banner
Düzce Yerel

DİKENLER YERİNİ BİLİYORLAR MI?

Genellikle orman haftalarında birden ağaç sever kesilir, önce devlette ait  boş arazilere ağaç dikeceğimizi ifade ederek yetkililerden yer temin etmelerini isteriz, sonrada yılda bir hafta kutlanan, ama bir gün ağaç..

DİKENLER YERİNİ BİLİYORLAR MI?

Genellikle orman haftalarında birden ağaç sever kesilir, önce devlette ait  boş arazilere ağaç dikeceğimizi ifade ederek yetkililerden yer temin etmelerini isteriz, sonrada yılda bir hafta kutlanan, ama bir gün ağaç dikilen haftada ,çoluk çocuk, büyük küçük ağaç dikilsin diye açılan çukurlara fidanlarımızı diker uzaklaşırız, sonrasında ise nereye ağaç diktiğimizi bile unuturuz..

İşte size 2 adet örnek…

Yer Düzce kalıcı konutlar , Dünya bankası evleri ile Çakırlar mahallesi arasındaki bağlantı yolu, yolda Çakırlara giderken sol tarafa bakarsanız önce bir tabela göreceksiniz “Öğretmenler botanik bahçesi” yazıyor tabelada…Altında da botanik bahçesini oluşturan 6 okulun isimleri var sonradan herhalde bir okulun ağaçları tutmamış ki, okulun ismi silinmiş.. Botanik bahçesi  canlı ve çeşitli bitkilerin olduğu yer olarak bilinir. Oysa “Öğretmenler botanik bahçesinde “ağaçların çoğu kurumuş ve tek bir çeşit ise yaşama mücadelesi vermektedir. Kısaca alanda “Botanik bahçe”yi anlatacak hiçbir görüntü yoktur.

Aynı yolda devam edelim az ilerde ise “Adalet ormanı” olarak bir tabelayı daha görürsünüz ki ,resimlerden de anlaşılacağı gibi 2019 yılında oluşturulduğu anlaşılan ormanda tek bir ağaç fidan, ağaç veya yeşillik bulunmamaktadır.Büyük bir ihtimalle oraya 2019 yılında ağaç dikenler bile nereye ağaç diktiklerini unutmuşlar ve beklide Düzce’den tayinleri çıkarak ayrılmışlardır.

Ormanlar bir yandan yanarken,bir yandan da senede bir gün orman haftası diye diktiğimiz fidanlarımızdan büyüyüp ağaç olmalarını sonrada birlikte orman olmalarını beklemek senede bir gün yasak savmaktan başka bir şey değildir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL