banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem Sağlık

ÖZEL ÇOCUKLARIN  ADRESİ ANALİZ ORTOPEDİ

Özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden çocukların çoğu zaman rehabilitasyon sürecini desteklemek için kullanılan bir çok ortez çeşidi olduğunu belirten Analiz Ortopedi Ortez Protez Üretim ve Uygulama Merkezi sahibi protez ortez..

ÖZEL ÇOCUKLARIN  ADRESİ ANALİZ ORTOPEDİ

Özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden çocukların çoğu zaman rehabilitasyon sürecini desteklemek için kullanılan bir çok ortez çeşidi olduğunu belirten Analiz Ortopedi Ortez Protez Üretim ve Uygulama Merkezi sahibi protez ortez uzmanı Can Turan, “ Özel eğitim rehabilitasyon merkezine giden çocukların çoğu zaman rehabilitasyon sürecini desteklemek için kullanılan bir çok ortez çeşidi vardır. Ortez; çocuklarda herhangi bir uzuv kaybı olmaksızın fonksiyonelliğini kaybetmiş kas gruplarının fizik tedavi rehabilitasyonundan sonra pozisyonunu koruması için yapılan ortopedik ürünlerdir” dedi.

Kas hastalığı gibi rahatsızlıklarla doğan çocukların kaslarının fonksiyonelliğini arttırmak için yapılan düzenli egzersizlerin yanı sıra AFO, uzun yürüme cihazı, statik el bilek splintidir gibi ortezleri de kullanmaları gerektiğini belirten protez ortez uzmanı Turan, “Serebral palsi (CP), Multiple Skleroz (Kas hastalığı) gibi beyincik yapısı doğuştan hasarlı doğan çocuklar hayata gözlerini açmasıyla özel eğitim merkezlerince takibe alınmaya başlamaktadır. Fizyoterapistler eşliğinde takibi yapılan bu çocukların kaslarının fonksiyonelliğini arttırmak için düzenli olarak rehabilitasyon egzersizleri yaptırılır. Alt ekstremite kas gruplarının üzerinde yapılan egzersizlerle birlikte en sık kullanılan ortez çeşidi ayak bileğini nötral pozisyonda tutmaya yardımcı olup kasların doğru uzunlukta gelişmesini sağlayan AFO’dur. Alt ekstremite ortez ürün yelpazesinde en sık kullanılan bir başka ürün ise uzun yürüme cihazıdır. Uzun yürüme cihazı öncelikle çocuğun bağımsız olarak ayakta durmasını sağlamakla birlikte yürüyüş paternini de destekler. Üst ekstremite ortez grubunda en sık kullanılan ürün ise statik el bilek splintidir. El kaslarında istemsiz kas kasılması oluşan çocuklarda elin pozisyonunu nötralde tutmaya yardımcı olarak kontraktür oluşmasını önlemektedir” dedi.

Özel çocukların hayatını kolaylaştırmak için ortez kullanımının gerekli olduğu zamanlarda ortez protez uzmanlarına danışılması gerektiğini belirten Turan, “Özel çocuklarımızın hayatını kolaylaştırmak için ortez kullanımı gerekli olunduğunda alanında uzman kişilere danışılması çocuğun gelişimi için önemli bir unsurdur. Düzce’de hizmet veren özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleriyle kurmuş olduğumuz bağlantılar ile fizyoterapist ve orthotist’lerin multidisipliner çalışma stratejisi ile Analiz Ortopedi olarak özel çocuklarımızın gelişimini yakından takip etmekteyiz” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
İmage To Text Windows 11 Key ankara escort

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL