banner
Düzce Yerel Gündem

ÖVÜNÜLENECEK BİR DURUM MU?

Geçtiğimiz hafta Düzce Belediyesi’nden  servis edilen haberde, “BELEDİYE İLE VATANDAŞ ARASINDA KÖPRÜ OLUŞTURUYOR” denilerek, Beyaz masa biriminin vatandaşın şikayetlerini çözüme kavuşturduğu halkla paylaşıldı. Yaklaşık 9 ayda 87 bin 737 şikayet..

ÖVÜNÜLENECEK BİR DURUM MU?

Geçtiğimiz hafta Düzce Belediyesi’nden  servis edilen haberde, “BELEDİYE İLE VATANDAŞ ARASINDA KÖPRÜ OLUŞTURUYOR” denilerek, Beyaz masa biriminin vatandaşın şikayetlerini çözüme kavuşturduğu halkla paylaşıldı. Yaklaşık 9 ayda 87 bin 737 şikayet aldıklarını övüne övüne anlatıldığı haber aslında Düzce Belediyesi’nin yapması gereken işlerde aksamanın en büyük kanıtı oldu.

 

Düzce Belediyesi, Beyaz Masa Ofisi;  2020 Mart ayından itibaren 87 Bin 737 adet başvuruyu değerlendirmeye aldı. Belediye ile vatandaş arasında köprü oluşturan ve 24 saat kesintisiz hizmet veren Beyaz Masa birimine ulaşan şikayetlerin yüzde 90’ı çözüme kavuşturuldu. Bu verilere göre Beyaz Masa günlük olarak ortalama 255 çağrıya cevap verdi. Yani  bir günde 255 kişi belediyenin yapması gereken hizmeti yapmamasından dolayı şikayetçi oldu.

Bu veriler aslında Düzce Belediyesi için utanç tablosu. 9 ayda 87 bin 737 şikayet almak, işlerin doğru yürümediğinin, hizmetlerin zamanında yerine getirilmediğinin göstergesi.

Her ne kadar beyaz masa 9 çalışanıyla onca vatandaşın sorununu dinleyip, ekipleri doğru yönlendirerek çözüm üretmiş ve birim olarak başarıyı yakalamış olsa da, burada önemli olan Belediye Hizmetleri ile ilgili bu kadar çok insandan bu kadar çok şikayet alınmasıdır.

Şikayetin çok olduğu yerde hizmetlerin sağlıklı yürütülmesi ihtimali neredeyse yoktur. Düzce’de 87 bin 737 vatandaş Belediyenin hizmetlerinden hoşnut olmamış ve Beyaz masayı arayarak,  şikayet gerekçesini bildirmiştir. Beyaz masa çalışanları da bu şikayetlerin yüzde 90’nını çözüme kavuşturmuştur.

Düzce Belediyesi,  bu veriler doğrultusunda, hangi birimlerinin hizmetleriyle ilgili   çoklukla şikayet aldığını belirlemesi ve o birimde yaşanan sorunun kaynağını tespit etmesi çok daha kolay olacak. 9 ayda yapılan 87 bin 737 şikayetin birim birim değerlendirilmesi ve hatta birim içinde de bir değerlendirme yapılarak, sorunların yönetimsel mi, personel ve araç gereç eksikliğinden mi kaynaklı olduğu tespit edilebilir ve bu konuda iyileştirme çalışmaları yapılabilir.

Temennimiz, Beyaz masaya daha az şikayet gelmesi için, belediyenin hizmetlerini daha sağlıklı yürütmesi yönündedir.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL