banner
Güncel

SOYLU; VATANDAŞLARIMIZIN TRAVMAYI ATLATAMADIKLARINI GÖRDÜM!

Düzce’de 23 Kasım’da meydana gelen 5,9’luk  depreminin ardından bu güne kadar 317 artçı deprem meydana geldiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”depremin hemen ardından Düzce’ye geldim. 17 Ağustos ve 12..

SOYLU; VATANDAŞLARIMIZIN TRAVMAYI ATLATAMADIKLARINI GÖRDÜM!

Düzce’de 23 Kasım’da meydana gelen 5,9’luk  depreminin ardından bu güne kadar 317 artçı deprem meydana geldiğini belirten İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ”depremin hemen ardından Düzce’ye geldim. 17 Ağustos ve 12 Kasım’ı yaşayan Düzce halkının  hala o günkü travmayı atlatamadıklarını gördüm. Bunu açıkçası beklemiyordum. Vatandaşlarımızı ziyaret ettiğimde  yeni bir deprem olur mu endişesi içerisinde olduklarını gördüm.” dedi.

 

Düzce Valiliği’nde gün sonu değerlendirme toplantısının ardından kameralar karşısına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Düzce depremi sonrası yaraların sarılmaya başlandığını belirterek çalışmaları bizzat Düzce’den yönettiğini belirtti. Depremin ilk saatlerinden itibaren günlerdir Düzce’de olan Bakan Soylu, ” Burada depremin travmaları geçmiş değil. Dayanaksız ve mesnetsiz dedikodular yapılıyor, şu tarihte deprem olacak gibi. Düzcelileri korkutmaya gerek yok. Bunların tamamı yalan, korkutmaya dayalı ahlaksızlıktır. Bir mesela daha var. Vatandaşlarımız evlerine girmekten ürküyorlar. Çocuklar ürküyor bu kez tabi anneler de içeri girmek istemiyor. Korkuyu da üzerimizden atmamız lazım. Bunun için de hızlı hareket ediyoruz. Zarar ve hasar tespitleri anlamında gördüğüm en hızlı süreci yaşıyoruz. Burada hasar tespitleri konusunda şu ana kadar 23 bin 916 bina tarandı. Acil yıkılacaklar da tespit edildi.  Eşya alınması gerekenleri aldırıyoruz teknik ekiplerimiz sayesinde. 369 ağır hasarlı yapı var. Orta hasarlı yok. Burada ağır hasarlı ve acil yıkık binalara yaklaştırmıyoruz. Yıkmaya başladık.” dedi

“DEPREM OLACAĞI İDDİALARI YALANDIR, BUNU BİLMEK SÖZ KONUSU DEĞİL”

Bakan Soylu ”Az hasarlı dediğimiz boya, sıva çatlağı, kırık dökük gibi binanın kendi yapısal sürecinde olmayan ve onu depreme karşı dayanıksız hale getirebilecek bir sorun değildir. 51 bin 925 bağımsız bölüm var. Hasarsız 44 bini aşkın bina var onlara vatandaşlar girdi, oturuyor. Özellikle dün ve bugün çok fazla çadır talebi geldi. Biraz önce bahsettiğimiz duygudan kaynaklandığını düşünüyoruz.  İkinci bir deprem olacak mı kaygısından kaynaklanıyor. Kıymetli vatandaşlarımız hasarsız binalarında oturabilirler. Ağır hasarlı binalara zaten biz kimseyi sokmuyoruz. Bunu bir değerlendirme olarak söyleyeyim. 28 Kasım ve 2 Aralık’ta deprem olacağı iddiası yalandır. Böyle bir şey yok, bu dedikodudur. Bunu kimsenin bilmesi söz konusu değildir.” diye konuştu.

“EĞİTİM KURUMLARINDA TESPİTLER YAPILMAYA DEVAM EDİYOR”

Tüm eğitim kurumlarında tespitler yapılmaya devam ediyor. Hiçbir çocuğumuzu tespitini yapmadığımız binaya sokmayacağız. Okulların tatil olmasının sebebi, çocukların kapalı bir yere girmek istememesinden kaynaklı.

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

banner
banner

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL