banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem

MİLLET BAHÇELERİ TOPLANMA ALANI OLACAK

Düzce’de millet bahçesi olarak yeniden düzenlenen Avni Akyol ve İsmet İnönü Parkı,  aynı zamanda deprem toplanma merkezi olarak düzenlenecek. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Afet ve acil durum toplanma..

MİLLET BAHÇELERİ TOPLANMA ALANI OLACAK

Düzce’de millet bahçesi olarak yeniden düzenlenen Avni Akyol ve İsmet İnönü Parkı,  aynı zamanda deprem toplanma merkezi olarak düzenlenecek. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerinin yerine getirilip getirilmediğini proje şekillenmeye başladığı zaman hep birlikte göreceğiz.

 

Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar saat programına konuk oldu. Bakan Kurum, 274 millet bahçesi projelendirdik.  81 ilde, 7 milyar lira tutarında. Bunlar aynı zamanda depremde toplanma alanlarımız. Her türlü alt yapıyı ona göre hazırlıyoruz” dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının 81 ilde başlattığı millet bahçesi projeleri aynı zamanda deprem toplanma alanları olarak değerlendirilecek. Bakan Kurum katıldığı  bir programda, millet bahçelerinin her türlü alt yapısını ona göre hazırladık dedi.

14 bin 252 metrekarelik İnönü Parkı ve yanında bulunan 4 bin 883 metrekarelik Avni Akyol ile 8 bin 135 metrekare büyüklüğündeki Anıtpark’ın birleştirileceği Millet Bahçesi proje ile yaklaşık 27 bin metrekare alan, hem park alanı hem de deprem toplanma merkezi olarak kullanılacak.

Projenin deprem toplanma merkezi olması da bazı kriterlere sahip olması zorunluluğu getirecek.  T.C. İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerini şöyle belirliyor;  bölgedeki nüfus yoğunluğu, alanın ulaşılma ve tahliye edilme kolaylığı, alanın mümkün olduğunca engellilerin ve yaşlıların ulaşımına uygun olması, ikincil tehlikelerden uzaklığı, mümkün olduğunca engebesiz düz arazilerde yer alması, konut alanlarına yakın ancak yapısal ve yapısal olmayan unsurlardan etkilenmiyor olması, elektrik, su, tuvalet gibi temel ihtiyaçlar ve benzeri unsurların karşılanabileceği yapılara yakın olması oluşturuyor. Bu kriterleri ağırlıklı hesaplamaya uygun olarak karşılayan yerler, toplanma alanı olarak tespit ediliyor.

İşte bu kriterlerin tamamının millet bahçesinde olması gerekiyor.  Projenin tamamını görmek kimseye nasip olmadığı için henüz bu kriterlere uygun olup olmadığını bilmiyoruz.  Mayıs 2021’de bitmesi planlanan millet bahçesi tamamlanınca, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Afet ve acil durum toplanma alanı tespit kriterlerinin yerine getirilip getirilmediğini göreceğiz.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
Full Oyunlar İndir Full Programlar İndir Android Oyunlar İndir Hileli Apk İndir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL