banner
Düzce Yerel Güncel Gündem

KAMU VİCDANINDA AK’LANAMAZSINIZ

Düzce geçen haftayı Sayıştay’ın 2019 yılı Düzce Belediyesi 2019 Yılı Düzenlilik Denetim Raporunu konuşarak geçirdi.  Sayıştay denetçileri Düzce Belediyesi’nin kendilerine sunduğu evrakları inceledi, gözlemlerini yaptı, ilgililerle görüştü ve toplum 31..

KAMU VİCDANINDA AK’LANAMAZSINIZ

Düzce geçen haftayı Sayıştay’ın 2019 yılı Düzce Belediyesi 2019 Yılı Düzenlilik Denetim Raporunu konuşarak geçirdi.  Sayıştay denetçileri Düzce Belediyesi’nin kendilerine sunduğu evrakları inceledi, gözlemlerini yaptı, ilgililerle görüştü ve toplum 31 bulgu ile raporunu hazırladı.

Rapor kamuoyuna yansıdığında tüm Düzce içinde yazanların ne olduğunu anlamaya çalıştı.

Sayıştay Denetçileri 31 bulgu ile hazırladığı raporda, aslında 31 usulsüz işlem tespit etmiş oldu. Yani aslında bulgu   “Bulgu” kelimesinin anlamı kanuna uygun olmayan işler olduğundan Düzce Belediyesi’nin kanuna uygun olmayan 31 işlemi tespit edilmiş oldu Sayıştay denetçileri tarafından.

Düzce Belediyesi konunun bazı basın organlarına yansımasının ardından tabiki gecikmeden bir açıklama yaptı.  Özellikle kamuoyunun dikkatini çeken araç kiralama ve temsil ve tanıtma giderleri ile ilgili yaptığı açıklamalar özrü kabahatinden beter nitelikte bir açıklama oldu.

Araç kiralama ile ilgili yapılan haberlere verilen cevapta, ” Söz konusu ihale 4 aylık süreç için gerçekleştirilmiş ve sayıştay denetiminden geçmiştir. Denetimler sonucunda, belediyemize hiçbir suç isnat edilmemiş, hiçbir ceza yaptırım talebinde bulunulmamıştır.” denildi.

Açıklama metnini hazırlayan arkadaşlar Sayıştay’ın suç isnat etmeyen ve de cezai yaptırımda bulunmayan bir kurum olduğunu bilememiş olmalı ki böylesine ilginç bir cevap metni hazırlamış.

Sayıştay, Belediyeleri denetler ve usule uygun olmayan bulguları tespit eder ve bu raporu İçişleri Bakanlığı’na sunar.  O dakikadan sonra tüm sorumluluk İçişleri Bakanlığındadır. Cezai işlem uygulanıp uygulanmayacağına  Bakanlık karar verir.

Tecrübelerimizle sabittir ki bugüne kadar özellikle AK Parti’li belediyeler bu raporlardan ceza almamıştır.

Ancak burada hepimizin göz önünde bulundurması gereken şey, Belediyenin ceza alıp almaması değil,  usule uygun hareket edip etmemesidir ve bunun sonunda, tasarruf yapıyoruz diyerek, vatandaşın hizmetinden kısıtlamaya gidip, kendilerinin ihale ile aldıkları araçları bile beğenmeyip daha lüks araçlarla savurganlık yapmasıdır.

Kamu vicdanı, belediye yetkililerinin yaptığı bu savurganlığı tartıp, pandemi döneminde ekonomik sıkıntılar yaşayan bir memlekette bu savurganlığın hesabını soracaktır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL