banner
Düzce Yerel Gündem

SORUYORUZ!!

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 2 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.  Projelerini  anlatan Faruk Özlü Programın sonunda soru cevap bölümü yaptı ama ….   Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü..

SORUYORUZ!!

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü, 2 yılını değerlendirdiği bir basın toplantısı düzenledi.  Projelerini  anlatan Faruk Özlü Programın sonunda soru cevap bölümü yaptı ama ….

 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü 1 Nisan 2019’da oturduğu Belediye Başkanlık koltuğunda 2 yıl boyunca yaptığı çalışmalar hakkında basını bilgilendirdi. Sunum eşliğinde yaptığı bilgilendirme toplantısının ardından kafalarda oluşan soru işaretlerini yok etmek için soru cevap kısmı da yaptı.

Özlü projeleri anlatırken, bizlerde Ahali olarak bir çok soru not aldık sormak için. Ancak proje sunumu çok uzun sürdüğü için sorulamazdan sadece iki tanesini sorabildik.

Soramadığımız sorularımızı siz Düzceliler adına buradan soracağız….

SORU1: 500 gün kitapçığınızda yayınladığınız projelerden, 700. Günde kaç tanesini bitirdiniz?

SORU 2: Bu kitapçıkta yer almayan kaç yeni projeyi  daha anlattınız?

SORU 3: 500 gün kitapçığınızda bahsettiğiniz kaç projeyi tamamlayıp hizmete açtınız?

SORU 4: Yine aynı kitapçıktaki kaç projeye henüz hiç başlamadınız?

SORU 5: Hava kirliliği ile ilgili Düzce’ye getirdiğiniz ölçüm cihazlarıyla, Düzce’de nerde  hava ne kadar kirli, neden kirli sorularının ölçümsel sonuçlarına göre hava kirliliği ile ilgili ne gibi önleyici tedbirler aldınız?

SORU6: Otobüslerle ilgili yaptığınız memnuniyet anketinin sonuçlarına göre revize yapacağınızı duyurmuştunuz. Anket sonuçlarında vatandaştan en çok hangi şikayeti aldınız ve revize çalışması olarak ne yaptınız?

 SORU 7: Düzce merkezde gerçekleştireceğiz dediğiniz projeler için önce İstanbul Caddesi üzerinde,  Cedidiye Meydanında ve son olarak da  Asar boyundaki ağaçları söktünüz. Gerekçe olarak da ağaç söküm mevsiminin ilkbahar olduğunu söylediniz.  Ve aynı ağaçları başka bir alana diktiğini de basınla paylaştınız. Ağaç söküm ve dikim zamanının en uygun zamanı ilk bahar olduğuna göre, söktüğünüz ağaçların yerine yenilerini gelecek sene ilk baharda mı dikeceksiniz? Yani 2022 yılına kadar Düzce Merkezde hiç ağaç olmayacak mı?

SORU 8: Ağaç sökümleri gündeme geldiğinden bu yana konuştuğumuz tüm uzmanlar ağaç söküm ve taşıma işinin, en az bir metre çapında bir toprak kütlesiyle  birlikte ağacın yerinden çıkarılması gerektiğini  söylüyor. Peki siz İstanbul Caddesi ve Asar Deresi boyundaki ağaçları 1 metre çapında bir kütle ile mi çıkardınız?

SORU 9: 2021 yılında sularımız akacak mı?

SORU 10: Millet Bahçesi projelerini amacı, atıl alanları değerlendirerek, kentlere yeni yeşil alanlar kazandırmak iken, Düzce merkezdeki mevcut iki parkı  millet bahçesine  çevirmenizin sebebi nedir?  Bu Parklar küçük revizelerle  korunsa ve millet bahçesi projesi için daha atıl bir alan seçilerek Düzce’ye yeni bir millet bahçesi kazandırsaydınız  daha iyi olmaz mıydı?  Bununla ilgili bir alan çalışması yaptınız mı?

 SORU 11: Düzce Kasrını yıkarak yerine yaptığınız Mutfak Sanatları Merkezi tam olarak ne zaman bitecek ve hizmete girecek?

SORU 12: Belediyenin borçlarını ödedik diyorsunuz, belediyeye bağlı şirketlerin bilançolarını da kamuoyuyla paylaşacak mısınız?  Yoksa ticari sır diyerek açıklamadan kaçınacak mısınız?

SORU 13: Sunum sırasında da anlattınız. Et kombinasını özelleştirdik dediniz, o dönemde bunu övünerek açıklamıştınız. Sonra özelleştirdiğiniz Düzceli esnaf kombineyi bıraktı. Şu anda  et kombinasını kapattınız.  Bu alanı neden kar eden bir işletmeye çeviremiyorsunuz?

SORU 14: Katı Atık Çöp tesisi için, çöplerin vatandaşlar bazında ayrıştırılması için bir çalışmanız var mı?

Soru 15: İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde 13 yıl Park Bahçeler Müdürlüğü yaptığını söylediğiniz Düzce Belediyesi Park Bahçeler Müdürü Kenan Albayrak’ın, mezarlıkta yaptığı ağaç kesim çalışması için Orman Müdürlüğü’nden izin alınması gerektiğini bilmemesi ve bilmediği için Orman Müdürlüğü yetkililerinin  kesim işlemini durdurmasını doğru buluyor musunuz? Böylesi tecrübeli olduğunu düşündüğünüz ve Düzce’deki tüm ağaçları emanet ettiğiniz Park Bahçeler Müdürünün kanuni bir kuralı atlaması, ağaçları budarken, keserken veya taşırken de bazı kuralları atlayabileceği düşüncesini sizde de oluşturuyor mu?

SORU 16: Ulaştırma sistemini yenilerken açıkladığınız yolcu sayısının ortalama 30 bin ile 50 arasında olduğunu ancak pandemi sürecinde 8 binlere kadar düştüğünü anlattınız.  Buradan yola çıkarak, tüm otobüslere verdiğiniz taahhütle eksik olan yolcunun parasını Belediye olarak ödediğinizi düşünürsek, bu sistemden Düzce Belediyesi nasıl kar elde ediyor? Ya da ne kadar zarar ediyor?  Eski dönem zararıyla rakamsal olarak kıyaslayabilir misiniz?

SORU17: Millet Bahçesi projesi içinde bulunan binanın, projedeki bina ile birbirine benzemediği ile ilgili yaptığımız habere ithafen bu konuya da bir açıklık getirdiniz. Park alanı içine yaptığınız binada çatı varken, proje sunumlarınızdaki binada çatı yoktu. Buna da şöyle bir açıklama getirdiniz, “Bakan bey aradı, Düzce çok kar yağışı alan bir bölgedir. Buradaki binaya çatı yapalım dedi” dediniz.  Düzce’nin çok kar yağışı aldığını bakan beyden önce sizlerin bilmesi gerekmez miydi?  Bunu Bakan fark ederken, projeyi hazırlayan ve onaylayan sizler bunu nasıl fark etmediniz?

SORU 18: Stadyum ile ilgili sunumunuzu yaparken, hazırlanan projenin bakanlıktan döndüğünü ve 40 tane hata olduğunu söylediniz.  Bir projede 40 tane hata olması (ufak tefek de olsa) sizce doğru mu? Bu rakam diğer projeleriniz de nedir?

SORU 19: İstanbul Caddesi üzerinde uygulayacağınız kent estetiği projenizi sunarken, “Kendi aramızda ikiye ayrıldık.  Kimimiz cadde üzerinde hiç ağaç olmasın derken, kimimiz küçük ağaçlar olsun dedik” dediniz ve henüz bir karara varmadığınızı söylediniz.  Buradan projelerinizin  aslında tam olarak hazır olmadığını mı görmeliyiz? Söktüğümüz ağaçların yerine yenisini dikeceğiz derken İstanbul Caddesi üzerinden söktüğünüz ağaçların yerine yenisini dikmeme ihtimaliniz olduğunu mu düşünmeliyiz?  Konuyla ilgili son sorumuz, İstanbul Caddesi üzerinde  hiç ağaç olmasın diyen arkadaşlarınızı dinlediğinizi düşünürsek, şehir merkezinde  yol boyunda hiç ağaç olmadan, güneşin altında insanların nasıl dolaşmasını bekliyorsunuz?

SORU 20: Soru cevap kısmında ilk 3 soruyu soran arkadaşımızın 1 ay önce Belediyede işe başladığını, kendisine bir oda verildiğini sosyal medya üzerinden bizlerde öğrendik. Kendisi o gün sunumda Belediyeyi temsilen mi bulunuyordu, yoksa Bir gazeteyi temsilen mi bulunuyordu?  Gazeteyi temsilen bulunuyorsa ve belediye personeli ise mesai saatini orda mı harcıyordu? Belediyeyi temsilen orda bulunuyorsa, Gazetecilerin soru sorması gereken sürede sürekli kendisine soru sormak için neden söz verdiniz?

 

 

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner
Full Oyunlar İndir Full Programlar İndir Android Oyunlar İndir Hileli Apk İndir

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL