banner
Düzce Yerel Ekonomi Gündem

BELEDİYE ESNAFI DESTEK VEREBİLECEK Mİ?

Düzce Belediyesi’nin pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kahveci ve internet kafe işletmecilerine vereceğini söylediği 1000 TL’lik alışveriş çekinin verilememesinin sebebi, plan bütçe komisyonunun itirazı. Çünkü Sosyal Yardım Yönetmeliğinde salgın..

BELEDİYE ESNAFI DESTEK VEREBİLECEK Mİ?

Düzce Belediyesi’nin pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kahveci ve internet kafe işletmecilerine vereceğini söylediği 1000 TL’lik alışveriş çekinin verilememesinin sebebi, plan bütçe komisyonunun itirazı. Çünkü Sosyal Yardım Yönetmeliğinde salgın ibaresi bulunmadığı için yardım yapılamıyor. Yönetmeliğin Meclis kararıyla değiştirildikten sonra, Sayıştay’a gidip onaylanması ve tekrar mecliste görüşülüp karara bağlanması gerekiyor.

 

Düzce Belediyesi’nin pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan kahvehane ve internet kafe esnafına vereceğini söylediği 1000 TL’lik alışveriş çeki, plan bütçe komisyonuna gönderilmişti. Komisyonda görüşülen destek konusunun, sosyal yardım yönetmeliğinde ‘SALGIN’ ibaresi olmadığı için  yapılamadığı iddia ediliyor.

Ancak Belediyecilikle yardımlar Belediye Meclis kararı ile yapılabiliyor. Tıpkı diğer Belediyelerin yaptığı gibi.  Belediye Meclisi yardım kararını, gerekçelerini iyi belirterek alır ve karar uygulanır. Ancak alınan karar, çoğunluğa sahip olan parti tarafından uygulanmak istenmezse Plan Bütçe Komisyonuna havale edilir. Bu bugüne kadar bir çok belediye başkanının kullandığı bir yöntemdir.

Başkan yardım yapacağını söyler, partisinin çoğunlukta olduğu belediye meclis üyeleriyle öncesinde bir toplantı yapılır ve görüşülen yardım konusu plan bütçe komisyonuna havale edilir.  Genelde de komisyonda takılır. Başkan yardım yapacaktır ancak komisyon çeşitli bahanelerle onay veremez. Böylece Başkan zaten yapmayacak olduğu madde için halkın gözünde aklanır.

Halbuki gerekçesi sağlamsa ve bütçede o kalemle ilgili ödenek varsa ki gerekçe oldukça sağlam ve ödenek olmasa neden ‘Esnafa 1000 liralık alışveriş çeki vereceğiz” desinler,  meclisin kararı ile hiçbir sorun çıkmadan esnafa verilen söz yerine getirilir.  Türkiye genelindeki neredeyse bütün belediyeler esnafa bu yardımı yaparken, hiçbir yönetmeliğe takılmıyorlar ancak Düzce Belediyesi ne hikmetse takılıyor.

Takıldıkları yer ise, Sosyal Yardım Yönetmeliğinde ‘SALGIN’ ibaresi yazmaması.  Hukuk servisinden de görüş alan belediye yönetmelik değişmezse esnafa verdiği yardım sözünü tutamayacak. Yönetmeliğin değişmesi için ise meclisten karar alınması gerekiyor. Alınan karar Sayıştay’a gönderilecek ve Sayıştay onaylarsa  Düzce Belediye Meclisi  esnafa destek  maddesini tekrar görüşecek ve karara bağlayacak. Belediyenin sadece kahvehane ve internet kafelere vereceğiz dediği destek, yine aynı yönetmeliğin  eşitlik ilkesine aykırı. Yani Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan tüm işyerlerine vermek zorunda.

Plan Bütçe Komisyonunun dediği gibi yönetmelik bu yardımın yapılmasına müsaade etmiyor, meclis kararı ile yönetmeliğin değişmesi gerekiyorsa, meclisin toplanıp yönetmeliği değiştirip, sayıştaya gönderip onaylandıktan sonra tekrar kararı mecliste gündeme alıp görüşmek en iyi ihtimalle 3 aylık bir süreci kapsıyor.

Peki tüm bu süreci yerine getirmeden Düzce Belediyesi esnafa verdiği destek sözünü meclis kararı ile yaparsa ne olacak???

Sayıştay denetçileri gelip Düzce Belediyesini inceleyip tuttukları raporda bir usulsüzlük tespit etmiş olacak.  Yani 2019 yılı sayıştay raporunda 31 usulsüzlüğü tespit edilen Düzce Belediyesi’nin usulsüzlük sayısı 31 değil de 32 olacak.  İşte o sayı 31 yerine 32 olmasın diye Yönetmelik değişikliğine gidecek olan Düzce Belediyesi’nin esnafa vereceği destek için esnafın uzunca bir süre beklemesi gerekecek.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL