banner

BELEDİYELERİN PANDEMİ KARNESİ

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan salgın, her kesime zor zamanlar yaşatıyor. Düzce’de de artan vaka sayılarına karşı alınan tedbirlerle rakamların düşmeye başladığı söyleniyor. Türkiye genelinde yaşanan..

BELEDİYELERİN PANDEMİ KARNESİ

Tüm Dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına alan salgın, her kesime zor zamanlar yaşatıyor. Düzce’de de artan vaka sayılarına karşı alınan tedbirlerle rakamların düşmeye başladığı söyleniyor.

Türkiye genelinde yaşanan salgından vatandaşlar olumsuz etkilenirken, yapılan kısıtlamalardan da esnaflar etkileniyor. Pandemi sürecinde Belediyeler vatandaşının yanında yer alıp, onların virüsten etkilenmemesi adına bir çok adım attı.

Geçtiğimiz günlerde temsil giderleriyle ilgili yapılan haberlere cevaben yaptığı açıklamada Düzce Belediyesi kendisini Bolu Belediyesi ile kıyaslamış ve ‘Onların temsil giderleri bizimkinden kat kat fazla” demişti.

Biz de Bolu Belediyesi ve Düzce Belediyesi’nin pandemi sürecindeki çalışmalarını kıyaslayalım dedik.

Konumu ve komşu olmaları dolayısıyla doğru bir kıyaslama olacağını düşündük.

 

Bolu Belediyesi Pandeminin baş göstermesiyle birlikte bu güne kadar  2 Milyona yakın maske temin etti.

Düzce Belediyesi ise maske üretim tesisi kurarak 3 milyon hedefine Aralık ayında ulaştı ve tesisi kapattı. Dışardan temin ile 1 milyon maske siparişi verdi.

 

Bolu belediyesi hijyen kurallarının hayati önem taşıdığı pandemi sürecinde,  su fiyatlarında yüzde 50 indirim yaparak,  5.5 milyon TL’nin halkın cebinde kalmasını sağlayarak, ekonomik olarak da vatandaşlarına destek oldu.

Düzce Belediyesi İçişleri bakanlığının kararı doğrultusunda 3 ay su faturalarını erteledi. 3 ayın sonunda ertelenen faturalar okunarak faturalandırıldı. Bu süreçte Düzce Belediyesi herhangi bir fiyat indirimine gitmedi.

 

Bolu Belediyesi toplu taşımaya destek verdi.  3 ay boyunca toplu taşıma araç sahiplerine  bin TL’lik yardım yaparak toplamda 3,5 milyon TL yardım yapıldı.

Düzce Belediyesi Eylül ayı başında özelleştirdiği toplu taşımanın öncesinde taşıma işini kendisi yaptığı için, böyle bir destek yapılma gereği duyulmadı. Özelleştirmeden sonraki süreçte de konuyla ilgili bir adım atılmadı.

 

Bolu Belediyesi 50 kişilik hijyen timi kurdu.

Düzce Belediyesi’nde hijyen işlerini temizlik İşleri Müdürlüğü ve Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleriyle bağlı olduğu Başkan Yardımcısı Cengiz Tuncer başkanlığında yapıldı.  Ancak görevi sadece hijyen olan bir ekip kurulmadı.

 

Bolu Belediyesi tarafından cadde ve sokaklar, servis araçları, berber ve güzellik salonları dezenfekte edildi. 4 milyon 100 bin m2 kapalı alan ve 5 milyon 750 bin m2 açık alan dezenfekte edildi.

Düzce Belediyesi, belediye binasını, okulları, banka ATM’lerini, üst geçitleri, taksileri, berber ve kuaför salonlarını, toplu taşıma araçlarını, cadde ve sokakları da dezenfekte etti. Ancak yapılan çalışmaların m2 karşılığı ile ilgili bir bilgi paylaşılmadı.

 

Bolu Belediyesi, İşini kaybeden ve maddi olarak zor günler yaşayan 31 bin 38 aileye gıda kolisi desteği yapıldı.

Düzce Belediyesi pandemi dönemine denk gelen ramazan ayında 500 yardım kolisini ihtiyaç sahibi vatandaşa dağıttı ve  100 bin kişiyi arayarak, ihtiyaç sahiplerine yardım etti.

 

Bolu Belediyesi 3 bin 500 kişiye her gün iki öğün sıcak yemek verdi.

Düzce Belediyesi her gün gerçek ihtiyaç sahibi 70 kişiye sıcak yemek verdi.

 

Bolu Belediyesi, karantinada olan vatandaşlara sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi ise karantinadaki vatandaşları arayarak Başkan Faruk Özlü’nün selamını iletti.

 

Bolu Belediyesi, 65 yaş üstü 20 bin kişi tek tek arayarak ihtiyaçlarını giderdi.

Düzce Belediyesi de 65 yaş üstü vatandaşları aradı ve ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşıladı.

 

Bolu Belediyesi 6 bin sağlık ordusuna ücretsiz toplu taşıma hizmeti sundu.

Düzce Belediyesi, sağlık çalışanlarının Nisan, Mayıs, Haziran aylarında ve eylül, ekim, kasım ve aralık ayları boyunca toplu ulaşım araçlarından ücretsiz olarak faydalanmasını sağladı. Ayrıca Özlü, Düzce genelinde görev yapan tüm sağlık görevlilerine mektup yazarak “yanınızdayız” mesajı verdi.

 

Bolu Belediyesi  tüm belediye kiracılarından 3 ay boyunca kira almadı.

Düzce Belediyesi,  Mecliste MHP’li üyelerin belediyeye ait iş yerlerinden alınan kiralara indirim yapılması teklifini AK partili üyeler reddetti.

 

Bolu Belediyesi tüm esnafı 3 ay boyunca çevre temizlik ve ilan reklam vergisinden muaf tuttu.

Düzce Belediyesinin böyle bir çalışması olmadığı gibi çevre temizlik ve ilan reklam vergisi borcunu ödemeyen esnaflara e- haciz uyguladı.

 

Bolu Belediyesi  sokağa çıkma yasağında mobil hizmet tırını devreye soktu.  Bolu halkı belediyeye gelmeden su alma imkanı buldu. 3 bin kişinin su dolumunu evinde yaptı.

Düzce Belediyesi’nin böyle bir uygulaması bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi pandemi döneminde toplam 35 Milyon TL harcama yaptı.

Düzce Belediyesi’nin yaptığı harcamaların ne kadar olduğu ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

 

Bolu Belediyesi‘nin okulların tamamına dezenfektan, maske ve kırtasiye malzemesi dağıttı.

Düzce Belediyesi pandemi sürecinin normalleşme evresinde, açılması planlanan okullarla ilgili 550 aileye kırtasiye çeki verdi.

 

Bolu Belediyesi, EBA sistemine giremeyen ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz tablet ve internet paketi dağıttı. Bu kapsamda 2900  öğrenciye  tablet verildi .

Düzce Belediyesi‘nin böyle bir çalışması bulunmuyor.

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL