banner
Düzce Yerel Gündem Kültür Sanat

BİR GARİP ARKEOPARK

Konuralp’teki eski okul binasının yıkılmasıyla birlikte boşa çıkan ve yıllardır atıl durumda kalan Kızılay arazisinin yerine Düzce Belediyesi’nin yaptık dediği arkeopark, kaderine terk edildi. Yıkılan okul binası yerine yenisi yapılamayınca..

BİR GARİP ARKEOPARK

Konuralp’teki eski okul binasının yıkılmasıyla birlikte boşa çıkan ve yıllardır atıl durumda kalan Kızılay arazisinin yerine Düzce Belediyesi’nin yaptık dediği arkeopark, kaderine terk edildi.

Yıkılan okul binası yerine yenisi yapılamayınca Kızılay’a ait olan boş alanı arkeopark alanı olarak inşa edecek olan  Düzce Belediyesi, Konuralp’te yapılan kazı alanından ve çeşitli yerlerden çıkartılan tarihi kalıntıları burada sergileyecekti.  Geçtiğimiz yıl Eylül ayında duyurusunu yaptığı arkeopark  haberi Konuralplileri sevindirse de, aradan geçen sürede herkesin hevesi kursağında kaldı.

Arkeopark alanı olarak değerlendirdikleri alana, çeşitli yerlerden çıkartılan ve tarihi olduğunu düşündükleri taşları yığarak arkeopark yapıldığını gören Konuralpliler şaşkın.

Düzce Belediyesi tarafından 22 Eylül 2020 yılında yayınlanan haberi sizler için tekrar yayınlıyoruz. Söylenen ve uygulanan arasındaki farkı görebilmeniz için de alanın fotoğraflarını sizlerle paylaşıyoruz.

 

22-09-2020 10:43

KONURALP’E ARKEOPARK

Düzce Belediyesi’nin büyük desteği ile devam eden Konuralp Antik Kent kazıları kapsamında Müze Müdürlüğü, Düzce Üniversitesi ve belediye iş birliği ile Arkeopark inşa edilmesi kararlaştırıldı.

 

ARKEOPARK

 

Batı Karadeniz’in en eski yerleşim yeri olarak bilinen Konuralp, o günlerdeki adıyla Prusias Ad Hypium Antik Kenti tarih dolu bir mekana daha ev sahipliği yapacak. Antik tiyatroda devam eden kazılar ve bölgeden çıkarılan tarihi kalıntıların sergilenmesi amacıyla bir çalışma yapan Düzce Belediyesi ve Müze Müdürlüğü Konuralp’te bulunan ve Kızılay arazisi olarak bilinen alanda tarihi kalıntıların sergilenmesi için bir Arkeopark yapılması kararı aldı.

 

MİMARİ ESERLER

 

2013 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı izniyle, Konuralp Müzesi başkanlığında, Düzce Üniversitesi’nin bilimsel koordinatörlüğünde Düzce Belediyesi ve Türk Tarih Kurumu’nun büyük desteği ile devam eden kazılarda ortaya çıkan mimarı eserler ile Konuralp’in farklı noktalarından çıkarılan mimari parçalar bir araya getirilerek sergilenecek. Kızılay arazisi olarak bilinen ve erken dönemlere ait duvar kalıntısı da barındıran alanda yapılacak çalışma ile vatandaşlar Konuralp’in her noktasında bölgenin tarihi zenginliklerini görme fırsatı bulacak.

 

BELEDİYE YAPACAK

 

Düzce Belediyesi tarafından yürütülecek Arkeopark çalışması bölgeden çıkarılan tarihi eserlerin bir araya toplandığı, açık hava müzesi mantığında yerel halkın ve kente gelen turistlerin beğenisine sunulacak.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL