Düzce Yerel Güncel Gündem Siyaset

İyi Parti 500 günü değerlendirdi

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Belediye meclis üyeleri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çıkardığı ‘Uzun bir yolun 500 günü” adlı faaliyet kitapçığı üzerinden Düzce’de yapılan hizmetleri..

İyi Parti 500 günü değerlendirdi

İyi Parti Düzce İl Başkanı Yunus Özay Er ve Belediye meclis üyeleri Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün çıkardığı ‘Uzun bir yolun 500 günü” adlı faaliyet kitapçığı üzerinden Düzce’de yapılan hizmetleri değerlendirdi.

ENDER ÇAKAR

İyi Parti Belediye Meclis Grubu başkan vekili Ender Çakar, Belediyenin Borcunun azaltılması konusuyla ilgili, “ Bütçe rakamları gerçekçi değil. Detaylı bilanço ve mali açıklama ile ancak ikna edici olur. 85 milyon kaynak bulunmuş görünüyor, bunun sadece tasarruflar sağlanması mümkün değil. Bilançonun inandırıcı olması için Belediyeye bağlı şirketlerin de mali pozisyonlarının, Belediye ile olan finansal transferlerinin ortaya konmasını bekliyoruz” dedi.

Çakar, Konuralp Antik tiyatroda yapılan kazı çalışmaları ile ilgili, “Çalışma ile alakalı kanaatimiz olumlu, ama konunun idraki acısından Kültür Bakanlığının rolü ve projenin de esasen Mehmet Keleş zamanında başladığının vurgulanmasında yarar var. Belediye günlük 50 personel görevlendirip kazı çalışmalarına destek veriyor.

Düzce Belediyesi Kurumsal Kapasite konusuna da değinen Çakar, “ Liyakati sürekli ifade ettik dikkate alınmadı ve çıkan sonuçlar ortada. Başkan Kendisi kendi personelinden memnun olmadığını ifade etti ancak kitapçıkta aynı personelden övgü ile bahsediyor” dedi.

Sokak Hayvaları rehabilitasyon merkeziyle ilgili, Faruk Özlü’nün Bakanlığı döneminde yapılmış bir proje olduğunu belirten Çakar, “Tüm görsellere ve söylemlere rağmen ortalama 44 kişinin saldırıya maruz kalmasını nasıl açıklayacaksınız?” diye sorarken, sokakların hayvanlar kadar insanların da yaşam alanı olduğunu belirtti.

Kitapçıkta yer alan Hizmet Araçları Havuz Sistemini değerlendiren Çakar, “ Araç sayısı düşmeden havuz sistemine nasıl geçildi ve yine araç sayısında belirgin düşüş olmamasına rağmen bu tasarruf nasıl sağlandı anlayamadık” dedi.

Çakar, “Bahçeşehir ile ilgili bölümde şunları söyleyebiliriz,  İsim değiştirmek ile  yaşam kalitesi ne yazık ki değişmiyor. Bahçeşehir de ve kurulan yönetim şirketi bünyesinde somut olarak ne yapıldı, rakamlarla açıklama bekliyoruz. Kitapçıkta halkla biraraya gelme ile ilgili bir bölüm yer almış. Başkanımızın önce milletin seçtiği ve kendisini temsil etme yetkisi verdiği meclise, resmi bayramlardaki protokollere gelmesini bekliyoruz ki oradaki halkla da bütünleşsin.

Covid 19 ile mücadele bölümüyle ilgili söylenecek çok şeyimiz var. Pandeminin başlamasından yaklaşık olarak 45 gün sonra maskeler halka ulaştırılmaya başlandı. Aradan geçen zamanda merkezi yönetim gibi Düzce’de de ilk etapta ciddi yetersizlikler görüldü, belediyemiz geç inisiyatif aldı.  Akabinde hızlı bir üretim sureci başladığı aşikâr ama şu anda maske üretimi mantıklı değil, özel teşebbüs çok çok uygun fiyata maske üretip satmaya devam ediyor. Maske üretimindeki ara dönem performansını tebrik ediyoruz ama keşke Bolu Belediyesi gibi erken inisiyatif alınsa idi. Pandemi de ayrıca sadece maskeden ibaret değil. Suların o dönemde akmaması ve yakın zamanda da hala akmamaya devam etmesi ciddi bir eleştiri konumuz. Hijyen covid 19’a karsı en önemli unsur iken ana temizlik unsuru suların akmamasını vatandaşa nasıl izah edeceksiniz?” diye sordu.

ERKAN DİNÇER

Düzce Belediye meclisi İmar Komisyonu üyesi  Erkan Dinçer, kendi uzmanlık konularında yapıldığı söylenen çalışmaları değerlendirdi. Dinçer, “TOKI tarafından üstlenilen millet bahçesi projesini şehrimiz için olumlu buluyoruz, kent için önemli avantajlar içeren bir proje. Ama özellikle anıt parkın altını otopark olarak projeye, bizim de seçimlerde dile getirdiğimiz üzere,  dahil edilebilirdi Projenin üstünü TOKİ, Anıtpark altına yapılacak olan otoparkı da belediye yapabilirdi. Böylece belediyeye hem gelir sağlanabilir hem de önemli bir soruna çözüm bulunabilirdi.   Yine son dönemlerin önemli konularından birisi Düzce Kasrının yıkımı idi. Gerek tadilatı, gerek yapımı gerekse de sonradan ve aniden yıkımı tamamen plansız ve öngörüsüz gerçekleştirilmiştir. Yıkım sonrası tüm taleplerimize rağmen performans raporu bize verilmedi.  Yani bizler bina neden ve hangi gerekçe ile yıkıldı bilmiyoruz. Kolonlarda paslanma var dediler. Binada kaç kolon vardı, kaçında paslanma oldu, bu paslanmanın derecesi nedir. Bu pastanla tadilatla giderilemez miydi gibi bir çok sorunun cevabı olarak olan performans raporu elimizde yok. Bize sadece gözlem raporunu verdiler. Hiçbir binayı gözlem raporuna dayanarak yıkamazsınız.

Bisiklet Yolu yaptık denilmiş. Proje güzel ve bizlerde Düzce’nin bisiklet şehri olmasını destekliyoruz. Lakin gerek hattın şekli gerekse de hayata geçiş tarzı ile alakalı somut bir veri elimizde bulunmamaktadır. Kitapçıktaki görseller ise eski döneme aittir.

Hepimizin uzun süre sorun yaşadığı fisko birlik kavşağı için kitapçıkta, 2020’de başlanacağı yazılmış. 2020’nin bitmesine 3 ay kaldı henüz bir çalışma bile başlamış değil. Bu proje ile alakalı kitapçıkta ne proje detayı ne de iş planının mevcut olmaması konuyu gerçeklikten uzak kılıyor.  Yılın bitimine 3 ay kaldı ama ne yazık ki biz hala taslak projeyi dahi göremedik.

Yine çok önemli bir konu kentsel dönüşüm.  Projenin görselleri paylaşılmış ama makro planlamalar ile alakalı elimizde hiç bir veri yok. Konu sadece bir temenni gibi duruyor.

Yine bu yaz döneminde yaşadığımız büyük bir sorun olan içme suyu sorunu kitapçıkta yer almış.   DSİ’den, alınan kredi ile yapılmış dolayısı ile hibe değil. 20 yıla yakın ayni iktidar tarafından yönetilen ilimizde kısır çekişmeler sebebi ile hala sorun olarak durmaktadır. Ana projenin yapımının en az 3–4 sene süreceği ve kentin uzun süre özellikle yaz aylarında susuzluk çekeceği aşikâr iken, kısa vadede bir an önce Bölgesel sondajlar yapılmalı, kentin susuzluk sorunu kısa vadede çözülmelidir. Ama sondajlarla alakalı da bir çalışma ya da bilgilendirme göremedik” dedi.

OĞUZ ÖZYİĞİT

Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit, çöp konusuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Çok daha erken çözülebilecek bir konu idi. Kısır çekişmeler ve özellikle sayın Özlü’nün bakanlık dönemindeki açıklamaları sebebi ile konunun çözümü gecikmiştir. Yoksa daha önceki belediye başkanları döneminde de konunun çözümü mümkün idi. Ama yine de gelinen noktada kent için bir kazanım mevcut tebrik ediyoruz. OSB’nin genişletildiği açıklanmış. Önceki Valimiz Zülkif Dağlı, gitmeden önce bir güzellik yaparak imzaları attı. Otoban bağlantı yoluna kadar genişledi. Ancak yatırımcılar buraya geleceği zaman, OSB’nin alt yapısına bakıyor, elektriğine bakıyor, itfaiyesine bakıyor. Siz alanı istediğiniz kadar genişletin, yatırımcıya gerekli duyduğu imkanları sağlamazsanız yatırımcı gelmiyor.

Belediyenin işlettiği Sosyal Tesislerde Hizmet problemleri mevcut. Belediyenin vazifesi sadece çay satmak değil, mevcut mekanlarda halka ucuz ve kaliteli hizmet sunmaktır. Bu paralelde bir çok problem gördük ve meclis gündemine de taşıdık.

Düzce’nin en büyük sıkıntılarından biri olan ulaşımla ilgili, 2020  Haziranda çıkacağı  söylenen ulaşım master planı hala yok. Ulaşım ana sistemi üzerinde tam 7 ay çalışıldı bu sebeple de sistemin devreye girdiği ilk anda sorunların çıkmaması gerekirdi. Daha dikkatli olunmasını beklerdik. Proje Bekir Ilıcalı’ya ait ama ana projeden çok uzaklaşıldı araç adetleri azaltıldı. Ana projeden uzaklaşıldığı için umarız sistem sıkıntı üretmez. Ulaşımın bu şekli ile özelleştirilmesinin sebebinin ekonomik zarar olduğu ifade edildi ama bu sistemin de mali fizibilitesi paylaşılmadığı için kamu zararı oluşmasından endişe ediyoruz. Hizmet açısından büyük otobüslerinde devreye girmesini doğru buluyor, projenin kente hayırlı olmasını temenni ediyoruz” dedi.

ERDOĞAN KEFELİ

İyi Parti Başkan Yardımcısı Erdoğan Kefeli de kitapçıkta yer alan asfalt konusunu değerlendirerek, “Asfalt Makine kapasitesi ile dökülen asfalt miktarı kıyaslandığında son derece büyük bir verimsiz çalışma yapılmış görülüyor. Kentte ciddi manada asfalt sorunu var iken böylesi bir düşük performansı başarı gibi aksettirmek çok gerçekçi değil. Bunların 500 günde yaptık diye övündüğü asfaltı bizim dönemimizde 2 günde döküyorduk” dedi.

 

 

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL