banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem Sağlık

HAVAMIZ NEDEN Mİ KİRLİ??

Düzce’nin hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de araçların egzozlarından çıkan gazlar. Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce’deki hava kirliliğini azaltmak için, ulaşım hattındaki Düzce Belediyesi otobüslerini doğalgazlı..

HAVAMIZ NEDEN Mİ KİRLİ??

Düzce’nin hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden bir tanesi de araçların egzozlarından çıkan gazlar. Eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Düzce’deki hava kirliliğini azaltmak için, ulaşım hattındaki Düzce Belediyesi otobüslerini doğalgazlı otobüslere çevirmek için çalışma başlatmış, belediyeye ait doğalgaz dolum tesisi kurmuştu. Ancak Faruk Özlü Doğalgazla çalışan otobüslerin yerine mazotla çalışan 100 aracı trafiğe salarak hava kirliliğine katkıda bulundu.

 

Hava kirliliğinin en büyük nedenlerinden biri olan egzoz gazlarının Düzce’nin havasını daha fazla kirletmemesi için 2015 yılında dönemin belediye Başkanı Mehmet Keleş, belediye otobüslerini doğalgazlı otobüslere çevirmek için çalışma başlatmış, 52 adet CNG’li otobüsleri hizmete sokmuştu.  Keleş akabinde Düzce Belediyesi mücavir alan içerisinde hizmet veren ve sıkıştırılmış doğalgaz kullanılan otobüsler için CNG istasyonu kurulması içinde çalışma yapıp, bu yatırımı Düzce’ye getirmişti. Düzce Belediyesinin kurulan bu istasyon sayesinde aylık 136 bin TL kara geçtiği de o dönem yapılan açıklamalar arasında yerini almıştı.  Keleş işi daha da büyüterek, İntaş’ın olduğu alana bir doğalgaz dönüşüm tesisi kurmuştu. Böylece Düzce’de ulaşımda dolaşan belediye otobüsleri hava kirliliğine katkı sağlamamış artı bir de Düzce Belediyesini kara geçirmişti.

Mehmet Keleş’in görev süresinin sona ermesi ve Faruk Özlü’nün Belediye Başkanı seçilmesinin ardından, Özlü ulaşımda devrim yaparak doğalgaz ile çalışan otobüslerin yerine mazotla çalışan 100 mikrobüsü Düzce sokaklarına saldı. 100 mikrobüs sabah saat 7.00 ile 20.30 arasında Düzce merkezde hareket halinde.

Hava kirliliğinin konuşulduğu bu günlerde, Düzce Belediyesinin yapmış olduğu bu çalışmanın, Özlü’nün deyimiyle hava kirliliğine ne derecede katkısı olduğu “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan talep edilen hava kirliliğine neden fabrikalar mı, taşıtlar mı? Sorusuna gelecek cevapla ortaya çıkacak.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL