banner
Gündem

GÜNEŞ TUTULMASI İLGİ İLE İZLENDİ!

  Yılın ikinci ve son Güneş Tutulması bugün gerçekleşiyor. Tutulma, Düzce’den de görüldü. Büyüleyici doğa olayı, canlı yayınlar sayesinde de binlerce kişiyle buluşuyor.   2022’nin ilk Güneş Tutulması 30 Nisan’da..

GÜNEŞ TUTULMASI İLGİ İLE İZLENDİ!

 

Yılın ikinci ve son Güneş Tutulması bugün gerçekleşiyor. Tutulma, Düzce’den de görüldü. Büyüleyici doğa olayı, canlı yayınlar sayesinde de binlerce kişiyle buluşuyor.

 

2022’nin ilk Güneş Tutulması 30 Nisan’da gerçeklemişti. Yılın ikinci ve son Güneş Tutulması ise 25 Ekim Salı günü, yani bugün gözlemlendi. TÜBİTAK’a göre Güneş Tutulması, Avrupa, Kuzeydoğu Afrika, Ortadoğu ve Asya’nın batısından izlenebiliyor. Hava açık olduğu takdirde ülkemizden de tutulma görülebiliyor. Ülkemizde gözlendiğinde Güneş’in yaklaşık yüzde 50’si Ay tarafından örtülecek. 

YAKLAŞIK 3 SAAT SÜRECEK

Türkiye saati ile 12.40 – 15.05 arasında meydana gelecek olan bu tutulmanın maksimum evresi saat 13.50’de meydana gelecek ve tüm tutulma yaklaşık 3 saat sürecek. Güneş Tutulması, 2022’nin son Güneş Tutulması olsa da genel olarak son tutulma değil. Zira 8 Kasım’da Tam Ay Tutulması da gerçekleşecek. Ancak bu tutulma ülkemizden gözlemlenemeyecek.

 

VATANDAŞLAR İLGİYLE İZLEDİ

 

Güneş tutulmasını Düzce’de vatandaşlar basın mensupları sayesinde Anıtpark’ta röntgen filmlerine bakarak rahatça izleyebildi. Bir çok vatandaş güneş tutulmasına bakarken şaşkınlıklarını gizleyemedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL