banner
Düzce Yerel Genel Güncel Gündem

Protez hastaları artık güvende

  Düzce’de hizmet vermeye başlayan Analiz Ortopedi’nin yetkilisi Can Turan protez kullanıcılarının doğru şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek protez kullanımı öncesi ve sonrası faaliyetlerden bahsetti. Turan, “İş kazası, trafik kazası, şeker..

Protez hastaları artık güvende

  Düzce’de hizmet vermeye başlayan Analiz Ortopedi’nin yetkilisi Can Turan protez kullanıcılarının doğru şekilde bilgilendirilmesi gerektiğini belirterek protez kullanımı öncesi ve sonrası faaliyetlerden bahsetti.

Turan, “İş kazası, trafik kazası, şeker hastalığı, damar tıkanıklığı gibi durumlarda kişinin el – kol ve ayak – bacak uzvunu kaybetmesi sonucunda günlük hayatına bağımsız bir şekilde devam etmesi için yapılan ürünlere protez denir. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte protez uzuv alanında yerli ve yabancı firmaların AR – GE çalışmaları ile  geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır” dedi.

 

Protez uzuv üretiminin kişiye özel olması gerektiğini belirten Turan, “İdeal protez kullanmaya başlama süresi amputasyondan 6 ay sonradır. Protez kullanımı öncesi 6 ay süre boyunca kişinin fizik tedavi alması ve kaslarını güçlendirmesi, protez kullanımı daha kolay hale getirirken güdük formunun şekillenmesi de bu süreçte yapılan bandajlama işlemi ile sağlanır” dedi.

 

Turan, “Protezler kendi içinde günlük yapılan aktiviteye göre sınıflandırılır. Örneğin 70 yaşlarında gününün çoğu kısmını evde geçiren birey ile 35 yaşlarında çalışma hayatına devam eden bireye uygulanacak protez farklılık göstermektedir. Protez seçimi yaparken kişinin günlük olarak ne işler yaptığını iyi değerlendirmek gerekir. Alanında uzman kişilere danışmadan yapılan protezler protez kullanıcısını mutsuz edeceği gibi kan dolaşımı düzenini bozarak tekrardan amputasyon olmasını gerektirebilir. Prosthetist tarafından protez kullanıcısının protezi nasıl kullanacağı hakkında kapsamlı bir bilgilendirme gereklidir” dedi.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

İmage To Text Windows 11 Key

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL