Düzce Yerel Gündem

AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR

İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.   İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’..

AĞAÇLARIN KÖKLERİ ORTAYA ÇIKIYOR

İstanbul Caddesinde yapılacak dönüşüm projesi kapsamında, ‘Söküm dikim mevsimi’ olduğu gerekçesiyle sökülüp taşındığı söylenen ağaçların kökleri yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

 

İstanbul Caddesi üzerinde Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan ‘DÖNÜŞÜM’ projesi kapsamında, proje açıklandıktan iki gün sonra sokak kısıtlamasının olduğu bir gecede yok olan cadde üzerindeki ağaçlar hepimizi şok etmişti.  Sokaktan yükselen seslerin ardından Belediye açıklama yapmak zorunda kalmış ve ağaçlar kesmediklerini söküp taşıdıklarını ve  bir kısmını Melensu Park alanına bir kısmını ise  Kuyumcuhacıali Mahallesine diktiklerini açıklamışlardı.

Ağaçlara zarar vermeden nasıl sökülür hepimiz merak edip araştırmaya başlayınca, aslında  çok da ikna olmamıştık. Çünkü mermer kaldırımlarda yarım metre toprak içindeki ağaçları kaldırım taşlarını bile sökmeden taşımak olağanüstü bir güç gerektirirdi. Çünkü uzmanların deyimiyle ağacı sökerken en iyi ihtimalle bir metre çapında alanı açmanız gerekiyordu.

Çoğumuzun ikna olmadığı bu söküp taşıma işi zaman geçtikçe, yağmur ve karın da etkisiyle gün yüzüne çıkmaya başlıyor. İstanbul Caddesi üzerinde bulunan ve söküldüğü iddia edilen ağaçlardan bir tanesinin kökü ortaya çıktı. Yol hizasında kesilen ağacın üzerine örtülen toprak zamanla kayboldu ve kesilen kök meydana çıktı. Ağacın kesilmesinin yanı sıra filiz vermemesi için kalan kökünü de ortadan ikiye keserek tecrübelerini konuşturmuşlar.

Bu haberi çok önemli bir cümle ile bitiriyoruz:

GERÇEKLERİN, BİR GÜN ORTAYA ÇIKMAK GİBİ KÖTÜ BİR HUYU VARDIR.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL