banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem

İskan sorununa çözüm bulunamıyor mu?

Konuralp’te yapımı Konuralp Belediye Başkanı Yusuf Ercan döneminde başlayan Üsküp evlerinin iskân sorunu bir türlü çözülemiyor.   Konuralp tüzel kişiliğini kaybetmeden hemen önce, dönemin belediye başkanı Yusuf Ercan tarafından Konuralp’e..

İskan sorununa çözüm bulunamıyor mu?

Konuralp’te yapımı Konuralp Belediye Başkanı Yusuf Ercan döneminde başlayan Üsküp evlerinin iskân sorunu bir türlü çözülemiyor.

 

Konuralp tüzel kişiliğini kaybetmeden hemen önce, dönemin belediye başkanı Yusuf Ercan tarafından Konuralp’e büyük yatırım olarak lanse edilerek İzmitli bir firmaya yaptırılan Üsküp evleri, 2014 yılından bu yana iskan sorununu çözemiyor.

2013 yılında yapımına başlanılan Üsküp evleri sitesi 174 Hane 6 dükkan olarak inşa ediliyor.  Binaların yapımı tamamlanınca ev sahipleri dairelerine yerleşiyor yada kiraya veriyor. Ancak sitenin iskan sorunu bir türlü çözülemiyor. Sitenin yapımı sırasında  anlaşılan yapı denetim firması iflas edince, iskan için gerekli ödemeler firmaya ödenmesine rağmen firma ödemeleri Vergi dairesine yapmıyor.

Site yönetimi yıllardır iskan sorunun çözmeye uğraşsa da bir arpa boyu yol ilerleyemiyor.  Düzce Belediyesi’nde belediye başkan yandımcısından imar müdürüne kadar konuyla ilgili kim varsa tek tek görüşülse de yine bir sonuç çıkmadığı gibi, iflas eden yapı denetim firmasına ödenen ve ödendiği belgeli olan 240 bin lira paranın tekrar ödenmesi isteniyor. Site yönetimi bu parayı ödemeye razı olsa da bu kez önlerine 2019 yılında yapılan deprem yönetmeliği değişikliği geliyor ve  2014 yılında o dönemin yönetmeliğine uygun olarak yapımı tamamlanan ve yaşam alanı olan 174 hanelik siteye, 30 cm olarak inşa edilen kolonların 50 cm olarak yeniden yapılması isteniyor.

Kolonların 30 cm’den 50 cm’ye yükseltilmesi için binalardaki duvarların hepsinin yıkılması ve binaların yeniden inşaa edilmesi gerekiyor.

Düzce Belediyesinden  kendilerine bir çözüm yolu   göstermesini isteyen site sakinleri Konuralp’te bu sorunu yaşayan birkaç sitenin daha olduğunu belirtti.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL