banner
Düzce Yerel Gündem

KAYNAŞLI SÖZÜNÜ TUTTU, SIRA DÜZCE BELEDİYESİNDE

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, esnafa verdiği bin 500 liralık alışveriş çeki desteği sözünü tuttu ve kahveci esnafa çeklerini ulaştırdı.  Şahin’den bir gün önce Düzceli esnafa Düzce Belediyesi tarafından verileceği..

KAYNAŞLI SÖZÜNÜ TUTTU,  SIRA DÜZCE BELEDİYESİNDE

Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin, esnafa verdiği bin 500 liralık alışveriş çeki desteği sözünü tuttu ve kahveci esnafa çeklerini ulaştırdı.  Şahin’den bir gün önce Düzceli esnafa Düzce Belediyesi tarafından verileceği söylenen 1000liralık destekten ise ses seda yok.

Pandemi sürecinde salgının yayılımını önlemek amacıyla yapılan kısıtlamalara kahvehaneler ve Kafeler kapatılmıştı. Ekonomik olarak zor günler geçiren kahvehane esnafı için Türkiye’nin dört bir yanında belediyeler esnafa destek için harekete geçti.

Düzce Belediyesi de Ak Parti il başkanı ile yaptıkları toplantının ardından destek kararı  aldıklarını açıklamış ve kahveci esnafına 1000 lira destek vereceğini duyurmuştu.

Düzce Belediyesinden bir gün sonra esnafa destek açıklaması Kaynaşlı Belediye Başkanı Birol Şahin’den geldi. Şahin o gün verdiği sözü yerine getirdi ve esnafa 1500 TL’lik hediye çeklerini ulaştırdı.

Düzce Belediyesi ise henüz çekleri verip vermeyeceği ya da ne zaman vereceği ile ilgili kamuoyuna bir açıklama yapmadı.  Ancak, yaşanan yönetmelik sorunu nedeniyle esnafa verdiği sözünü yerine getirmesinin biraz zaman alacağını biliyoruz.

Bildiğiniz gibi Sosyal Yardım Yönetmeliğinde ‘SALGIN’ ibaresi yazmaması bu desteğin verilememesine sebep gösteriliyor.  Hukuk servisinden de görüş alan belediye yönetmelik değişmezse esnafa verdiği yardım sözünü tutamayacak. Yönetmeliğin değişmesi için ise meclisten karar alınması gerekiyor. Alınan karar Sayıştay’a gönderilecek ve Sayıştay onaylarsa  Düzce Belediye Meclisi  esnafa destek  maddesini tekrar görüşecek ve karara bağlayacak. Belediyenin sadece kahvehane ve internet kafelere vereceğiz dediği destek, yine aynı yönetmeliğin  eşitlik ilkesine aykırı. Yani Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında kapatılan tüm işyerlerine vermek zorunda.

Plan Bütçe Komisyonunun dediği gibi yönetmelik bu yardımın yapılmasına müsaade etmiyor, meclis kararı ile yönetmeliğin değişmesi gerekiyorsa, meclisin toplanıp yönetmeliği değiştirip, sayıştaya gönderip onaylandıktan sonra tekrar kararı mecliste gündeme alıp görüşmek en iyi ihtimalle 3 aylık bir süreci kapsıyor.

Peki tüm bu süreci yerine getirmeden Düzce Belediyesi esnafa verdiği destek sözünü meclis kararı ile yaparsa ne olacak???

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL