banner
Düzce Yerel Gündem

DÖNÜŞÜM AĞAÇLARDAN BAŞLADI

Düzce Belediyesi’nin  kent estetiği projesi kapsamında  İstanbul Caddesi üzerinde yapacağı deşiğim Cadde boyundaki ağaçların sökülmesiyle başladı.   Düzce Belediyesi İstanbul Caddesinin baştan sona yenileyeceği yeni projesini 24 Şubat Çarşamba günü..

DÖNÜŞÜM AĞAÇLARDAN BAŞLADI

Düzce Belediyesi’nin  kent estetiği projesi kapsamında  İstanbul Caddesi üzerinde yapacağı deşiğim Cadde boyundaki ağaçların sökülmesiyle başladı.

 

Düzce Belediyesi İstanbul Caddesinin baştan sona yenileyeceği yeni projesini 24 Şubat Çarşamba günü basın aracılığı ile kamuoyuna duyurdu.  Paylaşılan metinde projede dış cehpe değişikliği ile ilgili dükkan sahipleriyle görüşüleceği söylense de 26 Şubat Cuma gecesi sesiz sedasız İstanbul Caddesi boyundaki bütün ağaçlar söküldü.

Proje henüz insanlara tam olarak anlatılmamışken, dükkan sahipleri ile görüşülmemişken, yapılacak masrafların dükkan sahipleri tarafından karşılanıp karşılanmayacağı bilinmezken, toplumun bu projeye vereceği refleks henüz ölçülmemişken alal acele ağaçların sökülmesi şaşkınlık yarattı.

Bu güne kadar haftasonu kısıtlamalarında çalışmayan, tüm mesaisini pazartesiye bırakan, hatta biz dahil bir çok basın bu işleri haftasonu kısıtlaması varken neden yapmıyorsunuz diye ısrarla sorduğumuz belediye, nedense ağaçları sökme işini haftasonu kısıtlamasının başladığı Cuma gecesi, geç saatlerde yapıyor.

BU ACELENİZ NEDİR?

Tek tip bina uygulaması bu güne kadar bir çok şehirde denenmiş ancak sonrasında vazgeçilmişken, tek tip tabela uygulaması yasal bir takım sıkıntılar getirecekken ve en önemlisi bu değişim için kamuoyunun fikri bile alınmamışken,  projeyi sindirmesi için Düzcelilere zaman bile tanımadan bir gecede ağaçları kaldırmak nedir?

Ağaçları sökerken, altından geçen şebekelere zarar verilip verilmediğini kim kontrol etti?

Projeyi kısa sürede hayata geçiremediğinizi düşünelim( ki bunu düşünmek için haklı gerekçelerimiz var) yaz boyu insanlar İstanbul Caddesinde bir ağaç gölgesi bile olmadan mı yaşayacak?

Projenin yapı mı için öncelikli konu ağaçların kaldırılması mı?

Tüm fizibilite çalışmalarınız tamamlandı da ağaçları sökmeye mi sıra geldi?

Sökülen ağaçların bulunduğu alanların üzerini toprak ile neden kapattınız?

Üzerini örttüğünüz toprak alanların kenarlarından görülen kesim izleri nedir?

Israrla soruyoruz?

Bu proje ağaçları söktüğünüze göre başladı. Peki ne zaman bitecek?

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL