banner
Gündem

TEK DERDİMİZ VALİLİK BİNASININ DIŞ CEHPESİ Mİ?

Düzce Belediyesi’nin başlattığı kent estetiği projesi kapsamında Düzce Valiliğinin dış cephesinin 2 milyar liraya (Yani eski para ile 2 trilyon lira) yenileneceği açıklandı. Üstelik yapılan açık ihaleyi Düzce Belediyesi şirketi,..

TEK DERDİMİZ VALİLİK BİNASININ DIŞ CEHPESİ Mİ?

Düzce Belediyesi’nin başlattığı kent estetiği projesi kapsamında Düzce Valiliğinin dış cephesinin 2 milyar liraya (Yani eski para ile 2 trilyon lira) yenileneceği açıklandı. Üstelik yapılan açık ihaleyi Düzce Belediyesi şirketi, Başında Fevai Arslan’ın bulunduğu BELTAŞ şirketi aldı.  Büyük bir başarı gibi anlatılan dış cephe yenileme işi halktan beklenen olumlu tepkiyi alamadı.

 

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün Kent Estetiği projesi kapsamında dış cephe giydirmesi yenilenecek olan Düzce Valiliği’nin proje sonrasında nasıl görüneceği ile ilgili görseller Kamuoyuyla paylaşıldı.  Gelen tepkiler üzerine Düzce Valiliği bir açıklama yaparak, “08.07.2020 Tarihinde Düzce Belediyesi Başkanlığı Mimari Estetik Komisyonun almış olduğu ”Düzce İli, Merkez ilçesi, Camikebir Mahallesi 604 ada 12 nolu parselde bulunan Düzce Valiliği Hükümet Konağı Dış Cephe boyasının günümüz değişen şartları, çevreye uyum ve kamu ciddiyetinin kamu binalarına aksettirilmesi gibi hususlar göz önünde bulundurularak değiştirilebilmesi için Estetik Komisyon Kararı alınması talebi kabul edilmiştir.”

2020/35 nolu kararla ve Düzce Belediyesinin 05.11.2020 tarihinde plan bütçe escort şişli komisyonunda görüşüldüğü üzere İstanbul caddesi ve yakın çevresi için hazırlanan proje kapsamında, projeye uygun cephe düzenlenmesi planlanıp karara bağlanmıştır.

10.08.2021 Tarihinde ilana çıkılan, 17.08.2021 tarihinde Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılan açık ihale sonucu valilik hükümet konağının dış cephe tadilatı yapım işini alan Düzce Belediyesine bağlı Düzce BELTAŞ İnşaat A.Ş. 20.09.2021 tarihinde çalışmalarına başlamıştır. Firma, projenin ilk etabını 29 Ekim’e kadar bitirmeyi planlamaktadır.

Yaklaşık maliyeti 2.056.208,08 TL (KDV dahil) olan valilik hükümet konağının dış cephe tadilatı yapım işinin ihale bedeli 1.994.200,00 TL (KDV dahil) ’dir. Kent Estetiği projesi kapsamında Valilik hükümet konağı dış cephe değişikliği ile Düzce ilimize yeni bir çehre kazandırılacak ve iş bittiğinde kentin güzelleşmesi adına bir adım daha atılmış olacaktır. Güzel Düzce’mize hayırlı olsun” denildi.

Maliyete 2 milyar lira olan dış cephe yenileme işine kamuoyundan büyük tepki geldi.

Pandemi nedeniyle ekonomik olarak zor günler geçiren Düzceliler, eski para ile 2 trilyon tutarında ki bu dış cephe giydirme işini gereksiz buldu. Okulların açılmasıyla, eğitim masrafları artan, pandemi nedeniyle artan fayiş fiyatlardan muzdarip olan, artan kiralar nedeniyle geçinmekte zorlanan vatandaşlar, böylesine bir israfı doğru bulmadıklarını dillendirmeye ve bu harcamaya tepki göstermeye başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 30 Haziran’da yayınladığı “Tasarruf Tedbirleri” genelgesine rağmen bu israfın uygulamaya konulması ise tüm Düzce’de şaşkınlık yarattı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL