banner
Güncel

KOL BÖREĞİ

Yok diyorum.. Bu sefer çiçeklerden böceklerden bahsedeyim diyorum. Ama olmuyor. Ülke gündemi bir gıdaya gelen zammı konuşuyor, tam onu konuşurken, hooop bir anda kayyum rektörü konuşmaya başlıyor. Sonra tam gündemdeki..

KOL BÖREĞİ

Yok diyorum.. Bu sefer çiçeklerden böceklerden bahsedeyim diyorum. Ama olmuyor.

Ülke gündemi bir gıdaya gelen zammı konuşuyor, tam onu konuşurken, hooop bir anda kayyum rektörü konuşmaya başlıyor. Sonra tam gündemdeki kayyum rektör tartışmaları soğurken, bir anda doğalgaza %1 zam, Avrasya Tüneline %26 zam (ki yılbaşından sonra tüm otoyol ve köprülere %25 oranında zaten zam gelmiş Avrasya Tüneli es geçilmişti) yapıldı. Ben vatandaşlık görevi olarak ve işim gereği düzenli olarak geçiyorum.

Affedin, biraz cahilim, bir konu da desteğinizi isteyeceğim. Ben yukarıda bahsettiğim vatandaşlık görevimi yaparsam mı daha az kıymalı kol böreği yerim, yoksa geçmeden ama aldığım her üründe alınan vergilerle mi daha az yerim bilemedim. Sonuçta kol böreği Türk Mutfağının önemli yemeklerindendir. Bu arada bir not daha.. Avrasya tüneli 20 yıllığına, geçiş garantili olarak yüklenici firmaya verildi. Tünelin açılış tarihi 20 aralık 2020.

İzmir otoyolunu söylemiyorum bile.. O peynirli, kıymalı kol böreği… yanlış anlaşılmasın lezzet olarak çok güzel olduğu için, otoyolu kol böreğine benzettim. İkisinin de tadı damakta kalıyor… Birinin araba ile gidişi, diğerinin boğazdan gidişi..  İzmir Otoyolu da 4 Ağustos 2020 de açıldı, Osmangazi köprüsü dahil geçiş garantisi ile beraber sözleşme 2035 de bitiyor.

Sonra hooop dönüyoruz, Baktık ki, zamlar var ve gözümüze girmeye başladı, homurdanmalar artıyor. Hoş biliyorsunuz, rahmetli Levent Kırca’nın dediği gibi.. Zam var, zamcık var.. İkisini ayırmak lazım.

Nerde kaldık.. heh… hoop tekrar Boğaziçi Üniversitesine dönüp, bu seferde LGBT ler üzerinden gündem değişti. Bilmeyenler için söyleyelim, LGBT, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks bireylerin son dönemde popüler olan adı. Hepsini kapsayanı diyelim.

Neden Boğaziçi Üniversitesi rektörü bu kadar gündem oldu?

Daha önceki dönemlerde Kanuna göre, devlet üniversitelerinde rektör adayları, profesör unvanına sahip akademisyenler arasından önce öğretim üyeleri tarafından seçiliyor, daha sonra YÖK adayların üçünü Cumhurbaşkanının onayına sunuyor, en son da Cumhurbaşkanı rektörü atıyordu.

Kısacası önce akademisyenler seçim ile 3 rektör adayını belirliyor, sonrasında Cumhurbaşkanı isterse, ki bu Düzce Üniversitesinde Prof. Dr.Funda Sivrikaya Şerifoğlu zamanında da olmuştu, 1. Sıradakini değil isterse 2. Sıradakini de atayabiliyordu. Bununla ilgili olarak zamanında Düzce de kıyamet kopmuş, 2011 rektörlük seçimlerinde en çok oyu alan Bünyamin Dikici, dönemin cumhurbaşkanı tarafından tercih edilmemiş, yerine Funda Hoca seçilmişti. Düzce Milletvekili İbrahim Korkmaz bu konuyla ilgili günlerce Düzce medyasına açıklamalarda bulunmuştu. Hatta bir açıklamasında “Üniversiteye Münafık Rektör seçtirmeyeceğiz” demişti. Hoş kendi desteklediği adayında 15 temmuz sonrası kim olduğu ortaya çıkmıştı ama… neyse…

Şimdi ise, 2016 yayınlanan kanun hükmünde kararname ile devlet üniversitelerinde rektör YÖK tarafından önerilen üç aday arasından Cumhurbaşkanınca atanmaya başlandı.

Bu sebeple öğrenciler ve akademisyenler buna karşı çıktı, çıkmaya da devam ediyor.

Nereden nereye.. zamlardan LGBTlilere…

Biz bu suni gündemler ile oyalanırken, daha kaç zam ve zamcık sessiz sedasız hayatımıza girecek bilemiyoruz tabii ki.. Yada Cumhurbaşkanlığı bünyesinde bulunan kaç taşınmaz özelleştirme kapsamında sessiz sedasız satışa çıkarılacak..

Son Dakika: Elektrikli otomobillere uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları 2 Şubat 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 3.3 ila 4 kat düzeyinde artırıldı. Yeni zamla birlikte en düşük elektrikli otomobil ÖTV oranı yüzde 7’den yüzde 10’a, en yüksek elektrikli otomobil ÖTV’si de yüzde 15’ten yüzde 60’a çıkarıldı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL