banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem

Milli Eğitim camiası kaynıyor

Milli Eğitim camiası kaynıyor Düzce Tv’de  Mehmet İbrahimoğlu’nun sunduğu Gündem programına katılan Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman şok iddialarda bulundu. Kaynaşlı Milli Eğitim Müdürünün mevzuata aykırı işler..

Milli Eğitim camiası kaynıyor

Milli Eğitim camiası kaynıyor

Düzce Tv’de  Mehmet İbrahimoğlu’nun sunduğu Gündem programına katılan Türk Eğitim Sen Düzce Şube Başkanı İsmail Şişman şok iddialarda bulundu. Kaynaşlı Milli Eğitim Müdürünün mevzuata aykırı işler yaptığından tutun da , Yığılca’da yine Milli Eğitim Müdürünün mevzuata aykırı uygulamaları nedeniyle  okullara yönetici bulamadıklarını ve bir okulun bu nedenle kapandığını anlatan Şişman, “O kişilere ilçe milli eğitim makamını verenler bunu sorgulaması lazım” dedi.

 

Kaynaşlı Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yönetilemediğini ifade eden Şişman, kurumda görevli Cüneyt Yıldırım’ın açığa alınmasıyla ilgili ilginç bilgiler paylaştı. Şişman, “Cüneyt Yıldırım yetiştirme yurtlarından yetişen ve Devlet tarafından Kaynaşlı Milli Eğitim Müdürlüğü’nün hizmetli kadrosuna yerleştirilen bir personel arkadaşımız.  Bu kardeşimiz kurumda biraz baskı ve mobbinge uğruyor.  Bir öğretmen arkadaşla polemiğe giriyorlar. Yetiştirme yurdundan çıkan bir arkadaşını başka bir okula göreve başlamaya götürüyorlar. Orda biraz terslenince ağız dalaşına giriyorlar. İlçe milli eğitim müdürlüğü tarafından karşı taraftaki öğretmen arkadaş çağırılıyor ve siz dilekçe verin biz gereğini yapacağız diye dikte ediliyor.  Kişiden dilekçe alarak bir anda soruşturma başlatılıyor ve şu anda bu arkadaşı açığa aldılar.  Açığa almanın şartları vardır, utanılacak bir şey  mi yapmıştır, hırsızlık mı yapmıştır, arsızlık mı yapmıştır, herhangi bir terör örgütü ile bağlantısı mı vardır, tacizde mi bulunmuştur? Ne yaptı bu arkadaş ? Kaynaşlı’da ki  yetkililere bunu sormak istiyorum. Açığa alan raporu kim tuttu, hangi müfettişler görevlendirildi?  Açığa almayı imzalayan kaymakam, evine göçünü getirdiğinde bu arkadaş kaymakam beyin evine göçünü taşımakla görevlendiren arkadaşlardan birisi.  Kaymakam beyin eşyasını taşımak devletin hizmetli personelinin işi midir? Kaymakam bey acaba parasını vererek  kendi eşyasını taşıyacak durumda değil midir? Burada bu arkadaşın eşya taşırken ki isteksiz tavırları sanırım kaymakam beyin dikkatini çekmiş, kaymakam beyde  açığa alınmasında da  gayet istekli bir görüntü sergilemiştir” dedi.

KAYNAŞLI MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YÖNETİLEMİYOR

Kaynaşlı Milli Eğitim Müdürünün kendi personelini korumaktan aciz olduğunu belirten Şişman, “İlçe Milli Eğitim müdürü kendi personelini korumaktan aciz. Kaynaşlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yönetilemiyor.  Çünkü kendi personeline bütün Kaymakamlığın temizlik görevi verilmek isteniyor sürekli. Ben Hangi kurumda çalışıyorsam o kurumun personeliyim ve o kurumun iş ve işlemlerini yürütürüm” dedi.

YASALLIK VE HELALLİK  AÇISINDAN DEĞERLENDİRİN DİYOR

Milli eğitim müdürlükleri arasında uygulama birliği olmadığını belirten Şişman, “Bir ilçe milli eğitim öğretmenlerin ek derslerini düzgün ödüyor, bir ilçe milli eğitim öğretmenlerin ek derslerini düzgün ödemiyor.  Yine Kaynaşlı ile ilgili bir sorun bu. Yaz döneminde Kaymakamlık tarafından 8. Sınıf öğrencilerinin liseye girme sınavdan sonra yapacakları tercihlerde rehberlik yapacak arkadaş görevlendirildi. Daha doğrusu rehber öğretmenler komisyon tarafından görevlendirildi.  Bu arkadaşlarımızın ücreti ödenmiyor. Kaç gün gitmiş okula deniliyor. Zaten yüz yüze görüşme yok ki.  Bütün görüşmeler uzaktan yapılıyor.  Ama bu arkadaşlar şunu bilmiyor. Kaymakam tarafından görevlendirme yapıldığı zaman, görevlendirme süresindeki ücretin tamamı ödenir.  Yok efendim Düzce merkezdekiler ödeniyor bunların bahanesi  oradakiler çok öğrenciye rehberlik yapıyormuş,   Kaynaşlı’dakiler daha az öğrenciye rehberlik yapıyormuş.  Hayır efendim  burda görevlendirme süresi geçerlidir.  Bana şu söyleniyor, biz okullardan gelen ek ders puantaşlarına göre yaptık.  Peki o puantaşların yapılmasında okullara talimatı kim verdi diyoruz,  biz vermedik okul müdürleri kendisi yaptı diyorlar. Şimdi okul müdürlerini suçluyor ilgili şube müdürü.  Ama whatsapp grubundan mesaj  atıyor arkadaşlar. “Lütfen bu konuyu yasallık ve helallik açısından değerlendirelim” diyor. Tabi mevzuatın içine yeni bir helallik kelimesi koydular.  Biz anlımızın teriyle para kazanan insanlarız. Bilgimizle, birikimimizle tecrübemizle devletin bize verdiği  görevleri  yerine getiririz, devlet memuruyuz çünkü,  karşılığında da devlet bize ücretini öder.  Biz helal olarak kazanırız bunu” dedi.

KENDİNİZ KAZANIRKEN HELAL KAZANÇ ÖNEMLİ DEĞİL

Şişman iddialarına sürücü kurslarına katılmayan ancak katılmış gibi parasını alan İlçe milli eğitim müdürüyle devam ediyor, “Maalesef bir çok kez tanık olduğumuz haftasonları sürücü kurslarının sınavlarında, ilçe milli eğitim müdürü yok , şube müdürü orda ama ücret alırken hepsi alıyor.  Hafta sonlarına kurs koymuş okul müdürü  hafta sonu kurusunu yapmıyor ücretini çatır çatır alıyor. Aynı ilçede yapılıyor bu. Bize bunların duyumu geliyor ama ilçe milli eğitim müdürü bunların takibini yapmıyor. Hani helal kazanç önemliydi. Kendiniz kazanırken helal kazanç  önemli değil,  ama başkasının hakkını teslim etmeye geldiği zaman  kraldan çok kralcılık yapıyorsunuz.  Burada mevzuata dayalı bir yönetim sergilemek gerekirken, devlet  edep ve adabına, devlet ciddiyetine uygun  bir yönetim sergilemek gerekirken, maalesef bugün yönetilemiyoruz. O kişilere ilçe milli eğitim makamını verenler bunu sorgulaması lazım” dedi.

YÖNETİCİ OLMADIĞI İÇİN YIĞILCA’DA OKUL KAPATTILAR

Yığılca’da yönetici bulamadıkları için Milli Eğitim Müdürünün bir okulu kapatarak başka bir okulla birleştirdiğini söyleyen şişman, “Bakın Yığılca’dan çok şikayet alıyoruz. Aynı şekilde mevzuat dışı uygulamalar. Yöneticilerle toplantı yaptığında bir ilçe milli eğitim müdürü yöneticilere hakaret edemez.  Yöneticilere  bağırıp çağıramaz. Yığılca’da okullara yönetici bulamıyorlar.  Yönetici atamalarında Yığılca’ya kaç tane yönetici atandı. Kimse Yığılca’da çalışmayı tercih  etmiyor. Yönetici bulamadıkları için okul kapattılar.  Başka okulla birleştirdiler. Yönetemiyorsan bırakacaksın.  Bu devletin işi. Devletin işini yapacak bir vatan evladı her zaman bulunur. Yönetemiyorsan bırakacaksın”dedi.

YORUMLAR (1)

  1. Refik Bahram diyorki:

    Parmak basmaya devam….hatalara ve yanlışlara karşı durmak görevi …Türk Eğitim Sen e verilmiştir….

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL