HABER LİSTESİ

 • 01
  ÖZLÜ’DEN GALİBİYET VE ŞAMPİYONLUK PİRİM SÖZÜ
  Play off 1. tur karşılaşmaları öncesinde Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü’ den Düzcespor’ a moral ziyareti. Şıralık da bulunan Düzcespor tesislerinde Düzcespor’un deplasmanda Perşembe günü 68 Aksarayspor ile oynayacağı play off 1.turu karşılaşma öncesinde futbolcu, teknik kadro ve yönetim kurulu ile bir araya geldi. Toplantıda şampiyonluk durumunda pirim sözü verdi. Özlü “ Perşembe günü […]
 • 02
  İÇİMDEN GELDİ
  Şöyle samimi, şöyle içten, candan bir şeyler söylemek geldi bugün içimden. Hem de öyle ki, yerelde ve ulusalda, hatta dünya genelinde yaşanan kavgalara, küslüklere, anlaşmazlıklara inat, sevginin samimiyetinden bahsetmek, sevgiyi konuşmak geldi içimden. Karşılık beklemeden, çıkar gözetmeden sevmek, hem de öyle sadece eşini, dostunu, yakınlarını değil, hayatına iyi ya da kötü bir şekilde girmiş bütün […]
 • 03
  TOZAN VE MAKAM ARACI ULUSALDA
  Sık sık ulusal basının gündeminde yer alan ancak büyük çoğunluğu  gurur duymayacağımız haberler olan Düzce, yine ulusal basının gündeminde yerini aldı. Yıllar önce Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in aldığı makam aracıyla gündeme gelen Düzce, bu hafta bir İlçe Belediye Başkanının aldığı makam aracıyla gündeme geldi.  Gümüşova Belediye Başkanı Muharrem Tozan ve İtfaiye öncü aracı […]
 • 04
  MEDYA GÜCÜNÜ SİLAH OLARAK KULLANMAYIN!!
  Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Öncü Medya Grubunun yaptığı haberlerle kamuoyunda rahatsızlığa sebep olduğunu, meslek ilke ve ahlakına aykırı hareket ettiğini belirterek, “Öncü Medya Grubu’nda yayınlanan asparagas haberlerin, şantaj, iftira, tehdit ve hakaret içerikli yayınların hem basın camiasında, hem kamuoyunda tasvip edilmediğini ve tepkilere neden olduğunu gözlemliyoruz” dedi.   Düzce Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu, 20 yıldır […]
 • 05
  AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR
  İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’ projesi kapsamında, proje açıklandıktan iki gün sonra sokak kısıtlamasının olduğu bir gecede yok olan cadde üzerindeki ağaçlar hepimizi şok etmişti.  Sokaktan yükselen seslerin ardından Belediye […]