banner
Düzce Yerel Gündem

ENTERESAN GRİFT İLİŞKİLER

Düzce Belediyesi’nin 2019 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarında nereye harcandığı belli olmayan 404.568,81 TL’lik özel kalem harcamasını yapan o dönemin Özel Kalem Müdürü ve Dursun Ay’ın akrabası Beytullah Yılmaz  Kültür İşleri Müdürü..

ENTERESAN GRİFT İLİŞKİLER

Düzce Belediyesi’nin 2019 yılının Ocak-Şubat-Mart aylarında nereye harcandığı belli olmayan 404.568,81 TL’lik özel kalem harcamasını yapan o dönemin Özel Kalem Müdürü ve Dursun Ay’ın akrabası Beytullah Yılmaz  Kültür İşleri Müdürü olarak atanması şaşkınlık yarattı.

 

Düzce Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nün temsil ve tanıtma giderlerinin basına yansıması üzerine Belediye tarafından yapılan açıklamada, 2019 yılında yapılan 4.000.050,00 TL’lik temsil ağırlama giderlerinin 777.924,03 TL’si Dursun Ay’ın belediye başkanlığı yaptığı Ocak-Şubat ve Mart aylarına aittir denildi.

Ocak, Şubat ve Mart aylarını kapsayan 3 aylık bir süre için vicdanların kabul edemeyeceği bir miktar olan bu harcamanın nereye harcandığı açıklanmadı.   Dursun Ay’ın Başkan, yeğeni Beytullah Yılmaz’ın Özel Kalem Müdürü olduğu o dönem tam da Faruk Özlü’nün adaylık dönemine denk geliyor.

Olay basına yansıdıktan sonra yapılan ‘Biz harcamadık, Dursun Ay harcadı” açıklamalarının ardından dönemin Belediye Başkanı Dursun Ay, kamuoyu vicdanını rahatlatmak için yapılan harcamaları açıklamak yerine sessizliğini korurken, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü 4 Ocak 2021 tarihinde yeni yaptığı görevlendirmeyle kafalardaki soru işaretlerine bir yenisini ekledi.

Olay basına yansıdıktan yaklaşık 13 gün sonra, o dönem ki harcamalardan sorumlu Özel Kalem Müdürü görevinde olan ve Belediyeye bağlı İNTAŞ Şirketinde işçi statüsündeyken Dursun Ay tarafından  Özel Kalem Müdürü yapılan yeğeni Beytullah Yılmaz  Özlü tarafından Kültür İşleri Müdürü olarak atandı.

Bilindiği gibi 24 Kasım 2018’de Faruk Özlü Düzce Belediye Başkan Adayı olarak açıklandı. Aralığın sonralarına doğru Faruk Özlü, tüm hazırlıklarını tamamlayıp sahaya indi ve çalışmalarına başladı. Düzce Belediye Başkan Adayı olduğu süreç boyunca da Düzce Belediye Başkanı Dursun Ay, Faruk Özlü’ye tam destek verdi.

Özlü 31 Mart’ta seçimi kazandı ve başkanlık koltuğuna oturdu. Aradan geçen süreçte, Sayıştay raporu açıklanana kadar Düzce, Faruk Özlü’nün aday olduğu 3 aylık o dönemde Özel Kalem Müdürlüğü tarafından yapılan ve dudak uçuklatan  777.924,03 TL’lik harcamadan haberdar olmadı.

Dursun Ay ve Beytullah Yılmaz ismi, Özlü’nün Belediye Başkanlığı koltuğuna oturduktan 5 ay sonra kamuoyuna yaptığı ‘BELEDİYENİN BORÇLARI’ açıklamasında tekrar gündeme gelmiş ve 18 aylık kısa bir başkanlık sürecinde yapılan 190 milyon liralık harcamanın nereye yapıldığı yönünde kamuoyu Ay ve Yılmaz’dan bir açıklama beklemiş ancak açıklama yine gelmemişti.

Yaşanan tüm bu açıklanamaz sürecin ardından belediyedeki harcamaların ikinci yetkilisi olan isim olan Beytullah Yılmaz enteresan bir şekilde Başkan Özlü tarafından Kültür İşleri Müdürü yapıldı.

Şimdi hepimizin kafasında cevaplanmayı bekleyen bazı sorular var…

Adı bu kadar soruya cevap vermeyen bir çalışan neden Birim Müdürü olarak atandı?

Bu atama liyakat esaslı mıdır? Yoksa özellikle Özlü’nün aday olduğu dönemde yapılan harcamaların kamuoyuyla paylaşılmaması adına bur sus payı mıdır?

Atama liyakat bazlı ise, harcamanın yapıldığı dönem Özel Kalem Müdürü olan Beytullah Yılmaz neden kalem kalem harcamaları açıklayıp kamuoyunu bilgilendir miyor?

Düzce Belediyesi Özel Kalem Müdürlüğü’nde o dönemki harcamaların tamamının evrakları varken, Belediye bu harcamaların nerelere yapıldığı ile ilgili mevcut evrakları neden kamuoyuyla paylaş mıyor?

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL