banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem Sağlık

GENELGE NE DİYOR BELEDİYE NE YAPIYOR?

01.12.2020 tarihli Düzce İl Umumi Hıfzısıhha Meclisinin “Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) ivedilikle alınmasına” kararına..

GENELGE NE DİYOR  BELEDİYE NE YAPIYOR?

01.12.2020 tarihli Düzce İl Umumi Hıfzısıhha Meclisinin “Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) ivedilikle alınmasına” kararına uymayarak sefer sayılarını azaltan Düzce Belediyesine tepki yağıyor.

Son dönemde Koronavirüs salgınının yayılımında tüm Dünya’da ve özellikle Avrupa’da hızlı bir artış yaşandığı ve Ülkemizde de vaka ve hasta sayılarında yükseliş görüldüğü hepimizin malumu.  Bu çerçevede 30.11.2020 tarihinde  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar doğrultusunda; İçişleri Bakanlığı Sokağa Çıkma Kısıtlamaları Genelgesi yayınladı. Sokağa çıkma genelgesinde vatandaşların virüsten korunması için bir dizi sıkı tedbirler alınırken, özellikle toplu taşıma ile ilgili de  “Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca belirlenmesi” kararı alındı.

Düzce Valiliği 01.12.2020 tarihli Düzce İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi kararlarının 4. Maddesinde de “Şehir içi toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluğun azaltılması amacıyla ilgili mahalli idarelerce alınması gereken tedbirlerin (sefer sayısının artırılması, denetim vb.) ivedilikle alınmasına” denildi.

Lakin Düzce Belediyesi İçişleri bakanlığının ve Düzce İl Umumi Hıfzısıhha Meclisi kararlarının aksine Düzce’de sefer sayılarını düşürdü.

Güzelbahçe-Pazaryeri, Yeşiltepe –Pazaryeri seferi yapan 14 ve 16 nolu araçlar ile,  Konuralp-Pazaryeri, Memursen-Otogar, Metek Toku-Pazaryeri, Çamlıevler-Pazaryeri ve Çavuşlar-Pazaryeri seferlerini yapan 7, 10, 18, 17 ve 28 nolu araçların sefer aralıklarını 20 ve 30 dakikaya çıkardı.

 

Özellikle mesai giriş ve çıkış saatlerinde yoğunluğun yaşandığı ve saatlerce boş mikrobüsün gelmesinin beklendiği Düzce’de, salgının tavan yaptığı bu günlerde, İçişleri Bakanlığının genelgesine aykırı hareket eden Düzce Belediyesi’nin vatandaşın sağlığından ziyade elde edeceği geliri düşünmesi tepkilere neden oldu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL