banner
Düzce Yerel

EN BÜYÜK MAĞARA

Düzce’nin Yığılca ilçesinde bulunan Sarıkaya Mağarası batı Karadeniz bölgesinin en büyük mağarası özelliğini taşıyor. Yığılca’nın Sarıkaya köyünün 1,5 km kuzeydoğusunda bulunan ,toplam uzunluğu 717 metre olan mağaranın ana galeri uzunluğu..

EN BÜYÜK MAĞARA

Düzce’nin Yığılca ilçesinde bulunan Sarıkaya Mağarası batı Karadeniz bölgesinin en büyük mağarası özelliğini taşıyor.

Yığılca’nın Sarıkaya köyünün 1,5 km kuzeydoğusunda bulunan ,toplam uzunluğu 717 metre olan mağaranın ana galeri uzunluğu 510 metre genişliği ise 80 metre boyu 75 metre ve tavan yüksekliği 15 ila 40 metre arasında değişiyor. Mağara da gelişim dönemine ait fosil ve genç damlataşı şekilleri bulunuyor. Mağaranın ortasında Aksu çayından gelen derenin oluşturduğu küçük bir şelale ve ikinci evreye ait bir kanyon vadi bulunuyor.

Batı karadeniz bölgesinin en büyük mağarası olan Sarıkaya mağarası aynı zamanda bir su geçiş yolu özelliğini taşımaktadır. Zaman içinde bölgeye çok fazla turistin gelmesini sağlayacak olan Sarıkaya mağarası için en büyük  tehlike ise. ..

Yığılca ekonomik olarak büyük katkılar vereceği düşünülen  zamanın belediye başkanının katkıları ile yapılan ,bu gün ise hava kirliliğinin en büyük etkeni olacağı düşünülen Çimento fabrikasına malzeme sağlamak için kullanılan dinamitlerin olması görülüyor..

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL