banner
Düzce Yerel

DÜZCE DEPREMİNİN 23. YILI!

Düzce’de 12 Kasım’da meydana gelen depremin bugün 23’üncü yıldönümü. 17 Ağustos 1999’da yaşanan büyük Marmara depreminden 87 gün sonra yaşanan bu deprem, AFAD verilerine göre, 73 kilometre uzunluğundaki Düzce fayının..

DÜZCE DEPREMİNİN 23. YILI!

Düzce’de 12 Kasım’da meydana gelen depremin bugün 23’üncü yıldönümü.

17 Ağustos 1999’da yaşanan büyük Marmara depreminden 87 gün sonra yaşanan bu deprem, AFAD verilerine göre, 73 kilometre uzunluğundaki Düzce fayının hareketi sonucu oluştu. Bu fayın 30 kilometrelik batı bölümü 17 Ağustos’ta kırılmıştı.

12 Kasım’da ise fayın 43 kilometre uzunluğundaki doğu bölümünün kırılması sonucu saat 18.57’de 7.2 şiddetinde deprem meydana geldi. O dönemde Başbakanlık Kriz Yönetim Merkezi’nin açıklamasına göre, Düzce’de ölü sayısı 845, yaralı sayısı 4948, depremde hasar gören ve derhal yıkılması gereken bina sayısı 3395, yıkık ya da ağır hasarlı ev sayısı 12939, iş yeri sayısı ise 2450’dir. Depremden sonra Bolu’ya bağlı Düzce ilçesi, Türkiye’nin 81. ili oldu.

ULAŞIM ÇÖKTÜ
Depremde Düzce’nin yanı sıra Akçakoca, Cumayeri, Çilimli, Gölyaka, Gümüşova, Kaynaşlı ve Yığılca da etkinlendi. En fazla can kaybı ve yapısal hasar, deprem kırığı üzerinde bulunan yerleşmelerle, Düzce kentinde meydana geldi. Gölyaka-Kaynaşlı hattındaki yapı hasarlarının çoğunluğu, deprem fayının parçalanması sonucunda, Düzce’deki hasar zayıf zemin özelliklerine bağlı olarak gerçekleşti.

Ulaşım altyapısında da deprem kırığına ve heyelanlara bağlı olarak çeşitli deformasyonlar meydana geldi. Başta Türk Silahlı Kuvvetleri olmak üzere kamu ve özel sektör kuruluşları deprem sonrası bölgede kurtarma çalışmalarına katıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL