banner
Düzce Yerel Gündem

SİZİN YAPTIĞINIZ YÜZDE 35 ZAM NEREDE?

İyi Parti Düzce Mahalli İdarelerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Erdoğan Kefeli, sendikacılık geçmişini konuşturarak, Düzce Belediyesi’nin toplu iş sözleşmesinde açıkladığı rakamı değerlendirdi.   Uzun Dönem Belediye İş Sendikası Başkanlığı yapan..

SİZİN YAPTIĞINIZ YÜZDE 35 ZAM NEREDE?

İyi Parti Düzce Mahalli İdarelerden Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Erdoğan Kefeli, sendikacılık geçmişini konuşturarak, Düzce Belediyesi’nin toplu iş sözleşmesinde açıkladığı rakamı değerlendirdi.

 

Uzun Dönem Belediye İş Sendikası Başkanlığı yapan Kefeli,  yüzde 35 zam yapıldığı söylenen işçilerin yevmiyelerinin 123.00 TL olduğunu, 1 Ocak tarihi itibariyle işçilerin Türkiye genelinde zaten 119,25 TL aldığını belirterek, “Sizin yaptığınız yüzde 35 zam nerede?” diye sordu.

Kefeli, “Düzce Belediyesi ile ilgili sendika 16 Aralık 2020 tarihinde gerçekleştirdikleri toplu iş sözleşmesi imza töreninde işçilere %35 ücret zammı yaptıklarını açıkladılar. ​İmzalanan toplu iş sözleşmesinin detayları ile kamuoyunu yormadan sadece basit bir soru sormak istiyorum. ​Toplu iş sözleşmesinin “TABAN ÜCRET ve ÜCRET ZAMMI” başlıklı 60.ncı maddesine baktığımızda, işçiler için belirlenen günlük ücretin 1 ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere brüt 123.00.-TL. olduğunu görüyoruz” dedi.

​Kefeli, “Toplu iş sözleşmesi kapsamındaki işçilere SIFIR zam verilseydi, 1 ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere brüt 119.25.-TL. yevmiye alacaklardı. Sizin %35 ücret zammı verdik dediğiniz sözleşme ile 123.00.-TL. alacaklarını görüyoruz. İşçinin yevmiyesindeki (ücretindeki) %35 zam nerede. ​Şimdi çıkıp, evet biz yevmiyeye zam vermedik ama yandan şunu veriyoruz, yandan bunu veriyoruz diye açıklama yapmayın. Böyle bir açıklama yapmanız gerekiyordu ise bu toplu iş sözleşmesi imza töreninde yada dün yapacaktınız” dedi.

 

​Kefeli, “Şimdi tekrar soruyorum. Soru çok basit ve çok net. İşçi SIFIR zam alsaydı, 1 ocak 2021 tarihinden geçerli olmak üzere 119.25.-TL. yevmiye alacaktı. Sizin % 35 zam verdik dediğiniz sözleşme ile 123.00.-TL. alacak. İşçinin yevmiyesindeki bu % 35 zam nerede?

​Değerli kamuoyu son olarak şunu ifade etmek isterim ki, Toplu iş sözleşmelerinde her şekilde anlaşmak mümkündür. Önemli olan dürüstçe hangi şartlarda ve koşullarda anlaşıldığının abartmadan doğru bir şekilde işçiye ve kamuoyuna anlatılmasıdır” dedi.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL