banner
Sağlık

ECZACILIK FAKÜLTESİ DÜZCE’YE ÇOK ŞEY KATACAK !

Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde bölgesel kalkınma adına onlarca projeyi hayata geçiren Düzce Üniversitesi, yeni kurulan Eczacılık Fakültesi ile de yürütülen çalışmalara yenilerini ekleyerek, daha kapsamlı projeler gerçekleştirebilecek. Düzce Üniversitesi Eczacılık..

ECZACILIK FAKÜLTESİ DÜZCE’YE ÇOK ŞEY KATACAK !

Çevre ve Sağlık Teknolojilerinde bölgesel kalkınma adına onlarca projeyi hayata geçiren Düzce Üniversitesi, yeni kurulan Eczacılık Fakültesi ile de yürütülen çalışmalara yenilerini ekleyerek, daha kapsamlı projeler gerçekleştirebilecek.

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ve fakültenin bölgesel kalkınma programına yapacağı katkılar hakkında açıklamalarda bulunan Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, kaliteli bir temel bilimler ve meslek bilimleri öğretim üyesi kadrosuyla, mesleğin bilinciyle fakülteye girmiş kaliteli ve kaliteye önem veren öğrencilerin etik ve ahlak kurallarıyla yetiştirileceğini ifade etti. Bölgesel kalkınma projesini yürüten bir üniversite olarak; Düzce’deki doğal ilaç potansiyelini kullanarak sağlık alanında öncü çalışmalar yapacaklarının altını çizen Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, tıbbi çalışmaların yanında, kozmetik üretimi hakkında da katkıda bulunacaklarını vurguladı.

“Doğal İlaçlara Tutkunluğum Nedeniyle Bu Alanı Seçtim”

Kendisinin 1993 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olduğu bilgisini veren Ufuk Koca Çalışkan, mezun olduktan sonra da doğal ilaçlara tutkunluğu nedeniyle Farmakognozi Ana Bilim Dalı’nda (ABD) araştırma görevlisi olarak çalışmaya başladığını söyledi. Milli Eğitim Bakanlığı’nın sağladığı yurt dışı burslu eğitim sınavını kazanarak, yüksek lisans ve doktora yapmak için Amerika Birleşik Devletlerine gittiğini ifade eden Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, “Yüksek lisansımı Washington State, doktoramı da University of Florida’da tamamladım. 2005 yılında, mecburi hizmetimi tamamlamak üzere Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi ABD ve Fitoterapi Programına döndüm. Yurtdışı eğitimim sırasında ilaç hammaddelerinin bitki doku kültüründe üretim ve bitkilerde gen transferi çalıştım. Döner dönmez de TÜBİTAK 3501 Kariyer Projesi ve Rektörlüğün destekleriyle Eczacılık Fakültesi’nde Bitki Doku Kültürü Laboratuvarı kurdum. Bir yandan Biyoteknoloji/Nanoteknoloji çalışmalarını yürütürken diğer taraftan da Etnobotanik ve Etnofarmakoloji çalışmalarına devam etmekteyim. Halk arasında kullanılan doğal ilaçları araştırıp, bitki veya doğal hammaddeyi toplayıp laboratuvar ortamında, in vitro ve in vivo olarak hayvanlarda analiz etmekteyiz, böylece hem bilimsel literatüre hem de endüstriye katkıda bulunmak çabamız. Çalışmalarım beğenildiği için yurtdışı kısa davetler yanında, İtalya Sardunya adası University of Cagliari’den bilimsel çalışmalar için 3 aylığına davet alarak çalışmalara katıldım.” dedi.

“Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Alanındaki Çalışmalarım Devam Edecek”

Akademik çalışmaların yanında, 2012-2016 yıllarında Sağlık Bilimleri Enstitüsü müdür yardımcılığı ve müdürlüğü, Gazi Üniversitesi’nin Erasmus kurum koordinatörlüğü göreviyle eğitime katkıda bulunduğunu söyleyen Ufuk Koca Çalışkan, “Tarım ve Orman Bakanlığı’nda komisyonlarda görev aldım. Gazi Üniversitesi Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) Merkezi’nde doktorlar için Fitoterapi Sertifikasyon Programı’nın hazırlanmasında yer aldım. Fakülte Yönetim Kurulu ve farklı komisyonlarında görev aldım. Enstitü müdürlüğüm sırasında Fitoterapi Tezsiz Yüksek Lisans Programı’nın oluşturulması ve geçmesinde görev aldım. Birisi Selçuk Üniversitesi’nde akademisyen kadrosunda olmak üzere Farmakognozi Doktorantı ve Fitoterapi uzmanları mezun ettim. Halen de Farmakognozi ABD’da, Fitoterapi’de Eczacılık’ta uzman doktora öğrencileri ile Fitoterapi yüksek lisans öğrencileri yetiştirmeye devam etmekteyim.” ifadelerini kullandı.

 

 

“Kaliteli ve Kaliteye Önem Veren, Etik ve Ahlak Kurallarına Saygılı Öğrenciler Yetiştirilecek”

Yeni kurulan Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin gelecek planları hakkında da bilgiler veren Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, Eczacılık Fakültelerinin artan sayısına dikkat çekerek, kaliteli öğretim elemanları ile mesleğin bilinciyle fakülteye girmiş; kaliteli ve kaliteye önem veren öğrencilerin, etik ve ahlak kurallarıyla yetiştirileceğinin altını çizdi. GMP kuralları ile oluşturulmuş dünya standartlarındaki laboratuvarlarda öğrencilerin üretime katılacağını söyleyen Öğretim Üyesi, eczacılık eğitimi alan öğrencilerin majistral ilaçları hakkıyla bilerek, eczacılığın anlamını görerek, Eczacı olmaya adım attıkları bir Eczacılık Fakültesi hayal ettiğini dile getirdi.   Öğrencilerin, eczacılık alanında ulusal ve uluslararası farklı kariyer ve iş alanlarını görerek, bilerek yollarını çizmeleri gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, meslekleriyle barışık, mesleğe adım atmış, yaşantısıyla örnek, topluma faydalı olmayı ilke edinen bireylerin yetiştiği bir Eczacılık Fakültesi hayal ettiğini sözlerine ekledi.

“Dünya Standartları Laboratuvarlarda Yüksek Katma Değerli Ürünlerin, Son Yeniliklere Uygun Doğal Kozmetiklerin Üretimine Katkı Sağlayacağız”

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin Bölgesel Kalkınma Projesi’ne sağlayacağı katkılardan da bahseden Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, “Düzce Üniversitesi Sağlık ve Çevre konusunda bölgesel kalkınma projeleri yürüten bir Üniversite. Düzce Üniversitesi ile yollarımız tam da bu konuda birleşti. 2020 Nisan-2021 Ağustos tarihleri arasında 4 kişilik bir ekipte Etnobotanik uzmanı olarak yer aldığım Tarım ve Orman Bakanlığı’nın Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 9. Bölge Müdürlüğü’ne bağlı ‘Düzce İli Biyolojik Çeşitliliğe Dayalı Geleneksel Bilginin Belirlenmesi’ projesi ile Düzce’nin ilçeleri, köyleri ve kültürü ile tanıştım. 4 Kişilik ekipte Botanik Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi. Yasin Hazer liderliğinde Düzce Üniversitesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Münir Uçak ve Dr. Öğr. Üyesi Sosyolog Ercan Kızılay ile birlikte 1 yıl içerisinde 50 köyü ziyaret ederek; bitkileri, doğal ilaçları, kültürü ile ilgili geleneksel bilgileri anketlerle ve görerek topladık.

Eczacılık Fakültesi Dekanlığı, Rektör Yardımcımız ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İdris Şahin Hocam ile tanışmamızdan, özgeçmişimi görmesiyle birlikte tevafuk olarak geldi. İzlenimlerime göre, Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Nigar Demircan Çakar Eczacılık Fakültesi ile ilgili pek çok adımı atmış, sanırım şu ana kadar olan gelişmelere Eczacı dokunuşlarıyla güzel şekiller vereceğiz. Proje ile çevreyi, çevredeki doğal ve bitkisel ilaç potansiyelini görme şansım oldu. Halk ilaçlarından yola çıkarak Düzce çevresindeki bitkileri değerlendirme şansımız olacak. Özellikle sağlık alanında tıbbi bitkilerin, çayların Farmakope analizleri, kalite analizleri, doğal ilaçlar-gıda takviyelerinin hammaddelerin analiz ve Üniversitenin GMP kurallarına uygun laboratuvarlarında yüksek katma değerli ürünlerin, son yeniliklere uygun doğal kozmetiklerin üretimi alanlarında katkıda bulanacağımıza inanıyorum. Ayrıca, Fitoterapi, Aromaterapi, Homeopati ve benzeri eğitimleri GETAT bünyesinde doktorlara ve sağlık alanında çalışanlara sertifikasyon ile sunarak, ‘Sağlıkta Eğitim’ konusunda katkıda bulanabileceğimizi, yine GETAT bünyesinde yapılabilecek klinik çalışmalara katkıda bulanabileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin açılmasında emeği geçenlere teşekkür eden Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ufuk Koca Çalışkan, “Üniversitemizin Eczacılık Fakültemize, Eczacılık Fakültemizin de hem Üniversiteye hem de Düzce iline; geliştiren, değer katan katkılarda bulunacağına can-ı gönülden inanıyorum.” ifadeleriyle sözlerini sonlandırdı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL