banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem

Cedidiye projesine tepki büyüyor

Düzce’nin tek meydanı kalan Cedidiye Cami Meydanında yapılması planlanan yeni düzenleme  tepkilere neden olmaya devam ediyor. Düzce’nin geçmişle bağlantısını sağlayan, tarihi birkaç yerinden biri olan Cedidiye Cami etrafından Düzce Belediyesi..

Cedidiye projesine tepki büyüyor

Düzce’nin tek meydanı kalan Cedidiye Cami Meydanında yapılması planlanan yeni düzenleme  tepkilere neden olmaya devam ediyor.

Düzce’nin geçmişle bağlantısını sağlayan, tarihi birkaç yerinden biri olan Cedidiye Cami etrafından Düzce Belediyesi tarafından yapılması planlanan yeni düzenleme halkın her kesiminden tepki alıyor. Cami meydanını ticarethaneye dönüştürülmek üzere hazırlanan projede, kullanım alanı olarak Şekerbank sınırı alınıyor. Yani mevcut kaldırımın büyük çoğunluğu inşaat alanına dahil ediliyor.  Mevcut çay bahçesinin bulunduğu alan ve arkasındaki yapılar kaldırılıyor ve trafik ışıklarının bulunduğu noktadan itibaren inşaat yapılarak alan daraltılıyor. Cami meydanında bulunan asırlık ağaçlar da projenin inşaat alanında denk geldiği için kesiliyor.

Bugün Atatürk Bulvarından, ya da Bolu Caddesi’nden araçla ya da yaya olarak geldiğinizde direk önünüze çıkan ve çıplak gözle görülebilen Cedidiye Camii yeni projede yapılarla kapatılıyor.  Namaz vakitlerinden önce cami meydanına gelen ve dostlarıyla bir çay içerek hem temiz hava alıp hem de sohbet etme imkanı bulan cami cemaatinin bu konforu Belediye eliyle yok ediliyor.

 

Hazırlanan proje ticari alan olması sebebiyle, Cedidiye cami etrafındaki gayrimenkullerin değerini kat kat artırıyor.  Düzce’nin köklü ailelerinin de bu alan ve etrafında mülkleri olduğu biliniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL