banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem Sağlık

En çok Üst kol kemiği kırığı oluyor

Analiz Ortopedi Ortez Protez Üretim ve Uygulama Merkezi sahibi protez ortez uzmanı Can Turan, Düzce’de en çok rastlanan kırık vakalarının bağ-bahçe çalışmaları sırasında oluştuğunu belirtti. Turan, “Düzce bölgesinde en sık..

En çok Üst kol kemiği kırığı oluyor

Analiz Ortopedi Ortez Protez Üretim ve Uygulama Merkezi sahibi protez ortez uzmanı Can Turan, Düzce’de en çok rastlanan kırık vakalarının bağ-bahçe çalışmaları sırasında oluştuğunu belirtti. Turan, “Düzce bölgesinde en sık rastlanan kırık vakaları tarla – bahçe işleri sırasında oluşmaktadır. Kemik travması sonucunda kemik  yapısında aşırı strese bağlı olarak kırık oluşumu görülür” dedi.

En sık skarşılaştıkları kemik kırığının  üst kol kemiği kırığı olduğunu belirten ortez uzmanı Turan, “ 7’den 70’ e herkesin başına gelebilecek bir durum olan kemik kırılması vücudun herhangi bir kısmında oluşabilir. Vaka olarak bizim en sık karşılaştığımız durumlar ise kaval kemiği (os Tibia) ve dirsek ile omuz arasında bulunan üst kol kemiği (os humerus) yapılarıdır. Kemik yapısının deforme olması sonucunda doğru şekilde pozisyonlanıp kaynamasını sağlamak için sarmiento ortezi uygulanmaktadır. Kırık oluşumundan sonra yapılan alçılama işlemini takiben kemik yapısını korumak için kullanılan sarmiento ortezi alçıya göre daha ergonomik ve giyilip çıkarılabilen bir ortezdir. Hastanın durumuna göre kullanım süresi değişiklik gösterebilen sarmiento ortezinin ortalama kullanım süresi 1 – 3 ay arasındadır. Kemiğin tam olarak kaynaması sonucunda kullanım sonlandırılır” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL