banner
Düzce Yerel Sağlık

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ NERDE?

Düzce’nin yıllardır her kış soluduğu  zehirli hava sorununu çözmek ile yetkili olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden ses soluk çıkmıyor.   Düzce’nin kış aylarında sürekli gündeme gelen kirli havası ile..

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK MÜDÜRLÜĞÜ NERDE?

Düzce’nin yıllardır her kış soluduğu  zehirli hava sorununu çözmek ile yetkili olan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünden ses soluk çıkmıyor.

 

Düzce’nin kış aylarında sürekli gündeme gelen kirli havası ile ilgili yapılan çalışmalar yetersiz kalıyor. Düzce Belediye  Başkanı Faruk Özlü, kente getirdiği hava ölçüm cihazları ile kirliliğin nedenlerini ve nedenlere bağlı oranlarını tespit ederek, parametreleri belirledi.

Yapılan ölçüm ve analizlerin ilk sonuçlarına göre; şehir içi trafiğin Düzce’deki mevcut hava kirliliğine etkisi % 23 ile 27 arasında. Atık yağ ve lastik yakılmasının Düzce’deki mevcut hava kirliliğine etkisi % 21 ile 26 arasında. Kirliliğin %31-36’sı ısınma kaynaklı ve  % 25-30’u sanayi tesislerinden kaynaklanıyor.

Hava kirliliği ile ilgili görev ve yetkinin elinde bulunduğu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ise konu ile ilgili sessizliğini koruyor. Bu güne kadar kirlilikle ilgili herhangi bir açıklama bile yapmayan kurum, belirlenen kirlilik nedenlerini ortadan kaldıracak herhangi bir çalışma yapıp yapmadığı ile ilgili de kamuoyuyla bir bilgi paylaşmadı.

2020 yılı Şubat ayında hazırladığı Temiz hava eylem planınında aslında tek tek hangi kurumun ne görevi olduğunu yazan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, hava kirliliğini önlemek için kendi görev ve sorumluluklarını ne kadar yerine getiriyor? Kendi resme sitelerinde ilk ve tek olarak 16 Aralık’ta yapılan denetim haberi dışında yapılmış ve yayınlanmış bir çalışma görünmüyor.

Temiz Hava Eylem Planında  belirlenen sorumluluklara göre Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün yapmakla yükümlü olduğu konular şöyle;

Evsel Isınma kaynaklı kirlilikte yakıt denetimleri ve halkın bilinçlendirilmesi yapacak kurum Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü ve Düzce Belediyesi. İşbirliği yapılacak kurumlar İl Sağlık Müdürlüğü, ulusal ve yerel medya.

Egzoz gazı emisyon ruhsat denetimi ve emisyon ölçümü. Eylemi yapacak olan kurum ve kuruluşlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Emniyet ve İl Jandarma müdürlüğü

Sanayi tesislerinde emisyon kaynaklarının denetimi eylemi yapacak olan kurum Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü.

Sanayi tesislerinde uygun yakıt ve teknolojinin kullanılması . Eylemi yapacak olan kurum Çevre ve şehircilik İl Müdürlüğü.

Bu sorumluluklardan kaç tanesini yerine getirdiğini kamuoyu ile paylaşmayan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, havanın temizlenmesi için bahar aylarının gelmesini mi bekliyor?

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL