banner
Düzce Yerel Genel Güncel Sağlık

Minik Yiğit’e destek için 1 tişörtte sen al

SMA TİP 1 hastası olan 13 aylık Muhammed Yiğit Tezcan, tedavi için gerekli olan ilacın ABD’de çok yüksek maliyetle satılması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın devreye girerek ilacın Türkiye’ye girmesine izin verilmesini..

Minik Yiğit’e destek için 1 tişörtte sen al

SMA TİP 1 hastası olan 13 aylık Muhammed Yiğit Tezcan, tedavi için gerekli olan ilacın ABD’de çok yüksek maliyetle satılması nedeniyle Sağlık Bakanlığı’nın devreye girerek ilacın Türkiye’ye girmesine izin verilmesini bekliyor. Minik Yiğit’in ailesi bir yandan da tüm SMA TİP 1 hastaları için başlattıkları Tişört satış kampanyasıyla Yiğit bebeğin ve diğer bebeklerin tedavileri için para topluyor.

Hayatta kalabilmek ve nefes alabilmek için her an zamanla yarışan minik Muhammed Yiğit’in ailesi, Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesi halinde ilacı çok daha indirimli fiyata alabilecek.

Her ay ortalama 1 bebeğin kaybedildiği bu hastalık nedeniyle bebekleri için bir an önce bu ilacı temin etmek isteyen aile bir yandan hastalıkla bir yandan bürokrasiyle mücadele ederken, Sağlık Bakanlığı’nın artık devreye girmesini istiyor. Nefes dahi almakta güçlük çeken minik Muhammed Yiğit, ilacın Türkiye’ye gelmemesi halinde hasta haliyle ABD’ye gidip 2.5 milyon dolarlık ilacı orada kullanması gerekiyor. Durumunun ABD’ye gitmesine olanak tanımadığı Muhammed Yiğit için bu ilaç hayati önem taşıyor.

Zolgensma isimli bu ilacın bu hastalığı taşıyan bebeklerde ölüm oranının sıfır olduğunu belirten aile, bu ilacın temini için Bakanlığa bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvuruda bulundu. Sağlık Bakanlığı’nın devreye girerek ilacın Türkiye’ye getirilmesi durumunda fiyatın yarı yarıya düşeceği gerçeği ise ailenin tek umudu.

 

50 TL’ye tişört satışı başladı

Düzceli Fikri Tezcan’ın minik oğlu  SMA TİP 1 hastası Yiğit bebek için tüm ülke genelinde kampanyalar başlatıldı. Sosyal medya üzerinden, hastalığın tedavisinde kullanılan, FDA ve EMA onaylı ancak Türkiye’de satışına izin verilmeyen  Zolgensma adlı gen ilacının satışına onay verilmesi için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca etiketlenerek  paylaşımlar yapıldı.

SMA TİP 1 hastası minik Yiğit’in tedavisi için FDA ve EMA’nın onayladığı yaklaşık 2,5 milyon Dolar’lık Zolgensma adlı gen ilacının maliyetini karşılamak için minik Yiğit’in ailesi bir kampanya başlattı.  Satışının tüm geliri Yiğit Bebeğin tedavisi için kullanılacak olan tişörtler internet üzerinden satışa başladı.  Tanesi 50 TL üzerinden satılan Yiğit Bebek tişörtlerini ürün koduna 000’den 007’ye kadar yazıp satın alarak destek olunabilecek.

Aylardır mücadele ettiği SMA hastalığında kullandığı tek ilacın ithal edilebilmesi için Sağlık Bakanlığı’nın devreye girmesini bekleyen 13 aylık Muhammed Yiğit, nefes alabilmek ve hayatta kalmak için yardım bekliyor.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL