banner
Düzce Yerel Ekonomi Gündem

DÜZCE’DEN KAÇAN YATIRIMLAR

Sinbo Müdürü Oğuz Özyiğit’i işten çıkarması yönünde önce tavsiyede bulunup sonra baskı kuran Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün tavsiyesine uyarak Özyiğit’i işten çıkaran Sinbo Ahşap ürünler fabrikası, 100 kişinin istihdam..

DÜZCE’DEN KAÇAN YATIRIMLAR

Sinbo Müdürü Oğuz Özyiğit’i işten çıkarması yönünde önce tavsiyede bulunup sonra baskı kuran Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün tavsiyesine uyarak Özyiğit’i işten çıkaran Sinbo Ahşap ürünler fabrikası, 100 kişinin istihdam edildiği fabrikayı ay sonu kapatıyor.

 

2017 yılında, Faruk Özlü  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanıyken, Düzce’ye büyük müjdelerle getireceğiz dediği ve yaklaşık 5 bin kişiye istihdam sağlayacağını söylediği 200 milyon dolarlık yatırım olan Sinbo, Düzce’ye gelmediği gibi , 1. OSB’de hizmet veren Sinbo Ahşap ürünleri de Düzce’den çekilme kararı aldı.

 

OSB’de 2017 yılında 55 bin metrekare alan üzerine eve yönelik ahşap ürünleri fabrikasını kuran Sinbo, aslında tüm yatırımlarını tek çatı altında Düzce’de toplama kararı almıştı. O dönem Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak görev yapan Faruk Özlü ile görüşmelerini sürdüren firma yetkilileri, 200 milyon dolarlık yatırımı Düzce’ye taşıyacaklarını  duyurmuş ve 5 kişinin istihdam edileceğini müjdelemişlerdi.

Eski Bakan Özlü ile yapılan görüşmeler sürerken, kabinede değişiklik yapılmış, Bakan Özlü kabine dışında kalmıştı. Bu gelişmelerle birlikte  görüşmeler sona ermiş, yatırımın Bilecik’e kaydırıldığı gündeme gelmişti.

Ancak 2017 yılında Düzce 1. OSB’de 55 bin metrekare alan üzerine kurulan Sinbo Ahşap Ürün Fabrikası Düzce’de  hizmet vermeye devam etmişti.

2020 yılının son ayında, 100 kişinin çalıştığı Sinbo Ahşap ürün fabrikası da Düzce’den taşınma kararı aldı. Çalışanlara yıl sonundan itibaren çıkışları verilmeye başlandı bile. Ay sonunda fabrika tamamen kapatılacak.

 

Süreç Nasıl gelişti?

Sinbo Ahşap Ürünleri Fabrikasının  Müdürü Oğuz Özyiğit, İyi Parti Meclis üyesi olarak seçildi ve Düzce Belediyesi Meclisinde yer aldı.  Geçtiğimiz yıl Sinbo’da yaşanan yangın olayının ardından Oğuz Özyiğit, Düzce Belediyesi İtfaiyesinin müdahale için gerekli ekipmanı sağlanmadığını, eksiklerin tamamlanmadığını dile getiren bir açıklama yaptı.

Özyiğit’in açıklamasının ardından Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, sosyal medyasından cevap hakkını kullanarak, “Sorumluluk sahibi bir genel müdürden yangında can kaybı olmaması sebebi ile Allah’a şükreden bir mesaj yayınlaması, yatırımcının maddi kayıplarının telafisi için devletten yardım istemesi beklenir. Bir yangını bile siyasi emellerine fırsat olarak görebilen, çiçek böcek muhabbeti yapan bir genel müdürü yatırımcının yerine olsam derhal görevinden alır, varsa ortaklığımı bitirirdim” diye tavsiyede bulundu.

Bununla da kalmayan Özlü’nün Fabrika sahibine, Özyiğit’i işten çıkarması için  Ankara’dan  da baskı yaptırdığı o dönem konuşuldu. Kısa bir süre sonra Özyiğit, Sinbo Müdürlüğü görevinden Özlü’nün tavsiyesine uyularak çıkartıldı.

Ancak tek kaybeden Özyiğit olmadı. Özyiğit’in fabrika müdürlüğünden çıkarılmasının üzerinden birkaç ay geçmedi ki fabrika Düzce’den yatırımını çekme kararı aldı.

OSB’deki fabrikayı ay sonuna kadar kapatacağı öğrenilen fabrikada çalışan 100’e yakın işçiye yılbaşı itibariyle çıkışları verilmeye başlanıldı.

Yani bir tavsiye Düzce’den bir yatırımın gitmesine, 100 kişinin işsiz, yüzlerce kişinin de aşsız  kalmasına sebep oldu.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL