banner
Gündem

KONURALP DÜZCE’NİN TARİHİ HAZİNESİ!

18- 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler haftası dolayısıyla Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından verilen bilgide, Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kentinin, doğal ve tarihi hazineleri ile Düzce’nin önemli..

KONURALP DÜZCE’NİN TARİHİ HAZİNESİ!

18- 24 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Müzeler haftası dolayısıyla Düzce Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından verilen bilgide, Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kentinin, doğal ve tarihi hazineleri ile Düzce’nin önemli tarihi alanlarından biri olduğu belirtildi.

Dünya kültür mirasının korunması ve müzeciliğin tanıtılması amacıyla Uluslararası Müzeler Konseyi (ICOM) tarafından ilan edilen “18-24 Mayıs Uluslararası Müzeler Günü ve Haftası” Düzce’de kutlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sabahattin Parlak ve ve Konuralp Müze Müdürlüğü personeli, Vali Cevdet Atay’ı makamında ziyaret ederek çiçek takdim ettiler. Düzce İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Sabahattin Parlak ziyarette Konuralp Müzesi hakkında Vali Atay’a bilgiler sundu.

 

Kültürel değişim, kültürlerin zenginleştirilmesi ve toplumlar arası karşılıklı anlayış, işbirliği ve barış konularında farkındalık yaratmak amacıyla müzelerin etkinlik ve aktivitelerinin tanıtılmasına fırsat sağlayan Uluslararası Müze Günü ve Haftası her yıl farklı bir tema ile kutlanyor. ICOM Milletlerarası Müzeler Konseyince 2021 yılı için seçilen ana tema “Müzelerin Geleceği: İyileşme ve Yeniden Düşleme” olarak belirlendi.

Müzeler; sanat, bilim, tarih ve kültürle ilgili eserlerin korunup sergilendiği, tanıtıldığı ve gelecek kuşaklara aktarıldığı ve geçmişle aramıza köprüler kuran, bizleri tarihte yolculuğa çıkaran, tarihin yaşayan tanıkları olarak kabul ediliyor.

 

Köklü bir tarihe sahip, çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Konuralp Prusias ad Hypium Antik Kenti, doğal ve tarihi hazineleri ile Düzce’nin önemli tarihi alanlarından biri.

 

 

Antik kentin zengin kültürel mirasını yaşatmak ve korumak amacıyla 2003 yılında ziyarete açılan Düzce Konuralp Müzesinde, 1906 adet arkeolojik, 497 adet etnografik ve 4073 adet sikke olmak üzere, toplam 6476 adet eser bulunuyor. Söz konusu eserler müze bahçesi, arkeoloji, etnografya ve taş eserler salonları ile sikke bölümünde sergileniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL