banner
Düzce Yerel Güncel Gündem

DÜZCE BELEDİYESİ SINIFTA KALMIŞTIR

İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, Düzce Belediyesi 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nu değerlendirerek, “Faruk Özlü ve yönetimi ilk yılın sonunda Sayıştay tarafından sınıfta bırakılmıştır. Umarız ki beş..

DÜZCE BELEDİYESİ SINIFTA KALMIŞTIR

İyi Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, Düzce Belediyesi 2019 Yılı Sayıştay Düzenlilik Denetim Raporu’nu değerlendirerek, “Faruk Özlü ve yönetimi ilk yılın sonunda Sayıştay tarafından sınıfta bırakılmıştır. Umarız ki beş yılın sonunda sınıfta bırakılmaz” dedi.

 

Özyiğit, “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz günlerde Sayıştay 2019 yılı Düzce Belediyesi denetim raporunu açıklamış ve bu rapordaki bulgulara yani usulsüz yapılan işlemlere karşı İyi Parti olarak açıklamalarımızı gerek gerek basın aracılığıyla gerekse de sosyal medya hesaplarımızdan kamuoyuyla paylaşılmıştık.

Rapora göre Düzce Belediyesinde 2019 yılı için otuz bir adet usulüne uygun olmayan işlem tespit edilmiştir.

Bu kadar yüksek adette yapılan usulsüz işleme ne Sayın İsmail Bayram, ne Sayın Mehmet Keleş, nede Sayın Dursun Ay döneminde rastlanmamıştır. Devlet adamlığına ve devlet liyakatine güvendiğimiz Sayın Faruk Özlü döneminde Düzce Belediyesinin tarihindeki en yüksek usulsüz işleme rastlanmış olması, aslında bizler tarafından çok kez Meclis toplantılarında da dile getirmiş olduğumuz Belediyenin kadrolaşmasında liyakatten ziyade sadakate değer verilmesi böyle usulsüz işlemlerle dolu bir raporun ortaya çıkmasının başlıca sebeplerinden biridir” dedi.

İYİ YÖNETİCİ EKİBİNİ DOĞRU SEÇENDİR

Faruk Özlü’nün  ekibini doğru seçemediği belirten Özyiğit, “İyi bir yönetici ekibini doğru seçen ve iyi yönetendir. Maalesef rapora ve rakamlara bakınca Sayın Faruk Özlü seçimlerinde hata yapmış ve bizim ölçeğimizde olan iller arasında en yüksek usulsüz işlemle ilk yılını tamamlamıştır.

2019 yılı içerisinde tasarrufa gidiyoruz diyerek otobüs seferleri azaltılmış, personel mesaileri kaldırılmış, sosyal denge tazminatları ödenmemiş, vatandaşa verilmesi gereken birçok hizmet kaleminde tasarruf tedbirleri kapsamında eksiltmeler yapılarak aksamalar yaşanmıştır. Görüyoruz ki tasarruf sadece vatandaştan ve belediyede çalışan personelden istenmiş ancak ne kiralanan araç sayılarında nede ağırlama giderlerinde tasarruf yapılmamıştır.

Borçları azalttık, bütçemiz fazla verildi diye Belediye tarafından açıklamalar yapılmasına karşın, Sayıştay raporunda da belirtildiği üzere itfa tablosu ile kesin mizanlar arasındaki farkları incelediğimizde azalan bir borcun ya da fazla veren bir bütçenin oluşmadığı bariz bir şekilde gözükmektedir. Aksine Belediyenin borcu artmıştır. Halk tabiriyle muhasebe kayıtlarında yapılan kalem oyunlarıyla ya da acemiliğiyle kamuoyuna borç azaltılmış, bütçe fazla vermiş gibi gösterilmiştir.

İnanmak istiyoruz ki, devlet adamlığına güvendiğimiz Sayın Faruk Özlü’ nün bu usulsüz işlemlerden haberi yoktur. Eğer ki bilgisi dahlinde ise belediye için durum vahim demektir” dedi.

ÖZYİĞİT’TEN, ÖZLÜ’YE TAVSİYE

Belediye kadrosuna liyakatli kişileri alması tavsiyesinde bulunan Özyiğit, “Tavsiyemiz, Belediye kadrosunda liyakatli kişilerle Sayın Belediye Başkanının bundan sonraki süreçte yürümesi ve belediyenin her birimiyle birebir ilgilenmesidir. Ancak iki yılın sonunda gördüğümüz, Belediye Meclis toplantılarının birine dahi katılmayan Belediye Başkanı, belediyenin hiçbir biriminde yapılan işlemlere de hakim değildir. Belediye bu şekilde yönetilmeye devam edildiği takdirde ise, her yıl yapılacak olan Sayıştay denetimlerinde artarak devam eden usulsüz işlemleri göreceğiz ve beş yılın sonunda yeni başkana yine borç yüklü ve usulsüz işlemlerle dolu bir belediyeyi teslim edeceğiz.Faruk Özlü ve yönetimi ilk yılın sonunda Sayıştay tarafından sınıfta bırakılmıştır. Umarız ki beş yılın sonunda sınıfta bırakılmaz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL