banner
Güncel

DEPREM TATBİKATI DÜZCE’DE 81 İL İLE EŞ ZAMANLI YAPILDI!

12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde, depremin gerçekleştiği saat olan 18:57’de Türkiye genelinde büyük bir deprem tatbikatı yapıldı. SMS ile yapılan bildirimlerin yanı sıra, vatandaşlar cami hoparlörleri ile televizyon..

DEPREM TATBİKATI DÜZCE’DE 81 İL İLE EŞ ZAMANLI YAPILDI!

12 Kasım 1999 Düzce Depremi’nin yıl dönümünde, depremin gerçekleştiği saat olan 18:57’de Türkiye genelinde büyük bir deprem tatbikatı yapıldı. SMS ile yapılan bildirimlerin yanı sıra, vatandaşlar cami hoparlörleri ile televizyon ve radyo kanallarındaki çağrılarla da bilgilendirildi.

AFAD koordinasyonunda Düzce Depremi’nin 23’üncü yılı dolayısıyla saat 18.57’de Türkiye geneli ve KKTC’de “Deprem Anı Ülke Tatbikatı” yapıldı. SMS ile yapılan bildirimlerin yanı sıra, vatandaşlar cami hoparlörleri ile televizyon ve radyo kanallarındaki çağrılarla da bilgilendirildi.

ERDOĞAN’DAN TATBİKAT MESAJI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Çök-Kapan-Tutun Deprem Anı Tatbikatı”na dakikalar kala bir video mesaj yayınladı.

ilim insanlarının, bölgede en önemli fay hatlarının üzerinde yer alan Türkiye’de büyük depremlerin yaşanma ihtimalinin giderek arttığı konusunda fikir birliği içinde olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Depremin yaşanmasını engellemek mümkün değildir. Ama can ve mal kayıplarının önüne geçecek tedbirleri almak bizim elimizdedir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçmişte yaşanan acı tecrübelerden çıkarılan dersler ışığında yapılan hazırlıklarla artık hiçbir afette vatandaşların “Nerede bu devlet?” diyen feryadını duymadıklarını kaydederek, bu çerçevede AFAD bünyesinde oluşturdukları bütünleşik afet yönetim stratejisinin, afet öncesi hazırlık ve risk azaltma, afet anında müdahale ve afet sonrası iyileştirme olmak üzere üç kademeden oluştuğunu aktardı.

’94 BİN 207 TATBİKATLA HAZIRLIK SEVİYELERİMİZİ TEST ETTİK’

Afet öncesi hazırlık ve risk azaltma çalışmaları kapsamında toplu konut ve kentsel dönüşüm projeleriyle şehirleri afete karşı dirençli hale getirdiklerine dikkati çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Afet anındaki etkin yönetimimizle vatandaşlarımıza kısa sürede ulaşıyor ve arama kurtarma çalışmalarını hızla gerçekleştiriyoruz. Afet sonrası iyileştirme stratejimizle de yıkılanın yerine çok daha iyisini koyacak projeleri hayata geçiriyoruz. Hiç şüphesiz afet öncesi hazırlıklarınızla, afet anındaki doğru davranışlarınızla, afet sonrasındaki sabrınızla her şeyin merkezinde sizler varsınız.” ifadelerini kullandı.

VATANDAŞLAR PANİK OLMASIN DİYE SİRENLER ÇALMADI

Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57’de tüm vatandaşların cep telefonlarına gönderilen “Hayati Uyarı Bildirimi” ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı.

Televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlandı, vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda “çök kapan tutun” hareketini yaptı.

Haber Alma ve Yayma Sistemi’nden (HAY) verilen anonslar cami ve belediye hoparlörlerinden yayınlandı. Tatbikat esnasında vatandaşların panik olmaması için sirenler çalınmadı.

Tatbikat öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Merkezi’nden yönetilen tatbikat için Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve KKTC’den canlı yayın bağlantısına katılarak, vali ve AFAD il yöneticilerinden bilgi aldı.

Düzce ile yapılan canlı bağlantıda, İl Müftüsü Rüstem Can 12 Kasım 1999’daki depremde hayatını kaybedenler için dua etti.

Tatbikat öncesinde AFAD Başkanı Yunus Sezer, tatbikata ilişkin bilgilendirmede bulundu.

Saat 18.57’de deprem uyarısının yapılmasıyla hem AFAD merkezindeki hem de bağlantı yapılan illerdeki katılımcılar, çök kapan tutun hareketini yaptı.

Bu arada tatbikat kapsamında Düzce Anıtpark’ta, afet yönetimine ilişkin bilgilendirmelerin yapıldığı stantlar ve araçlarda afet anında ve sonrasında yapılacaklara ilişkin bilgi paylaşıldı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL