banner
Düzce Yerel Genel Gündem

Neden şimdi???

Öğrenci servis ücretleri toplantısı sonrasında 0-1 km ücreti 150 TL olarak belirlenirken 23-25 km 320 TL olarak belirlendi.   Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş. sunacağı yeni proje ile 11-22 yaş arasındaki..

Neden şimdi???

Öğrenci servis ücretleri toplantısı sonrasında 0-1 km ücreti 150 TL olarak belirlenirken 23-25 km 320 TL olarak belirlendi.

 

Düzce Belediyesi Ulaşım A.Ş. sunacağı yeni proje ile 11-22 yaş arasındaki gençlere sınırsız ulaşım imkânı sağlayacağını duyurdu.  13 Ekim’de başvuruların alınacağı Genç Kart ile 11-22 yaş arasındaki gençler, 81 TL abonelik ücreti ile 1 ay boyunca toplu taşıma araçlarını limit olmadan kullanabilecek.

 

Bu duyurunun ardından kısa bir süre sonra Düzce Belediyesi öğrenci servis ücretlerini belirlediğini de duyurdu.  Belediyenin belirlediği ücrete göre 0-1 km ücreti 150 TL olurken, 23-25 km 320 TL olacağı yine belediye tarafından duyuruldu.

81 Kart’ın neden 11-22 yaş aralığında olduğu kamuoyu tarafından sorgulanmaya başladı bile. Belediye Meclis üyeleri yapılan bu uygulamanın yasal olmadığını mecliste dile getirdi.  Bu kısım yasayla kanunla yönetmelikle çözümlenecek kısım. Biz ise 22 yaşında okumayan ve asgari ücretle herhangi bir işte çalışarak para kazanan bir genç ile, 23 yaşında okumayan ve asgari ücretle herhangi bir işte çalışarak para kazanan bir genç arasında yapılan bu ayrımı yazalım.

Genel manada Belediyenin yola çıkış amacını doğru bulmakla beraber, yapılan uygulamanın bir çok aileyi rahatlatacağının farkındayım. Lakin, kart kriterlerini belirlerken, 11-22 yaş aralığı demek yerine,  öğrenciler deseydik çok daha verimli bir çalışmaya imza atmış olmaz mıydık?

22 yaşında olmakla 23 yaşında olmak arasında ki 1 yıllık farkla 81 liraya sınırsız seyahat hakkını kaybetmek zorunda kalmazdık.

 

Gelelim Belediyenin belirlediği servis ücretlerine.

81 kart uygulamasının açıklanmasının akabinde servis ücretlerini de belediyenin açıklaması ben de şaşkınlık yarattı.  Belirlenen fiyatı kendi adıma yüksek bulmakla birlikte, acaba belediye öğrenciler servise binmesin Belediye otobüslerini kullansın, zaten de 81 kartla sınırsız ulaşım sağlayabilecekler diye bir plan mı yaptı diye aklıma gelmedi değil.

Tabi ki belediye sağlıklı hizmet edebilmek için kazancını arttırmalı. Ancak her hizmetten kar elde etmek zorunda değildir. Bir planlama yapılırken zarar görebilecek sektörler de düşünülmelidir.

Dileyim ki belirlenen servis ücretleri üzerinden ailelerin çoğu çocuklarını okula servis ile göndermek yerine 81 kart alıp belediye otobüsü ile gönderdi.

Burada iki sorun ortaya çıkacak.

  • Servisçi esnafı ve geçindirmek zorunda kaldıkları aileleri, çalıştırmak zorunda oldukları şoförleri ve aileleri zor bir ekonomik süreç yaşayacaklar.
  • Bugün mevcudu 1000 öğrenci olan Cumhuriyet lisesinin 500 öğrencisini Düzce Belediyesi hangi otobüsü ile taşıyabilecek.

Malum mikrobüsler ayakta yolcu alamıyor. Toplan 12 olan yolcu sayılarıyla mevcut ringlerde hizmet eden 100 mikrobüsü Cumhuriyet Lisesi güzergahına koysanız bile 500 öğrenciyi taşıyamıyorsunuz ki bu sadece bir okul için verilmiş örnektir.

 

Örnekler çoğaltılabilir.  Farklı fikirler de çıkabilir. Hepsine saygım sonsuz.

Amma!!!

Peki ya durum benim dediğim gibi gelişirse…..

Benim önerim !!!

81 kartı 11-22 yaş aralığı yerine, öğrenci karta çevirin.

Belirlediğiniz servis ücretlerini makul bir fiyata çekin.

İnsanlara kendi ekonomilerine göre tercih yapabilecek hakkı tanıyın.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL