banner
Gündem

AYNI YÖNTEMİ DENEYİP FARKLI SONUÇ ALINMAZ

2019 yılının Temmuz ayında yaşanan aşırı yağışlar yine Akçakoca ve Cumayeri’nde sele sebep olmuş, onlarca insan binler lira zarara uğramıştı. Aradan iki yıl geçti yine aşırı yağış ve yine sel..

AYNI YÖNTEMİ DENEYİP FARKLI SONUÇ ALINMAZ

2019 yılının Temmuz ayında yaşanan aşırı yağışlar yine Akçakoca ve Cumayeri’nde sele sebep olmuş, onlarca insan binler lira zarara uğramıştı. Aradan iki yıl geçti yine aşırı yağış ve yine sel yaşandı. Yine aynı bölgeler selden zarar gören bölgeler oldu.  Özellikle Akçakoca’da Uğurlu ve Esmahanım Köylerini sel yine aynı yol ve aynı köprüden vurdu.

İki yıl önceki selde yıkılan köprü ve çöken yol, bu yıl yaşanan selde de yine yıkıldı, yine çöktü. İşin enteresan yanı, selin ardından başlatılan çalışmalarda yine tam olarak aynı noktaya köprü yapılması planlanıyor.

İki yıl önce sel nedeniyle yıkılan köprünün yerine yapılan sele dayanıksız köprü yerine yine aynı yerde sele dayanıksız bir köprü daha yapılması  insanoğlu olarak hiçbir zaman akıllanmadığımızın en büyük göstergesi.

Aynı bölgede iki yıl arayla sel felaketinin yaşanması, aynı hasarı vermesi, 2 yıldır bu köylerde selle ilgili tedbiren bir çalışma yapılmadığını, yapıldı ise de yeterli olmadığını bize gösterdi.

Bu kez önceki selde olduğu gibi can kaybı yaşanmamasının sebebi, iki gün önce de bu köylerde aşırı yağış yaşanması ve vatandaşın tedbirini almasıydı.  Bunun yanı sıra Düzce Valisi Cevdet Atay, tedbiren risk altındaki evleri boşalttırdığı için can kayıplarının önüne geçildi. Ancak yaşanan maddi ve manevi kayıpların yerine nasıl konulacağı, Akçakoca Turizminin bu durumdan nasıl etkileneceği, Akçakocalı esnafın ne kadar maddi kayıp yaşayacağını zaman gösterecek.

Hepimizin çıkarması gereken dersler, umuyoruz bu yaşanan sel felaketinin ardından alınmıştır. Önceki selde yapılan hatalar bu kez de yapılmaz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL