banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem

GIBTA İLE İZLİYORUZ

1 Nisan  2019 tarihi itibariyle Kaynaşlı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Birol Şahin,  ilçede yaptığı çalışmalarla bir çok belediyeye örnek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Özellikle pandemi sürecinin ilk dalgasında ve..

GIBTA İLE İZLİYORUZ

1 Nisan  2019 tarihi itibariyle Kaynaşlı Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Birol Şahin,  ilçede yaptığı çalışmalarla bir çok belediyeye örnek olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Özellikle pandemi sürecinin ilk dalgasında ve ikinci dalgasında vatandaşa ve esnafa verdiği destek ve hızlı aldığı kararlar benim diyen belediye başkanının yapacağı işler değil.

 

MHP ile girdiği seçimi kazanan ve MHP’li belediye başkanı olarak o koltuğa oturan Birol Şahin, yaşadığı süreçte partisiyle ters düştüğü için ihraç edilerek, bağımsız belediye başkanı olarak yoluna devam etme kararı almışı.

Başkanlık koltuğuna oturduğu günden bu yana ilçede yaptığı çalışmalarla hepimizin dikkatini çeken Şahin, pandemi sürecinde de aldığı isniyatiflerle vatandaşa destek olmuş, hatta bazı belediye başkanlarının kendisine sitem etmesine de sebebiyet vermişti.

Başkanlık sürecinde yaptığı çalışmaları başka bir haberde uzun uzun anlatacağız. Bu gün, pandemi sürecinin ilk dalgası olan Nisan, Mayıs ve haziran aylarında yaptığı ve ikinci dalga olarak içinde bulunduğumuz süreçte yaptıklarını anlatacağız sizlere.

Türkiye genelinde  koronavirüs salgınının başladığı ilk aylar olan Mart ayının sonlarından itibaren ilçede dezenfekte çalışmalarına başlayan Birol Şahin, 22 Nisan tarihi itibariyle Beyaz masadan vatandaşlara ücretsiz maske dağıtımı yapmaya başladı ki o dönem maske satışı yasak olduğu için insanlar maske bulmakta zorlanıyordu.  O günden sonra da Başkan Kaynaşlı halkının her talebini karşılamak için gece gündüz çalıştı. Maske sorununun hiç yaşanmadığı ilçede, en ücra köşede yaşayan vatandaşlara bile maske ulaştırıldı.

Şahin bununla da kalmadı, belediye hizmet binasının üzerine halkın kullanımına açtığı bir dezenfekte tüneli koydu. Kentin sokaklarını sürekli köpüklü sular ile yıkayarak, ilçedeki bütün ortak kullanım alanlarını ki buna toplu konutlar da dahil sık sık dezenfekte çalışması yaptı.

Bununla kalmayan başkan, Nisan, Mayıs , Haziran aylarını kapsayacak şekilde iş yerini kapatmak durumunda kalan Kaynaşlılı esnaflardan kira almama kararı almış ve bu uygulamayı yapan ilk ve tek başkan olarak hepimizin gönlünü kazandı.  Yine aynı dönem, Belediyenin denetimli Halk otobüsleri esnafının Kaynaşlı Belediyesine ödedikleri ücretlerde üç ay boyunca yüzde 50 indirim yaparak, halk otobüsü esnafını da rahatlattı.

Caddeler , sokaklar , otobüs durakları , çöp konteynerlerini köpüklü suyla yıkama ve dezenfekte çalışmalarını düzenli bir şekilde yapmaya devam eden Başkan Şahin, Düzce Valiliğinden aldığı özel izinle Belediye Meclisini toplayarak,   oy birliği ile  su ücretlerine Nisan, Mayıs, Haziran aylarını kapsayacak şekilde  3 ay süre ile yüzde 80 indirim yaptı. Su indiriminde de yine Düzce’de ilk ve tek uygulama sahibi olarak, tüm Düzcelilerin kalbini kazandı.

O dönemde ibadete kapatılan tüm camilerin dezenfekte ve temizlik çalışmalarını da Kaynaşlı Belediyesi olarak üstlenen Başkan Şahin, ilçedeki tüm camileri temizledi ve dezenfekte etti.

Yine o dönem evden çıkması yasaklanan 65 yaş üstü vatandaşlar için telefon numarasını veren Başkan Şahin “tüm ihtiyaçlarınız için beni arayabilirsiniz” diyerek 65 yaş üzeri vatandaşlara da destek verdi.

Süreç ilerledikçe, Okullar, Camiler, Kur-an kursları ve Kreşlerde artan dezenfekte ihtiyacını yine belediye olarak karşılayan Şahin, tüm il ve ilçe belediyelerine örnek oldu.

Kaynaşlı belediyesi olarak uzun süre kapalı kalan ve 14 Mayıs’ta açılan berberler ve kuaförlere dezenfekte seti hediye ederek,   haftada 1 gün olmak üzere dezenfekte çalışmalarını yapacağını duyurdu ki bu da mevcut belediyeler içinde bir ilk oldu.

Başkan Şahin, korona virüs sürecinde kapalı kalan ve 1 Haziran itibariyle normalleşme sürecinde açılan kahvehane esnafına da destek verdi. Kahvehanelerin dezenfekte çalışmalarını yapan Şahin,  kahvehane sahiplerine 5’en kiloluk çay ve şeker hediye etti.

1 Haziran tarihi itibariyle normalleşme sürecine giren Türkiye’de Ağustos ayı itibariyle vakalarda artış yaşanmaya başladı. Eylül ekim aylarında iyice artan ve normalleşemeyen  ülkemizde kısıtlamalar tekrar gündeme geldi ve pandemi salgınının ikinci dalgası resmen Türkiye genelini esir aldı.  Kafe, restoran ve lokantalar müşteriye kapatılıp paket servis yapmaya başladı. Vatandaşlara sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmaya başladı ve özellikle hafta sonları sokağa çıkma yasakları tekrar uygulanmaya başladı.

Tüm bu sürecin en büyük mağdurları kafe, lokanta ve restoran sahibi esnaflar için hükümet yeni paketler açıklayarak, esnafa destek vermeye çalıştı.

İşte bu noktada yine Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin insiyatif kullanarak tekrar halkının yanında olduğunu gösteren örnek başkan oldu. İlk dönem salgında olduğu gibi yine genelge kapsamında iş yerini kapatmak durumunda kalan belediye  kiracılarından  kira almayacağını, ayrıca sokağa çıkma yasağı sonlanıncaya kadar Kaynaşlı Belediyesi denetimli halk otobüslerinden, Belediyeye ödedikleri ücrette %50 indirim yaptıklarını duyurdu.

Başkan Şahin bununla da kalmadı ve  Pandemi kapsamında işyerlerini kapatmak durumunda kalan her kahveci esnafa Kaynaşlı Belediyesi olarak 1500 tl  gıda yardımında bulunacağını duyurdu.

Şimdi bu haberi okuyan sizlerde, bağlı bulunduğunuz belediyelerin sizin için ve etrafınızda yaşayanlar için nasıl insiyatifler alabildiğini, Belediye Başkanlarınızın vatandaş ve esnaf için pandemi sürecinde neler yaptıklarını  düşünün.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL