banner
Gündem

DÜZCE’İN BAKANA DEĞİL, GÖRENE İHTİYACI VAR..!

Lise yıllarında Edebiyat dersinde Tanzimat dönemi yazarlarından zannedersem Ahmet Haşim’in bir makalesini okuturlardı.. Yazının adı “BAKMAK ve GÖRMEK..” Biz o zamanlar “bakmak ve görmek” aynı şeyler bu makale nasıl edebi..

DÜZCE’İN BAKANA DEĞİL, GÖRENE İHTİYACI VAR..!

Lise yıllarında Edebiyat dersinde Tanzimat dönemi yazarlarından zannedersem Ahmet Haşim’in bir makalesini okuturlardı..

Yazının adı “BAKMAK ve GÖRMEK..”

Biz o zamanlar “bakmak ve görmek” aynı şeyler bu makale nasıl edebi olur diye hayıflanırdık..

Ama sonradan bunun farkına vardık ki BAKMAK başka bir şey GÖRMEK ise bambaşka bir şey..

Biz ona şimdilerde VİZYON diyoruz..

Mesela ben evimde yıllardır aynı merdivenleri çıkarken merdivenlere bakarım, ama kaç basamak olduğunu göremem.

 

Aynı şey “DUYMAK ve İŞİTMEK..” fiilinde de geçerli..

Evrende her şeyi duyarız fakat can kulağı ile işitemeyiz. Mesela şehrimizde ve ülkemizde mağdur veya aç insanları duyarız, fakat hiç birinin bu feryadını işitemeyiz…

 

Düzcemiz bu günlerde bayağı hareketli. Mega projeler, boy boy reklam panolarında gözümüzün içine sokarcasına gösterilmektedir.

Sanki Düzce’yi 19 yıldır başka birisi yönetiyor da, en son Belediye Başkanımız hepsini yıkıyor ve yeni baştan yapıyor..

Belediye meclis üyelerinden feryatlar yükselmeye başladı. Acaba Başkanımız bu feryatları belki duymuştur, acaba işitmiş midir bakın onu bilmiyorum.

İYİ Parti gurup başkanı ve Meclis üyesi Sn. Ender ÇAKAR, Sayın Belediye Başkanının gurup toplantılarına katılmamasından tutun da bitmeyen projelerine varıncaya kadar birçok konuyu eleştirdi

.

Haklı eleştirilerinden bir kaçını yazacağım buradan.

Partili Cumhurbaşkanının İl Belediye Başkanları ile yaptığı toplantıda söylediği “İhaleler şeffaf yapılsın, herhangi bir şaibeye yer verilmesin..” talimatına rağmen ihalelerin şeffaf yapılmadığı hatta halk ile kopuk yaşadığını sayın ÇAKAR beyan etti.

Hatta Sayın Partili Cumhurbaşkanının “Yüksünerek yapılan işlerin hiç kimseye faydası olmaz. Belediye Başkanlarına herkes ulaşmalı, çarşıdan, pazardan ve sokaklardan ayağını kesmemeli..” talimatına rağmen Sn. ÖZLÜ’ye ulaşabilene aşk olsun diyebiliyorsa bu işlerde bir sıkıntı, bir kopukluk olduğu aşikar…

 

Sayın Belediye Başkanım,

Meclis Üyeniz Ender ÇAKAR’ın serzenişlerine kulak verin.

Belki duymuşsunuzdur ama işitmediğiniz bir gerçek.

Düzce’ye sadece yukarıdan bakmayın, aşağıya inin bir de oradan görün..

Projelerinizi masa başında hazırlayıp üç boyutlu görsellerle sosyal medyada ve basında paylaşıyorsunuz, ama ortada herhangi bir icraat yok.

 

Kervan kavşağı hala başlanmadı. Millet Bahçesi dediniz, eski Belediye Başkanının yaptırdığı mevcut binaları yıktırıp yeni bir alan hazırladınız. Ama hala ortada şantiyeden başka bir şey yok.

İstanbul Caddesi, cadde olduğuna pişman oldu. Bir kazıldı, sonra asfaltlandı..  Üzerinde birçok oynamalarla bir şeyler yapmaya çalıştınız. Tramvayı söktünüz, bisiklet yolu yaptınız, çokta güzel oldu. Daha boyaları kurumadan şimdi tekrar kazdınız ve tekrar yapmaya çalışıyorsunuz.

Ha eski Belediye Başkanı Sn. KELEŞ’in tonla para harcanarak yaptırdığı, sokak aydınlatmaları ve valilik karşısındaki şelale türü yapıyı kaldırdınız. Şimdi yine tonla para harcayarak oraları yıktınız tekrar bir şeyler yapıyorsunuz.

Bu paraları Düzcelinin ödediğini biliyorsunuz değil mi?.

Birde duyuyoruz seçimden önce söz verdiklerinizi Belediyeye alıyormuşsunuz. Vasıfsız elemanın Belediyeye ne faydası olur onu siz düşüneceksiniz. Biz Düzceli olarak gözle görülür bir icraat bekleriz.

En çok içerlediğim konu ise, İstanbul caddesindeki asırlık ağaçları sökmeniz. Yerine tekrar ağaç dikerseniz, o zaman bende derim ki madem tekrar dikecektiniz de yetişmiş ağaçları neden söktünüz veya kestiniz.

 

Düzcelinin bu feryatlarına kulak verin. Belki DUYUYORSUNUZ, ama feryatları İŞİTMİYORSUNUZ.

Tekrar söylüyorum, Düzce’nin BAKANA değil GÖRENE ihtiyacı var.

Hoşça kalın..

Ahmet ÇODUR

Düzce AHALİ Gazetesi

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL