banner
Düzce Yerel

CUMHURİYETLE KALIN, ATATÜRK’LE KALIN..

Öncelikle vatanını seven, Cumhuriyeti benimsemiş ve yaşamının bir parçası olarak görmüş ya da gören herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun. Kolay değil kabullenmek, kabul etmek ve kutlamak herkes için…

CUMHURİYETLE KALIN, ATATÜRK’LE KALIN..

Öncelikle vatanını seven, Cumhuriyeti benimsemiş ve yaşamının bir parçası olarak görmüş ya da gören herkesin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun. Kolay değil kabullenmek, kabul etmek ve kutlamak herkes için. Kabul etmemiş, hala orta çağ zihniyeti ile yaşayıp, belirli bir ideoloji içerisinden çıkamayan zatlar için bugün, sıradan bir gün. O yüzden ayrım yaparak kutluyorum, kusuruma bakmayın. Çünkü Aşk Layık Olanda Kalmalı.

Bugün aynı zamanda gazetemizin de kuruluşunun sizinle buluşmasının da 1. Yılı. İnşallah daha nice senelerde sizlerle bu yazılarda buluşuruz.

Bugün bir de Düzce de uzun zamandır tadilat çalışması devam eden, Düzce’nin kalbinde yer alan İnönü Parkı ve Avni Akyol parkının pardon yeni adına hala alışamadım Millet Bahçesinin açılışı yapıldı. Hani vardı ya, Sn Cumhurbaşkanımızın seçim vaadinden bahsettiği, çimenlerinde yuvarlanacağımız, içlerinde keklerin dağıtılacağı Millet Bahçeleri. Allah için bugün parkı gezdim, yuvarlanmaya uygun şekilde bayırları yapmışlar. Bir tane kocaman bayır çocuk parkı tarafına, birkaç tane de oturma alanlarının olduğu tarafa.

Ama en çok hayran kaldığım, Düzce’nin merkezine yapılan ve Düzce’nin çocuklarının da düşünüldüğü park bölümü. Saat 16.00 civarı parkın oraya gittiğimde, yer değirmenini andıran, aslında soldan bakınca da Deniz Fenerini andıran, arkadan bakınca… arkadan bakmadım şimdi uydurmayalım, kaydırağın üstünde yaklaşık 7-8 çocuk vardı. Aaa dedim, nasıl olmuşta bu kadar az çocuk var dedim. Ama meğerse, o buz dağının görünen kısmıymış. Kaydırağın tepesine giden iç kısımda da kuyruk varmış, kaydırağa girişin dış kısmında da. Pandemi hala devam ederken, bu çocukları 1 tane kaydırağa mahkum edenler, içeride dip dibe sırada bekletenler, Düzce’nin vizyonunu belirleyecek ya. Bence çok başarılı olacaklardır. Ben ikna oldum.

Birde sanırım hükümet partisinin mensubu olan belediyelere özel bir kaydırak çeşidi var, bu Düzce de kendisine yer bulmuş. Arkadaş önceden bizim zamanımızda da demir kaydırak vardı ama, en azından üstü açıktı. Şimdi yazın çocuklar 40 derece sıcakta, tam pişerek çıksınlar diye üstünü de kapatmışlar. Neden neden neden bunlar düşünülmüyor. Çocuk parkı alanında neden yetersiz kaydırak, salıncak vs yapılıyor.

İkinci konuda eğer bu park yaşayan bir alan olacak ve gece gündüz de kullanılacak ise, daha fazla güvenlik kamerasına ve parkta görevli güvenliğe ihtiyaç var. Benim saydığım kadarı ile eski Avni Akyol parkı bölümünde 4-5 adet kamera olması lazım ama onlarda parkın her köşesine hakim değil. Gelenlerin huzurla oturması, taaaa 30 sene önceki gibi, karanlık kuytu köşelerde iş yapılmaması için bunlar şart.

Son olarak Sedat Peker in dediği gibi, Avni Akyol parkına çöküldü ama en azından parka geçmiş dönemde ismini veren değerli büyüğümüzü de unutmamışlar. Orta alana Avni Akyol’un kısaca hayatını anlatan bir açıklamalı anıt koyulmuş. Gerçekten kendisini bir kez daha rahmetle anıyorum. 68 yıllık hayatına, master ve doktora ile 5 dönem millet vekilliği, 1 dönem Kültür Bakanlığı ve 3 farklı Hükümette Milli Eğitim Bakanlığı sığdırmış. Benim kendisi ile tanışma fırsatım olmadı. Ama eminim ki bulunduğu ortamlarda kendisini 41. Dönem Hükümeti Kültür Bakanı ve 46-47-48 dönem Milli Eğitim Bakanı olarak tanıtmamış, katıldığı ortamlarda “Merhaba Ben Avni Akyol” demiştir. Bunu da kıssadan hisse olsun.

Sağlıcakla kalın, Cumhuriyetle kalın, Atatürk’le kalın… Hoşçakalın…

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL