banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem Sağlık

KURUMA TANINAN SÜRE 27 ARALIK’TA DOLUYOR

SMA Tip 1 hastası küçük Muhammed Yiğit Tezcan’ın ailesi tarafından, Zolgensma isimli ilacın ithalatına izin verilmesi için açılan davada çıkan yürütmenin durdurulması kararına itiraz eden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz..

KURUMA TANINAN SÜRE 27 ARALIK’TA DOLUYOR

SMA Tip 1 hastası küçük Muhammed Yiğit Tezcan’ın ailesi tarafından, Zolgensma isimli ilacın ithalatına izin verilmesi için açılan davada çıkan yürütmenin durdurulması kararına itiraz eden Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun itirazı red edildi. Kurumun ilaca onay vermesi için kendisine tanınan 30 günlük süre 27 Aralık’ta sona eriyor.

 

SMA Tip 1 hastası küçük Muhammed Yiğit Tezcan’ın ailesi tarafından Sağlık Bakanlığı’na bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu aleyhine, Amerika ve Avrupa’da hastalığın tedavisi için kullanılan Zolgensma isimli ilacın ithalatına izin verilmesi istemli olarak Ankara 11.İdare Mahkemesi’nin 2020/1726 Esas sayılı dosyası üzerinden dava açılmıştı.

Mahkemece 27.11.2020 tarihinde Yürütmenin Durdurulması kararı verilip, ithalatın önü açıldı. Ancak karara karşı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu tarafından itiraz edil ve  Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nce itiraz reddedildi.

İdari Yargılama Usulü Kanunu madde 28 – “Danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare, gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. Bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak otuz günü geçemez.” hükmü gereğince Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun 30 günlük süresi 27.12.2020 tarihinde doluyor.

Muhammed Yiğit Tezcan gibi SMA Tip 1 hastası  birçok çocuğun bu ilaca acilen ulaşabilmelerinin önünde hukuki bir engel kalmadı.

Düzce Baro Başkanı Azade Ay, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Geleceğimiz çocuklarımızın yaşam hakkının ellerinden alınmaması için Zolgensma ilacının ithalatına izin verilmesi bakımından gerekli iş ve işlemlerin ivedilikle yerine getirilmesi için Düzce Barosu Kadın ve Çocuk Hakları Merkezi olarak Sağlık Bakanlığı ilgili kurum ve kuruluşlarını göreve davet ediyoruz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL