banner
Güncel

NASIL DA İNANMAK İSTİYORDUM, LAKİN…

‘İnsan Hakları Eylem Planı’ açıklandı ya; nasıl da gözlerim parladı, içimi bir umut kapladı. 19 yıl sonra bir ‘ışık mı’ geliyordu? Sevincimi, heyecanımı paylaşmak istedim. Bir koşu ‘Bir Bilene’ danışayım..

NASIL DA İNANMAK İSTİYORDUM, LAKİN…

‘İnsan Hakları Eylem Planı’ açıklandı ya; nasıl da gözlerim parladı, içimi bir umut kapladı. 19 yıl sonra bir ‘ışık mı’ geliyordu? Sevincimi, heyecanımı paylaşmak istedim. Bir koşu ‘Bir Bilene’ danışayım dedim; tüm hevesim kursağımda kaldı. Bir Bilen büyüğüm, ‘ Âyinesi iştir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde”  deyince birden gözlerimin farı sönüverdi. Oysa, nasıl da inanmak istemiştim.

Çağ atlayan Türkiye için, ‘Yoksullukla’ mücadelede başarılı olduğunu söylerken; hepimizin gözünün içine baka baka ‘ Kapanan dükkan falan yok’ dediğinde Trabzon’da bir esnafın işyerini, ‘namuslu bir şekilde battık’ pankartı asarak satışa çıkardığı aklıma geldi.

‘Kim aç lan… Arkadaşlar, aç insanı bana gönderin’ dediğinde; akşamüstü pazarında ucuz, atık hale gelmiş sebze ve meyveleri satın alıp çocuklarına yemek yapmaya çalışan Ayşe teyze aklıma geldi.

Mideye sadece ‘ Kuru ekmek’ girenler için ‘Demek kimse aç değil’ dediğinde; iş yerinde tabldotundaki erzakı evine götüren Ahmet işçi aklıma geldi.

Çağ atlayan Türkiye için, ‘Adalet’ in herkesi kucakladığını söylerken; hükümeti eleştirdiler diye şehit aileleri hakkında suç duyurusunda bulunman, şehit babasını hapse mahkum ettirmen, gazilerimizin protez bacaklarına haciz göndermen, güya analar ağlamasın derken, şehit anasını “sanık” yapman aklıma geldi.

Çağ atlayan Türkiye için, kaliteden, liyakatten, üretken beyinlerden söz ederken; ‘iş var ama beğenmiyorlar’ dediğin, pırıl pırıl gençlere iş vermezken imamlara, güreşçilere, jöleli yandaşlarına ikişer/üçer ballı maaşlarla biatçı koltuklar ikram ettiğin aklıma geldi.

Çağ atlayan Türkiye için ‘Beka’dan söz ederken, ‘Mutfaktaki yangın mı Vatandaki yangın mı’ derken; “İstediğimiz gibi konuşursa Murat Karayılan’ı da televizyona çıkarırız” dediğin, bir yerel seçimi kazanmak adına Osman Öcalan’ı devletin televizyonuna çıkarman,  PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mektubunu ekranlardan okutman aklıma geldi.

Ve sonuç:

İnsan Hakları Eylem Planı, ‘İnsanları Haklama’ eylem planına dönüşmemeli.

Ve şunu hiç unutmamalısın; biz, sizlerin ‘ Bunlar, Ay’a dört şeritli yol yapacağız desek inanırlar’ dediğiniz kesimden hiç olmadık.

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL